reklama

Žádná křeč! Krásné nohy během měsíce

Méně se hýbeme, máme pár kilo navíc a spíše stojíme, či sedíme na jednom místě - do civilizačních chorob patří i křečové žíly. Nic hezkého, ale naštěstí se jich dá zbavit. A docela jednoduše.

Foto: Profimedia.cz

ČÍM ZAČÍT?

Ke kráse vašich nohou i k dobrému zdraví vašich žil přispívá zdravý životní styl a správná životospráva. Radu a pomoc najdete u lékaře, který vám poradí pro vás nejlepší postup při léčbě metliček a žilek.

Méně se hýbeme, máme pár kilo navíc a spíše stojíme, či sedíme na jednom místě - do civilizačních chorob patří i křečové žíly. Nic hezkého, ale naštěstí se jich dá zbavit. A docela jednoduše.

Postiženo je ohromné množství lidí, asi dvakrát více žen. Právě ženy také přicházejí do odborné ordinace - tedy na flebologii -  již v prvních stádiích nemoci, většinou z kosmetických důvodů - a dělají dobře! Křečové žíly jsou nejen estetický problém, ale mohou pořádně narušit zdraví.

Chronická žilní nedostatečnost je dlouhodobý a trvalý proces, který se  bohužel pozvolna zrychluje. Má několik stupňů, přes bolestivé otoky, noční křeče, silnou pigmentaci a ztrátu ochlupení se mohou neléčení nemocní 'dopracovat' až k poruše zásobování dolní končetiny či ke zhoršenému hojení jakýchkoliv ran.  

Výsledky už za měsíc!

V počátečních stádiích můžeme zkusit domácí hydroterapii křečových žil. Potřeba jsou jen dvě nádoby na vodu vysoké tak, aby se do nich mohla ponořit dolní končetina od chodidla po koleno.

Do jedné nádoby se napustí voda co nejteplejší, v níž ještě vydržíte stát. (Pozor na opaření, pokud máte problémy s citlivostí dolních končetin, použijte radši vodu chladnější.) Do druhé nádoby se nalije naopak voda ledová.

Začněte teplou lázní, v níž zůstanete stát 3 minuty. Poté vstupte do chladné lázně, kde postojíte 30 sekund, a celý tento postup zopakujte třikrát, takže budete končit studenou lázní.

Opakujte tento postup každý den. Pozitivní výsledky této léčby se podle rakouských vědců dostaví asi za měsíc.

Metody léčby

V raných stadiích jsou prakticky vždy doporučovány kompresní punčochy, které by se měly nosit přes den, hlavně při dlouhém stání.

Další podpůrnou terapií jsou venotonika, většinou volně dostupná léčiva, která by měla především zvyšovat pružnost a pevnost žilní stěny (která díky nim tak snadno neochabne) a potlačovat zánět.

Dobré výsledky má sklerotizace, při níž se do rozšířené povrchové žilky drobnou jehlou vpíchne přesná dávka speciálního roztoku. Žilka se ucpe, místo postupně zaroste vazivem a varix zmizí.  V posledních letech je zaváděna do praxe metoda ošetřování rozšířených žilek pomocí laseru.  Podobnou novinkou je ošetření pomocí mikrovln.

Operaci se někdy nevyhneme

Všechny předchozí metody se pokoušejí různým způsobem oddálit příchod závažných komplikací.

Při prohloubení choroby do dalších stadií (nebo jako jejich prevenci) doporučují lékaři chirurgické odstranění největších varixů. Operace na žílách nebývají příliš náročné, pokud se pacient dostaví včas, a metod je dnes celá řada.

Menší křečové žíly lze samozřejmě odstranit ambulantně, v lokálním znecitlivění. Do popředí se dnes dostává také tzv. jednodenní chirurgie, která se pokouší vše vyřešit ambulantně, anebo během jednodenního chirurgického zákroku.

reklama
Doporučené recepty
    reklama