reklama

Zimní dovolená v teple: Možná to není tak dobrý nápad

Horší hygienické podmínky a navíc léky, které nefungují. Zimní dovolená v tropech se může vymstít.

Foto: Thinkstock

Vyrazit během zimy za sluncem a teplem do exotických zemí vypadá jako dobrý nápad, který nás "nakopne" do dalších měsíců a prospěje i našemu zdraví. Není to tak ale vždycky.

Let do vzdálených exotických končin je spojen s přesunem mezi časovými pásmy. Jet-lag, jak se pásmová nemoc nazývá, dokáže dát zabrat, obzvlášť, když ho absolvujete dvakrát během jediného týdne, tedy po cestě tam a zpět. Následky v podobě rozhozeného rytmu a zejména nespavosti vás mohou provázet ještě řadu týdnů, jak dokázala britská studie. Lepší je připlatit si na pár dnů navíc.

Neubližujte dětem!

Odborník na cestovní medicínu MUDr. Jan Rutsch dokonce doporučuje krátký pobyt radši úplně vzdát, pokud se jedná o malé děti. Cestovní útrapy pro ně nevyváží benefity. Radí, že by se cestovat mělo až s miminky až od tří měsíců, a to jen  za předpokladu, že jim zajistíte při cestování komfort: klimatizovaný prostor k ležení, dostatek tekutin, při kojení dávat ještě pít apod. Lepší je to však až po dokončení očkovaní v jednom roce. Ale obecně by děti podle něj měly jezdit do exotických zemí nejdříve ve třech letech.

Co hrozí na lodi?

V posledních letech prudce narůstá i u cestovatelů z ČR obliba dovolených na velkých výletních lodích. Nedávný kongres o cestovní medicíně v kanadské Québeku upozornil na zdravotní rizika, spojená s pobytem tisíců osob pohromadě. Mezi nejvíce rizikové patogeny v uzavřených prostorech s vysokou koncentrací osob z různých částí světa patří vysoce infekční noroviry. Jejich množství ve fekálním materiálu o velikosti špendlíkové hlavičky dokáže nakazit až tisíc osob.

Po návratu nemocnější než předtím?

Zásah do organismu představuje i zásadní rozdíl teplot. Někdy dokonce při přeletu ze zimy do parného tropického ráje může jít i o několik desítek stupňů Celsia, což je velká zátěž. Skoro každý, kdo si podobnou dovolenou dopřál, po návratu místo kypícího zdraví bojoval s nachlazením, chřipkou a zánětem průdušek. Viníkem bývá nejčastěji klimatizace v letadlech (ale i na letištích), která jednou nasaje mikroby od infekčních cestujících a pak už je "fouká" vesele celé roky. No a samozřejmě i ti spolucestující.

Doporučujeme: Jak poznat chřipku od obyčejného nachlazení? Poradíme

Na tento jev odborníci rady nemají, na teplotní šok ano. Pomohou taková opatření, jako je postupná aklimatizace, tj. neskočit z oteplovaček rovnou do plavek, vyšší přísun vitaminů, dostatek spánku ve větrané místnosti a nepřepínání fyzických sil zkraje dovolené.

Proč si vézt repelenty s sebou?

Tentokrát nebudeme připomínat známé pravdy o nutnosti pojištění, ani obecné zásady hygieny v exotických zemích. Určitě také víte o nebezpečí žilní trombózy, jenž hrozí lidem s dědičnou zátěží při dlouhém sezení ve stísněném prostoru kabiny letadla (všimli jste si, že sedadla i uličky jsou čím dál užší?). V ohrožení jsou především ženy, které berou hormonální antikoncepci.

Jistě jste také nezapomněli na preventivní očkování a potřebné dokumenty. Všechny tyto informace najdete pohromadě na webových stránkách ministerstva zahraničí.

Určitě taky máte vybavenou cestovní lékárničku. Už proto, že spoléhat se na místní léky se může dramaticky nevyplatit. "Spoléhat se na místní léky, vakcíny a dokonce i repelenty může vést k závažnému ohrožení zdraví cestovatele," upozorňuje docent Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

Místní léky mohou být nebezpečné

V rozvojových zemích, zejména v Africe a Asii, můžete snadno narazit na padělané léky, a to i když vám je předepíše tamní lékař. "Léky bez účinné látky nebo s její nedostatečnou koncentrací vedou k neúčinnosti léčby nebo ke vzniku rezistence. Tato skutečnost je o to závažnější, že se často jedná o život zachraňující léčiva například antibiotika či antimalarika," vysvětluje docent Maďar.

Napodobení obalu včetně barvy, rozměrů a písma je na padělku často tak dokonalé, že jej nerozliší ani zkušené oko odborníka. Analýza antimalarického léku zakoupeného v Africe španělskou turistkou ukázala, že místo účinné látky artemisin obsahoval jen paracetamol. Následkem toho se zdravotní stav pacientky natolik zhoršil, že musela být, po návratu domů ve vážném stavu hospitalizována na jednotce intenzivní péče.

Na značku léku nespoléhejte

Další podobné antimalarikum zakoupené v jiné africké zemi Kamerunu obsahovalo místo účinné látky jen chlorochin, na který je na africkém kontinentě plošná rezistence. Antimalarikum z Ghany obsahovalo pyrimetamin a v Demokratické republice Kongo se účinná látka artemisin zjistila, ale jen na úrovni 70 % deklarovaného množství, což je právě situace hrozící vznikem rezistence.

Přečtěte si: Utekla jsem před všemi aneb Silvestr na rovníku

Podle lékaře je nebezpečný fakt, že padělané jsou nejen výrobky společností pocházejících z rozvojových zemí, ale i farmaceutických producentů sídlících ve vyspělém světě, jejichž léky známe i v ČR. V některých situacích může chyba nastat i neúmyslně, například špatným skladováním při vyšších teplotách než je doporučovaných 25 stupňů Celsia nebo laxností při výrobě. Ta způsobila například epidemii malárie v Pákistánu, kdy se vyráběný lék po užití kvůli špatnému poměru látek v zažívacím systému vůbec nevstřebal a ve stejné formě se z těla vyloučil.

Z rozvojových zemí jsou známé i případy padělání vakcín proti smrtelným nemocem, například proti meningokokovému zánětu mozkových blan i proti vzteklině. Očkování po pokousání vzteklým zvířetem přitom jako jediné dokáže zachránit život poraněného. 

Jiný kraj, jiný mrav

Co je na jednu stranu lákavé a fascinující, se lehce může stát kamenem úrazu při chabých znalostech dané lokality. Prahnete-li po autentických zážitcích, měli byste především dobře vědět, kam se vlastně vydáváte, a mít alespoň minimální povědomí o tom, podle jakých psaných i nepsaných pravidel se řídí život za bránami hotelového resortu.

Nedělejte si o dané pevninské nebo ostrovní zemi obrázek jen na základě kýčovitých ilustračních obrázků v katalogu cestovní kanceláře. Respektujte kulturní, sociální a náboženské odlišnosti dané země a nepokoušejte se agresivně domáhat svých středoevropských "práv". Zapátrejte v bezbřehých vodách internetu a zjistěte si, jaké chování je ve zvoleném exotickém kraji nepřípustné a společensky nevhodné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 věcí, které vám zpříjemní cestování

Nevěrník či kliďas: 9 zajímavostí o sovách a skřivanech

Cukr vede k rakovině, prokázal nový výzkum

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama