reklama

Ženství vyhublé na kost aneb Jak a kdy začíná anorexie

Mentální anorexie a bulimie se týká v podstatě všech věkových kategorií i obou pohlaví. Samozřejmě mnohem častěji se s těmito nemocemi potýkají dívky a ženy. Co bývá tím hlavním spouštěčem?

Foto: Isifa/Thinkstock

Několikrát v životě jsem se u někoho setkala s mentální anorexií. Naposledy letos v létě u moře a tehdy mě znovu napadlo věnovat tomuto tématu článek. Překvapivě jsem se tam nesetkala s vyzáblou mladou slečnou, ale se starší dámou – babičkou, která s sebou měla dceru (velmi hubenou) i vnuka.


Byl na ni žalostný pohled: ne kvůli věku, ale kvůli typicky anorektické postavě, ve které vlálo její bytí jako pápěří. Kladla jsem si několik otázek: Jak dlouho touto nemocí trpí? Není to třeba už od mládí? Nebo přestala potřebovat jídlo až v okamžiku, kdy začala stárnout, nesmířila se s fyzickými změnami svého těla a chtěla pořád zůstat "holčičkou"? Nebo jí zemřel někdo velmi blízký a a ona kvůli stresu trpěla nechutenstvím, a když zjistila, že jídlo nepotřebuje, tak se jí to vlastně podivně zalíbilo?

Rodiče a média

Poruchy příjmu potravy vzniknou kdykoliv a kdekoliv. Spouštěčů je hodně. Od netaktních poznámek rodičů, kdy svým dospívajícím dcerám jen tak mezi dveřmi řeknou "máš velký zadek, je z tebe už ženská", přes poťouchlé hecování spolužáků a kamarádek až po současný mediální diktát. Všude se klade důraz na dokonalý vzhled: jedině krásná, hubená, vysoustružená, vyphotoshopovaná žena může být žádoucí. Jiná nemá šanci uspět. Na trhu čehokoliv.

Samozřejmě tato choroba souvisí do velké míry s nedostatečnou sebeláskou a s nesebevědomím, stejně jako s příliš tvrdou výchovou. "Jedná se o jakousi souhru a spolupůsobení různých biologických, psychologických, rizikových sociokulturnich a rodinných faktorů. Přesná definice neni možná," říká psychoterapeutka pro děti a dospělé Lucie Mucalová.

Dietním režimem to začíná

Jestli si myslíte, že anorexie začíná až v okamžiku, kdy pijete dva litry vody denně a sníte jen jedno jablko za celý den, tak jste na omylu. Začátek nemoci začíná už v momentě, kdy omezujete příjem potravy, jíte jenom saláty, případně k tomu ještě vyvíjíte nějakou pohybovou aktivitu, abyste náhodou ani deko nepřibrala. Další chorobou z ranku poruch příjmu potravy je mentální bulimie, což je porucha, pro kterou jsou příznačné neovladatelné, opakující se záchvaty přejídání, vlčí hlad a poté následné vyvolávané zvracení.

Dalšími patologickými postoji k jídlu v současné době, o kterých můžeme mluvit jako o poruchách příjmu potravy, jsou záchvatovité přejídaní, noční přejídaní, ortorexie, což je přehnaná závislost až posedlost na zdravé výživě.

Neplodnost a osteoporóza

Jaké zdravotní rizika existují spolu s anorexií a bulimií? "Šrámy na těle a duši jsou opravdu výrazné a velmi nebezpečné. Komplikace jsou způsobeny ztrátou tělesné hmotnosti, anebo mohou souviset se zvracením, nadměrným užíváním diuretik a projímadel. Mohou zasáhnout všechny, opravdu všechny tělesné systémy. Často se objevují obtíže kardiovaskulární, osteoporóza, metabolické komplikace, padání vlasů, zubů, časté zácpy, střídání zácpy a průjmu, záněty jícnu, žaludeční vředy, ztráta menstruace a s tím spojené riziko neplodnosti a mnoho dalšího," vysvětluje Lucie Mucalová.

Lze se vyléčit nadobro?

Jde s touto zákeřnou a plíživou chorobou skoncovat jednou provždy? "Jsou ženy, které nad poruchami příjmu potravy vyhrají, ale i ony musí striktně dodržovat určitá pravidla. To znamená: pravidelně jíst, aby se včas předcházelo riziku ocitnutí se znovu v nemoci. Tyto ženy jsou (měly by být) mnohdy v propojení se svým psychologem, terapeutem, a pokud se necítí dobře nebo se nacházejí v náročném období, moc dobře vědí, že je potřeba vyhledat pomoc, obtíže sdílet, aby se nekupily a nebyly nový spouštěčem," dodává Lucie Mucalová. 

Jak poznám, že žiji v "dietním vězení"?

1) Váha je pro vás utrpením.
2) Nemáte ráda své tělo, pohled na něj vás ničí a přivádí do nepohody.
3) Kontrola, kontrola a neustálá kontrola sebe sama.
4) Dodržujete pravidla zdravého životního stylu, ale přesto se nic neděje, stále si
přijdete nedokonalá a hlavně, váha si dělá, co chce.
5) Neustále chcete měnit stravovací návyky a nevíte, jak efektivně na to, stále se nedaří, úspěchů je málo.
6) Ať děláte, co děláte, jste jako v provazech. Ti okolo jsou prostě lepší, krásnější a vám to nejde vymazat z hlavy.
7) Nemáte pevnou vůli a už vás to štve, trápíte se kvůli tomu.

reklama
reklama
reklama