reklama

10 věcí, kterými můžete začít šetřit planetu teď hned

Způsobů, jak žít k přírodě šetrnější život, je spousta. Tady je pro začátek deset z nich, které můžete začít následovat hned během víkendových nákupů a vaření.

Foto: iStock

Ačkoli třetina z nás tvrdí, že dbá na životní prostředí, máme ještě velké rezervy. V mnoha případech totiž zbytečně plýtváme a využíváme přírodní zdroje nadarmo. Jakými jednoduchými pravidly se tedy řídit, pokud to chceme změnit?

1) Kvalitně skladujte

Polovina lidí zbytečně vyhazuje jídlo - často jen proto, že byly potraviny špatně uskladněné a zkazily se. "Pokud chceme jídlo udržet kvalitní po delší dobu, nesmí se k němu dostat tři hlavní faktory - teplo, světlo a vzduch. Pro skladování jsou tedy ideální obaly, které lze znovu pečlivě zavřít víčkem, a zároveň nejsou průhledné," radí Lenka Hálková ze společnosti Tetra Pak, která nedávno dělala průzkum o chování českých spotřebitelů. Pokud budeme jídlo bezpečně skladovat, budeme pomaleji a efektivněji spotřebovávat přírodní zdroje. 

2) Myslete lokálně

Možná už jste slyšeli o teorii, že lidem nejvíce prospívají potraviny místního původu. Pokud totiž například ovoce nemusí cestovat přes půl světa, nemusí se sklízet předčasně, a pokud nedozrává někde v kamionu, zachová si nejen lepší chuť, ale i více vitamínů. Podobné je to s masem. Pokud navíc jídlo necestuje tak daleko, nevzniká kvůli němu tolik emisí. 

3) V recyklaci je budoucnost

Pokud chcete hledět na přírodu, dívejte se i na materiály, ve kterých je zboží zabaleno. Dá se obal znovu použít? Půjde zrecyklovat? Použité obaly také pečlivě třiďte - z prázdných PET lahví vzniknou například nové bundy a z nápojových kartonů se lisují desky pro stavbu rodinných domů. Čím více materiálů se znovu využije, tím lépe pro přírodu.

 4) Datum spotřeby berte s rezervou

Máte v ledničce už měsíc jogurt a zrovna když jste na něj dostali konečně chuť, zjistili jste, že měl včera datum spotřeby? V takové chvíli použijte zdravý rozum. Jestli byl produkt s dlouhou spotřební dobou dobře skladovaný a neotevřený, měl by být tak brzy po datu spotřeby stále v pořádku. 

5) Vařte jako naši předkové

Jsme zvyklí přijít do obchodu, kde je maso vystavené v úhledných balíčcích a z nich si vybereme jen to nejhezčí. Zkuste si ale občas vzpomenout, jak s masem nakládali naši předkové. Ti si rozhodně nemohli dovolit, aby použili jen ty nejlepší kousky a zbytek vyhodili. Ať už kvůli hospodárnosti nebo kvůli respektu ke zvířeti. Jakékoliv maso tedy spotřebujte do posledního kousku. Ze zakoupeného kuřete získáte nejen prsa a stehna, ale i kvalitní vývar. Vyhodíte tak jen kosti. Z rybí hlavy a ocasu zase můžete uvařit dobrou polévku.  

6) Kupujte jen to, co spotřebujete

Občas míváme zbytečně velké oči a do nákupního košíku toho naskládáme zbytečně moc. Pak musíme polovinu mléka vylít a nesnězené uzeniny odnést do popelnice, protože zezelenaly. Takové chování by ale nemělo být pravidlem. Leze hodně do peněz, a navíc zase zbytečně vyčerpáváme planetu. Příklad si můžeme vzít u našich rodičů a prarodičů. "Starší lidé jsou zvyklí kupovat věci s větším rozmyslem, takže si z obchodu odnáší jen věci, které skutečně potřebují. Také už mají větší praxi a lepší odhad. Navíc umí ekonomičtěji zacházet se zbytky," popisuje Hálková.

7) Hledejte obnovitelné materiály

Planetě nejvíce pomůžeme, pokud se zaměříme na obnovitelné zdroje. Neplatí to jen pro elektřinu, ale i pro nákupy. Existuje už řada obalových materiálů, jejichž původní zdroje se dají znovu a znovu vypěstovat. Proč si tedy kupovat jídlo či drogerii zabalenou v kovové krabičce, když stačí papír? Dobře se tedy rozhlížejte a kupujte takové zboží, u kterého nedochází k drancování planety. Mimochodem, věděli jste, že už začínají růst i obchody, kam si nosíte své vlastní znovupoužitelné obaly? V Praze už jsou dvě prodejny s jednoduchým názvem Bez obalu.

8) Udělejte si konečně jasno

Někdy není jednoduché se ve všech těch materiálech vyznat a vědět, jak byly vyrobeny, jak s nimi správně naložit. Proto existují certifikáty, které potvrzují, že se při výrobě produktu minimalizovaly dopady na životní prostředí. Pokud chceme nakupovat s čistým svědomím a zároveň nemíníme u každého zboží dlouho pátrat, jestli je etické, jsou tahle razítka dobré vodítko. Patří mezi ně třeba lesní certifikace FSC nebo označení BIO. Co patří do které popelnice a jak správně zrecyklovat třeba plechovky, zjistíte třeba na webové stránce www.jaktridit.cz.

9) Do obchodu několikrát týdně a pěšky

Pokud nechodíte z práce úplně ztrhaní a pak vás ještě nečeká péče o rodinu, zvažte, jestli musíte vyrážet na nákup autem. Ti, kteří bydlí ve městě, mají většinou obchod za každým druhým rohem. Často tedy není nutné jezdit na obrovské jednorázové nákupy. Když si pro pečivo a zeleninu skočíte pešky, ušetříte životní prostředí a jako bonus se příjemně protáhnete. Kromě toho - nemáte náhodou nějaký obchod s potravinami po cestě z práce? Pak totiž můžete nakupovat několikrát týdně, přestože jste sebezaneprázdněnější.

10) Kompostujte

Slupky od jablek, skořápky od vajíček nebo i lógr od kávy nemusí končit v kontejneru. Jestliže máte chalupu či alespoň zahrádku, vytvořte si v koutě hromádku, na kterou budete podobné biologické zbytky sypat. Vše promíchejte s posekanou trávou, klidně i s trochou vychladlého popela či listí. Postupně vznikne úrodná hmota, kterou přilepšíte pěstovaným rostlinám. Malý domácí kompost si můžete dokonce připravit i v bytě a hnojit jím rostliny.

reklama
Doporučené recepty
    reklama