reklama

Zázrak jménem chlorofyl: Proč všichni šílí po zelené šťávě? Pomůže ke kráse i zdraví

Chcete mít krásnou zdravou pleť? Sáhněte po zeleném pigmentu rostlin - chlorofylu. Hojí rány, pročišťuje pleť, a dokonce vám může pomoct i zhubnout.

Foto: iStock

Chlorofyl je zelený pigment, který obsahují rostliny a některé řasy. Podporuje přenos kyslíku, a má tak příznivý vliv na regeneraci organismu. Zpomaluje procesy stárnutí a dává naší pleti živý pružný vzhled. Není proto žádným divem, že si ho zamilovaly tisíce lidí po celém světě včetně celebrit.

Občas se mu přezdívá taky "krev rostlin" nebo "tekuté slunce". Dává rostlinám zelenou barvou, takže čím jsou zelenější, tím více chlorofylu. Přirozeně ho tedy najdeme v brokolici, špenátu, kopřivách nebo petrželi. Na chlorofyl jsou bohaté i superpotraviny, jako je chlorela nebo zelený ječmen. 

Regenerace pokožky a hojení ran

Chlorofyl je velice účinný pomocník při hojení ran. Jedná se o silný antioxidant, který působí protizánětlivě a snižuje bolest a svědění. Používá se při léčbě chronických zánětů či vředů. Působí též proti choroboplodným bakteriím a proti infekcím. Dodává tělu důležité vitaminy K, C, kyselinu listovou, vápník, železo a hořčík. 

Krásná pleť

Krásná pleť je zdravá pleť. Chlorofyl dodává pleti pružnost, regeneruje ji a zpomaluje procesy stárnutí. Můžete ho používat jak vnitřně, tak v podobě kosmetických produktů, jako je například pleťová maska a krémy s výtažkem z chlorely. 

Pomůže vám zhubnout

Chcete shodit nějaké to kilo do plavek? Zdravá strava a cvičení je samozřejmě základ, ale na mírnou pomoc můžete povolat i chlorofyl. Ten tělo pročišťuje a podporuje jeho alkalické prostředí, díky čemuž se budete cítit lépe, mít více energie a bude se vám snadněji hubnout. 

Kyselost organismu je častá, pokud jíte hodně nezdravých potravin, ty totiž mění tělesnou rovnováhu pH. To vede k tomu, že se necítíme dobře a nabíráme na váze. Příliš vysoké pH je taky podezříváno ze souvislosti s různými nemocemi dnešní doby, jako je například rakovina. Chlorofyl tak napomáhá udržet lidský organismus zdravější. 

V jaké formě ho přijmout?

Chlorofyl můžete přijmout jak z rostlinné stravy, tak potravinových doplňků. Ty jsou občas vhodnějším zdrojem, protože tak můžete do sebe dostat chlorofylu o mnoho více než z klasické stravy. Pokud tedy nejíte brokolici po kvantech. 

Zamilovaly si ho i celebrity

Díky tolika pozitivním účinkům není divu, že si chlorofyl zamilovaly především celebrity. Například Reese Witherspoonová se svěřila britskému Harper's Bazaar s tím, že kdykoliv se jí na tváří objeví nedostatky, začne přidávat pár kapek chlorofylu do své lahve s vodou.  

reklama
Doporučené recepty
    reklama