reklama

Ženy si příznaky postcovidového syndromu často pletou s menopauzou, upozorňují lékaři

Ženy, které pociťují příznaky takzvaného postcovidového syndromu, si mohou ve skutečnosti jen procházet menopauzou. Lékaři upozorňují, že symptomy dlouhého covidu, jako jsou únava, bolest svalů či mozková mlha, bývají stejně tak spojené s hormonálními změnami v období klimakteria.

Foto: iStock

"Řadě žen, které si stěžují na projevy takzvaného postcovidového syndromu, jímž lidé trpí po prodělání koronaviru, bývá mezi 40 a 50 lety. Spadají do životní fáze spojené s menopauzou, a je tak možné, že si její symptomy jen mylně vykládají jako takzvaný dlouhý covid," uvedla pro deník Daily Mail praktická lékařka a odbornice na menopauzu Louise Newsonová.

Mezi zaměňované příznaky patří například nespavost, závratě nebo bolesti hlavy. Dlouhý covid sice podle Newsonové existuje, doporučuje však, aby si ženy preventivně zašly na gynekologické vyšetření. Pokud by se totiž ukázalo, že si procházejí obdobím klimakteria, mohla by jejich zdravotní obtíže vyřešit hormonální substituční terapie.

Že si pacientky únavu, bolest svalů či mozkovou mlhu mohou nesprávně interpretovat, naznačuje také nedávný výzkum vědců z University of Southampton. Z jeho závěrů vyplývá, že se s projevy postcovidového syndromu potýká 46,5 procenta obyvatel a 82,5 procenta z nich jsou ženy. Obtíže spojené s menopauzou, které způsobuje snížení hladiny estrogenu a dalších hormonů ve věku mezi 45 a 55 lety, přitom postihují sedm z deseti žen.

Newsonová zároveň upozornila, že nákaza koronavirem může podobně jako další infekční onemocnění příchod menopauzy urychlit. Tisíce pacientek podle ní po prodělání nemoci nebo dávce proticovidové vakcíny hlásily změnu menstruačního cyklu.

"Jakákoli infekce narušuje fungování ženských vaječníků. Ty se nejprve vypnou, což je zdravá reakce, která nám brání otěhotnět v době, kdy jsme nemocné. V některých případech však tělo zničehonic přestane uvolňovat správné hormony a spustí perimenopauzu - menopauzu, která nastává dřív, než by měla. Proto je nutné nasadit léky, které chybějící hormony nahradí," přiblížila lékařka. 

Video: Menopauza je tabu, nevěděla jsem, co se se mnou děje, žena je neviditelná, říká Holubová (24. 5. 2021)

O menopauze se nemluví, jako ženy chceme být věčně mladé a úspěšné. Začala jsem být přecitlivělá, nevěděla jsem, co se se mnou děje, říká herečka. | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama