reklama

Aromaterapie místo detoxu: Připravte tělo na zbytek roku

Jaro je období čištění organismu. Po zimě, kdy si dopřáváme více a tělo to také více potřebuje, aby bylo izolované od mrazu, je jaro naopak obdobím, kdy je potřeba očista jako příprava na zbytek roku. A v tom nám může aromaterapie pomoci jemným a nenásilným způsobem.

Foto: iStock

Jarní období je dobré využít k očistě těla. Pokud by šlo o očistu ideální - a pozor, nemluvím o žádných drastických detoxech - byla by kombinací odlehčené stravy a pitného režimu, bylinné kúry, jemného, ale pravidelného pohybu, odpočinku a blahodárné podpory aromaterapie - esenciálních olejů a hydrolátů, tedy květových vod.

Esenciální oleje pro jarní čas

Pro období, kdy se příroda probouzí, jsou podle zkušených aromaterapeutů vhodné především citrusové oleje, jako je bergamot, grep, pomeranč, citron či limeta. Pokud trpíte na ztuhlost kloubů nebo bolesti kosterního aparátu, třeba beder, jsou velmi nápomocné oleje jako kafr či borovice.

Je dobré si vyrobit tělový olej, do kterého kombinaci obou olejů přidáte. Nosičem může být například mandlový či hořčičný olej. Když je hotovo, postižená místa vyrobeným olejíčkem pravidelně potírejte. Z výše zmíněných citrusů si můžete vyrobit příjemnou lázeň - stačí na lžíci himalájské soli přidat oblíbené citrusové oleje, jeden nebo více, a přidat sůl do vany plné teplé vody, a pak už jen relaxovat. Také si můžete přidáním do nosného oleje - opět mandlový, hořčičný, kokosový apod. - vyrobit příjemný tělový olej.

Jedna z předních aromaterapeutek, Adéla Zrubecká, ve své knize, Aromaterapie, podle ročních období, říká, že játra, jsou orgánem, který je třeba na jaře vyčistit a játra souvisí také s plynulým tokem krve, včetně menstruační. Pokud tedy máte menstruační obtíže, Adéla Zrubecká radí, připravit si směs esenciálních olejů z cypřiše a šalvěje muškátové a přimíchat je do pupalkového a mandlového oleje, touto směsí pak potírat podbřišek a bedra.

Podlehněte kouzlu hydrolátů

Esenciální oleje už jsou dnes velmi rozšířené, ale hydroláty, tedy květové vody, které léčily už před několika staletími, jsou trochu neprávem opomíjeny. Běžně dostupné jsou na trhu především květové vody z levandule či růže. Specializované firmy nabízejí větší výběr, který ale povětšinou ocení jen odborníci, kteří s hydroláty pracují.

A k čemu jsou dobré? Především jsou skvělým základem kosmetické péče, jsou přírodní hydratací pro pleť a pokud je zapojíte v běžném čištění pokožky, můžete se těšit na zářivou, mladistvě působící pokožku. Skvělé jsou také do letních veder, kdy jsou příjemnou vzpruhou pro pleť a díky pravidelnému "zavlažování" můžete docílit menšího výskytu vrásek.

Druhou, hloubkovější možností, jak s hydroláty pracovat, jsou pitné kúry. Ať už vás trápí zhoršená kvalita pleti, pár kilo navíc nebo například citlivější játra, můžete si namíchat směs hydrolátů, každé ráno přidat lžíci do zhruba litrové termosky teplé vody a během dne popíjet. Kúra by měla trvat 40 dní. Pokud by se vám tento způsob čištění těla líbil, bylo by nejlepší vyhledat zkušeného aromaterapeuta, který vám poradí směs či jeden nebo dva hydroláty vhodné pro váš problém.

reklama
Doporučené recepty
    reklama