Žloutenka: Rychlá cesta k rakovině
Přenášejí se pohlavním stykem a mohou znamenat dlouhou nemoc nebo dokonce smrt. Žloutenky typu B a C jsou nebezpečné a v létě je nákaza nejpravděpodobnější
Léto, prázdniny, cestování .. . a všude tolik možností k novým, neotřelým zážitkům všeho druhu. Sex a často i drogy k nim určitě patří.
Žloutenku známe jako „nemoc špinavých rukou", ale ve skutečnosti patří do neoblíbené rodiny pohlavních chorob. Alespoň hepatitidy typu B a C.
Ze žloutenky rakovina
Z virů hepatitid, klasifikovaných jako A, B, C, D a E, zástupci typů B a C způsobují nejzávažnější a dokonce život ohrožující onemocnění .
Jsou o to nebezpečnější, že Češi si málo uvědomují souvislost mezi hepatitidou a vznikem rakoviny jater.
Statistiky ukazují, že až 90 % lidí, nakažených mladém věku virem hepatitidy, trpí chronickou formou onemocnění a stává se tak skupinou ohroženou rozvojem nádorového onemocnění jater.
Jde o čtvrtý nejčastěji se vyskytující typ nádoru na světě a třetí nejčastější příčinu úmrtí. V průběhu několika posledních let došlo ke zvýšení výskytu tohoto onkologického onemocnění, zejména z důvodu celosvětově vyššího počtu onemocnění infekční hepatitidou B a C. Riziko vzniku karcinomu jater je kromě toho zvýšeno u osob trpících obezitou a diabetem.
Sex a drogy, anál
Přenáší se sexuálním stykem při poškození sliznice pohlavního ústrojí (záněty, infekce) nebo při rizikových sexuálních praktikách, u kterých hrozí kontakt krve s krví, např. sex při menstruaci nebo anální styk.
U injekčních uživatelů drog byl zjištěn stokrát vyšší výskyt žloutenky C v porovnání s běžnou populací v naší zemi. V průměru je infikováno 35 procent drogově závislých užívajících injekční drogy, u dlouhodobých uživatelů je to dokonce více než 60 procent.
Ani si nevšimnete
Původce hepatitidy C byl objeven až koncem 80. let 20. století a v roce 1992 bylo zavedeno plošné testování dárců krve. Lidé, kteří dostali krevní transfúzi před tímto rokem, mohou být nakaženi a nemusí si být infekce vědomi, pokud se u nich nerozvinuly příznaky onemocnění.
Stejně tak o své nemoci nemusí vědět ani další nakažení, a tato choroba nebývá často rozpoznána ani při běžné preventivní prohlídce. Pouze malá část pacientů přichází k lékaři pro obtíže, nejčastěji únavu, nechutenství nebo poruchy koncentrace.
Kdo vás ochrání?
Chraňte se - znalost rizikových faktorů a způsobů nákazy nebezpečnými žloutenkami je nejdůležitějším krokem v prevenci. Nechte se očkovat - před hepatitidou B se lze chránit vakcinací, proti hepatitidě C bohužel žádné očkování neexistuje
Pomůže vám v tom také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR.
ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.
Jaké jsou výhody ZP MV ČR:
- přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění
přináší široké spektrum slev a výhod - vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, s kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné
- poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ
- poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění
- přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011
Více informací naleznete na http://www.zdravijakovasen.cz/
Tyto stránky jsou internetovým projektem ZP MV ČR, kde v současné době probíhá pro pojištěnce soutěž o auto. Pokud si zřídíte Kartu života, můžete vyhrát rovnou dva vozy Suzuki SX4 - více na http://www.zdravijakovasen.cz/souteze/soutez-o-automobil-suzuki-sx4. Soutěžit můžete až do září!
DÁTE SE TETOVAT?
Nebezpečné jsou všechny aktivity, při kterých může dojít k přímému kontaktu s lidskou krví. Vysoce rizikové je použití špatně sterilizovaných nástrojů, které se dostávají do opakovaného styku s krví různých osob - opakované použití jehel při aplikaci nitrožilních drog, piercing, tetování či akupunktura. Nebezpečné je rovněž používání cizích osobních věcí, jako jsou hřebeny, zubní kartáčky, žiletky a podobně, neboť na nich zaschlá krev může ulpět.