reklama

Zemřel hudební publicista Lubomír Dorůžka

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Ve věku devětaosmdesáti let zemřel náhle známý hudební publicista Lubomír Dorůžka. Agentuře ČTK to oznámil jeho syn Petr s tím, že rodina plánuje poslední rozloučení na páteční odpoledne. Místo a další podrobnosti budou upřesněny později.

Pražský rodák Lubomír Dorůžka byl přední český muzikolog, novinář, překladatel americké literatury, hudební organizátor, hudební publicista a pedagog. Jeho syn Petr Dorůžka je také hudebním publicistou, vnuk David Dorůžka je známý kytarista.

Sám Dorůžka se věnoval především historii jazzu, o které napsal od poloviny šedesátých let několik knih. Velký úspěch měla především Panoráma populární hudby 1918-1978, která vyšla v roce 1981. Tedy v době, kdy vycházelo děl o moderní historii hudby velmi poskrovnu.

Mezi jeho dalšími tituly jmenujme například "Od folklóru k Semaforu" (1964), "Panoráma jazzu" (1990), "Český jazz mezi tanky a klíči, 1968-1989" (2002). Napsal monografie kapelníků Karla Vacka a Karla Vlacha a knihu memoárů Panoráma paměti (1997).
V roce 1964 se stal šéfredaktorem hudebního časopisu Melodie, funkci zastával do roku 1970, kdy odešel na protest proti zrušení přidruženého čtrnáctideníku Aktuality Melodie.

Jako překladatel se věnoval především americké literatuře, zejména pak Francisi Scottu Fitzgeraldovi. V roce 1999 získal Cenu F. X. Šaldy za celoživotní dílo.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama