reklama

Ženský orgasmus: Jen slepá ulička vývoje?

Ženský orgasmus není takovou samozřejmostí, jako u mužů. Proč?

Foto: Isifa/Thinkstock

Ženský orgasmus není takovou samozřejmostí, jako u mužů. Proč?

Jedna z teorií tvrdí, že jde o něco slepou uličku vývoje. Je podobně zbytečný, jako například mužské prsní bradavky. Ty nemají také žádný biologický význam. Ani orgasmus u žen prý k ničemu neslouží, nemá vliv na rozmnožování a nemá ani žádný zdravotní přínos. 

Proč ženy předstírají?

Opačná teorie však říká, že usnadňuje transport spermií a navíc umožňuje ženám rozlišit silné a zdravé muže, kteří by mohli kandidovat na otce jejich dětí. Výzkum z Pensylvánské státní univerzity odhalil, že ženské vyvrcholení souvisí s atraktivitou a mužností partnera. Takového však nemá každá. Právě proto ženy nemohou dosáhnout orgasmu při každém sexu - a ne s každým mužem. Proto ho také často předstírají.

Doporučujeme: Téma: Problémy v sexu

"Důvodem, proč ženy orgasmus předstírají, je například ujištění partnera o jeho dobrém výkonu nebo snaha mít sexuální styk rychle za sebou. Sice dosud není uspokojivě vědecky vysvětleno, proč ženy orgasmus prožívají, když jej z hlediska reprodukce není zapotřebí, víme však, že se při něm uvolňuje oxytocin, tzv. hormon lásky, který posiluje vazbu ženy na partnera," uvedl profesor Petr Weiss ze Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN.

Který je "ten pravý?"

Podle studie, zveřejněné v Journal of Evolution and Human Behaviour, je u přitažlivějších a dominantnějších  mužů vyšší pravděpodobnost, že žena prožije orgasmus ještě před mužem nebo současně s ním.   "Dřívější vyvrcholení naznačuje, že ženy jsou s takovými partnery více vzrušeny a tedy i to, že zažívají větší potěšení," vysvětil tuto teorii si doktor David Puts,

Orgasmus má tak ženě zajistit zplození potomka s tím "nejlepším" kandidátem, který je nositelem vhodných genů. Ve studii byla hodnocena atraktivita, mužnost a dominance partnerkou, mužem samotným a nezávislou skupinou lidí, stejně jako objektivními měřítky, jako je souměrnost obličeje.

Orgasmus občas předstírá při sexuálním styku zhruba 70 % českých žen. Nikdy orgasmus "nehrálo" pouhých 27 % českých žen. Vyplývá to z dlouhodobých průzkumů Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN.

Čím déle, tím lépe

"Téměř polovina dotázaných mužů o tom ale nic neví a žije v iluzi, že ženu dokonale uspokojili," dodal profesor Weiss. Výzkumy Sexuologického ústavu prokazují, že čím delší soulož, tím větší pravděpodobnost, že žena dosáhne orgasmu. S udržením erekce se však občas potýká více než 50 % mužů nad 35 let. Naštěstí existuje účinná farmakologická léčba, která většině pacientů s erektilní dysfunkcí pomůže.

Průzkum, který zkoumal hlouběji sexuální chování, ukázal, že pro obě pohlaví je pro sexuální uspokojení důležitá doba trvání předehry. Jako důležitou uvádí i dobu trvání soulože 67 % mužů a 64 % žen.

Na velikosti nezáleží

S ženským orgasmem se pojí řada mýtů, například, že délka penisu partnera je pro sexuální uspokojení žen důležitá. "Z průzkumu mezi studentkami lékařské fakulty a studentkami psychologie vyplynulo, že téměř 70 % respondentek nepovažuje délku penisu za nijak podstatnou a pouze 8 % uvedlo, že je pro ně důležitá," upozorňuje profesor Weiss.

Co se vzrušujících podnětů týče, ženy nejvíce oceňují doteky a laskání. Podle výzkumů dosahují nejčastěji orgasmu při dráždění klitorisu a pochvy současně. Společně s partnerem dosahuje orgasmu vždy přibližně 16 % respondentů.

Hodina týdně. Stačí vám?

Z kontinuálních výzkumů sexuálního chování na vzorku téměř 10 000 respondentů starších 15 let, které prováděl Sexuologický ústav v letech 1993, 1998 a 2003 a 2008 a 2013, vyplynula další zajímavá data - lidé mají v průměru první sexuální styk v 18 letech, pro velkou část žen (38%) je první styk bolestivý a nepříjemný, orgasmu hned napoprvé dosáhne pouze 5 % žen.

Soulož i předehra českých párů pak trvá v průměru 14 až 16 minut, s frekvencí asi 2x týdně. Češi a Češky se tak sexu věnují přibližně hodinu týdně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Antikoncepce: Škodí, nebo ne? Odborníci vysvětlují

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

Co dělá s tělem kofein: Pomáhá, nebo škodí?

#grafika1

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama