reklama

Vlastní vypěstovaná zelenina za pár korun? Vystačíte si s odřezky z kuchyně

Kdo říká, že pěstování ovoce a zeleniny musí být složité? Plody si můžete vypěstovat i ze zbytků jídla - jen s pomocí vody, slunce a hlíny. Z paprikových zrníček snadno vypěstujete nové rostlinky, stejně jako z dýňových semínek nebo ze zbytku pórku.

Ilustrační foto. Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Pěstování rostlin či bylinek má podle psychoterapeutů prokazatelně pozitivní vliv na psychiku člověka. "Dlouho se nám může zdát, že naše snaha nic nepřináší, ale pokud vytrváme a našemu projektu nachystáme dobré životní podmínky, tak přece jen něco vyklíčí. Učíme se trpělivosti, naději a péči a zároveň nám dodává zpětnou vazbu," tvrdí psychoterapeutka Dominika Čechová.

Japonští výzkumníci z Univerzity Hjógo v Kóbe zase tvrdí, že pohled na živou přírodu a starost o ni pomáhají snižovat stres. "Pěstování uzemňuje, vrací nás do reality opravdového životního cyklu, který má své zákonitosti," říká Čechová.

Ovoce, zeleninu či bylinky lze přitom pěstovat nejen na velké zahradě, ale taky na balkoně. A jako základ poslouží třeba zbytky z kuchyně. 

Podívejte se, jak si lze jednoduše vypěstovat nové plodiny ze zbytků. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama