reklama

Stačí i drobná změna u kuřáků. 11 věcí, které můžete jednoduše udělat pro ekologii

Ve čtvrtek si svět připomíná mezinárodní svátek životního prostředí. Den Země byl poprvé uspořádán v roce 1970, kdy se na různých místech USA shromáždilo na 20 milionů lidí, kteří demonstrovali za zdravější životní prostředí. V Česku je připomínán již více než 30 let. Jak se chovat ekologičtěji v každodenním životě?

Ilustrační foto. Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Den Země má každým rokem připomenout důležitost ochrany životního prostředí. Tento mezinárodní svátek se poprvé slavil již v 70. letech, v Česku pak poprvé v roce 1990. Právě poslední roky se přitom ochrana životního prostředí a s ním související udržitelný životní styl jednotlivců staly jedním ze zásadních společenských témat. 

I vlivem pandemie se množství produkovaného odpadu v posledním roce zásadním způsobem zvýšilo. Na vině přitom nejsou jen jednorázové ochranné prostředky, jako jsou roušky, respirátory či rukavice, ale také například jednorázové obaly, ve kterých si lidé nechávají dovážet jídlo. 

Ve světě se přitom ročně vyprodukují miliony tun plastů, které zaplavují planetu a jednotlivé částice (mikroplasty) se pak dostávají do světových ekosystémů, což má negativní dopad na zdraví živočichů i lidí.

Světové mocnosti a vlády jednotlivých států se sice v posledních letech snaží o regulaci plastových výrobků, a to například omezováním jednorázových příborů či plastových tašek v supermarketech, odpovědnost je však často především na jednotlivcích. 

Zdaleka už také nestačí jenom třídit odpad, mnohem podstatnější je nyní regulace množství věcí, které využíváme a potřebujeme, stejně jako jejich recyklace. A to se může týkat nejen módy, ale také například nábytku. 

Jak se chovat ekologičtěji v každodenním životě? Přečtěte si naše tipy.

reklama
Doporučené recepty
    reklama