reklama

Ženšen pravý

Panax ginseng, Panax schinseng
Lidové/další názvy: všehoj ženšenový, asijský ženšen, čínský ženšen, korejský ženšen, šlechtic, kořen života, božská tráva, stosil
Čeleď: aralkovité

Popis rostliny

Ženšen pravý je vytrvalou bylinou s výškou od 30 do 60 cm.
Je typický statným dužnatým kořenem žlutošedé barvy, který dorůstá do délky až 20 cm. Na vrcholu má nepravidelnou hlavu s jedním nebo více vrcholovými pupeny a nápadnými letokruhy. Letokruhy jsou pozůstatkem lodyh, které na konci každé sezóny odumírají. Z kořenové hlavy vyrůstají 1 – 2 jemně rozvětvené kořeny mrkvovitého tvaru. Tvarem tak kořen ženšenu připomíná lidské tělo.
Lodyha ženšenu je ukončena několika dlouze řapíkatými, dlanitě složenými listy s 3 – 5 lístky. Mají široce klínovitý tvar. Na spodní straně jsou krátce chlupaté.
Drobné, pětičetné květy ženšenu mají zelenobílou barvu. Skládají se do vrcholového okolíku. Bývají oboupohlavné.
Plodem ženšenu je zploštěle kulovitá peckovice červené barvy. Šťavnatá dužina nese 1 – 3 tvrdá žlutavá semena.

Výskyt a pěstování

Ženšen pravý je reliktem třetihor s domovinou ve východní Asii. Původně šlo o teplomilnou rostlinu, která se postupně přizpůsobila změnám klimatu. Přesto je náročný na přírodní podmínky a dnes se vyskytuje jen velmi vzácně. Planě roste v severovýchodní Číně nebo hlubokých lesích východního Ruska. Potřebuje zastínění, dostatečnou půdní vlhkost, ale je citlivý i na přemokření půdy.
Jako ohrožený druh se ženšen ve volné přírodě nesbírá. Využívá se proto zejména pěstovaný ženšen. Pěstování je však náročné, vyžaduje speciální půdní a mikroklimatické podmínky. V nepříznivých podmínkách může rostlina upadnout do vegetačního klidu i na několik desítek let nebo zcela uhynout. Navíc je ohrožená chorobami, zejména zlatou hnilobou.

Léčitelství

Ženšen pravý je ceněný pro svůj kořen s obsahem tzv. ginsenosidů, nazývaných také panaxosidy. Jde o komplex saponinových glykosidů. V jeho složení najdeme i polysacharidy (ginsan), aminokyseliny (kyselina glutamová, leucin, arginin), peptidy, flavonoidy, minerální látky (draslík, železo, fosfor, vápník, měď), vitamíny (B1, B2, B12, E a PP), kyselinu salicylovou aj.
Pěstovaný ženšen se sklízí ve stáří 4 – 6 let, po skončení vegetačního období. Buď se suší přímo, aby vznikl tzv. bílý ženšen, nebo se nejdříve paří v bylinném nebo cukerném nálevu. Vzniká tak účinnější, tzv. červený ženšen, který po usušení získává tmavší barvu, průhlednost a křehkost.
Ženšen se k nám dostává sušený, často jako prášek v pilulkách. Léčebné účinky skýtají také extrakty, sirupy nebo čaje ze ženšenu. Užívá se i při výrobě kosmetiky.

Léčivé účinky ženšenu

- zlepšuje fyzické a duševní schopnosti
- má antibakteriální působení
- chrání organismus před toxickými látkami
- je prospěšný při únavě a vyčerpání
- napomáhá regeneraci a rekonvalescenci
- podporuje metabolismus
- podílí se na detoxikaci organismu
- zlepšuje funkci jater
- reguluje hladinu krevního cukru
- stimuluje krvetvorbu
- příznivě ovlivňuje oběhový systém
- tlumí křeče a bolesti
- stimuluje tvorbu hormonů
- tiší nervy, pomáhá při stresu
- podporuje činnost mozku a paměť
- zlepšuje sexuální funkce
- urychluje hojení

Podávání a užití

Ženšen pravý se u nás využívá především v doplňcích stravy. Doporučená denní dávka je 3 – 10 g suché drogy, odvíjí se však od konkrétního preparátu.
Ženšen není vhodný pro dlouhodobé užívání. Ročně se doporučuje provádět maximálně 2 kůry po dobu 1 – 2 měsíců.
Při předávkování ženšen může vyvolat bolesti hlavy, nespavost, nervozitu, také zažívací potíže či zvýšený krevní tlak. Není vhodné ho kombinovat s ředkví setou, černým čajem, kávou, mlékem a mléčnými výrobky, v některých případech ani s mateří kašičkou.
Ženšen se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Diabetici, také osoby s onemocněním srdce či cév, se zvýšeným krevním tlakem, pacienti užívající léky na krevní srážlivost nebo diuretika by měli užívání ženšenu konzultovat se svým lékařem.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama