Solidarita s Íránkami. Francouzské herečky si ustřihly pramen vlasů
Padesátka francouzských hereček a zpěvaček natočila společný videoklip, ve kterém si stříhají pramen vlasů, a vyjadřují tak solidaritu se ženami v Íránu.
K akci na podporu práv žen se připojila Juliette Binocheová, Isabelle Adjaniová, Marion Cotillardová nebo Charlotte Gainsbourgová. Ustřižení vlasů je starý perský symbol protestu, během demonstrací v Íránu se v posledních týdnech často objevuje jako symbol nesouhlasu s přísnými náboženskými pravidly, podobně jako zapalování hidžábů.
"Je nemožné znovu a znovu neodsuzovat tento strašlivý útlak. Mrtvých jsou již desítky, mezi nimi i děti. Zatýkání jen zvyšuje počet vězňů, kteří jsou již nyní nezákonně zadržováni a příliš často mučeni. Proto jsme se rozhodly reagovat na výzvu a samy jsme si odstřihly několik pramenů," uvedla v textu doprovázejícím video herečka Julie Gayetová. Záběry žen stříhajících si vlasy doprovází píseň Ciao bella v perštině v podání zpěvačky Gandom.
V úterý tisícovka francouzských umělců zaslala médiím manifest s názvem "ženy život svoboda", který rovněž vyjadřuje "podporu revoltě žen v Íránu". Umělci zdůrazňují, že lidé se nebojí protestovat i za cenu hrozby přísných trestů a ohrožení života.
Lidé v Íránu protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová, která byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.
Vlasy si jako vyjádření solidarity s íránskými demonstranty ostříhala i Britka s íránským občanstvím Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová, která strávila téměř šest let v íránském vězení, než se letos mohla vrátit do Británie.