reklama

Viagra pro ženy: Funguje nebo ne?

Muži mají své viagry, ale co ženy? Jak mají "dohnat" snížený nebo třeba žádný zájem či schopnost sexuálního styku, odborně ženskou sexuální dysfunkci?

Foto: Profimedia.cz

[Vrásky a co proti nim: A bez plastiky!](http://zena.centrum.cz/zdravi/zivotni-styl/fotogalerie/2012/01/31/jak-se-delaji-vrasky-a-co-delat-proti-nim/) [Vědci objevili novou látku na hubnutí!](http://zena.centrum.cz/zdravi/hubnuti/clanek.phtml?id=730700) [O hodinu více: 9 tipů na dobrou náladu](http://zena.centrum.cz/zdravi/zivotni-styl/clanek.phtml?id=731204)

Muži mají své viagry, ale co ženy? Jak mají "dohnat" snížený nebo třeba žádný zájem či schopnost sexuálního styku, odborně ženskou sexuální dysfunkci?

Vědci se snaží objevit lék, který by jim umožnil zlepšit sexuální vzrušení, orgasmus a radost ze erotiky. Úkol je to však stejně obtížný, jako objevení antikoncepce pro muže - dosud bez řešení!

Zájem versus užívání

Lékaři rozlišují u žen neschopnost dosáhnout orgasmu, dále nedostačující vzrušení, bolesti při pohlavním styku a křečovité sevření vagíny (vaginismus). Kromě těchto fyzických problémů mohou být příčinami ženských obtíží v intimním životě i běžné každodenní nepříjemnosti, jakými jsou napětí, stres, únava, strach, nejistota, nemoci a také neřešené problémy ve vztahu s partnerem.

Před časem vzbudily velké naděje výzkumy z italské University of Catania. Podle nich poruchy sexuální vzrušivosti  napomůže odstranit lepší prokrvení genitální oblasti. Účinkovat by tak měly léky obdobné léky,  založené na zvyšování průtoku krve, ze skupiny inhibitorů fosfodiesterázy typu 5, určené údajně přímo ženám. Princip je však  stejný jako "modrý zázrak" pro muže.

Následné testy však neukázaly žádný výsledek,  podle něhož by tyto látky prokazatelně zvyšovaly chuť na sex.  Povzbuzovaly sice vzrušivost v průběhu samotného styku, což je sice také dobrý účinek, ale  zájem fakticky nepovzbudily vůbec. A o ten šlo především.

Přesto se tyto léky stále prodávají na internetu.

Máte to v hlavě

Nové výzkumy amerických sexuologů v čele s gynekoložkou a psycholožkou Andreou Bradfordovou ukazují, že účinným pomocníkem pro ženy může být placebo. Jde o fakticky neúčinnou látku, která je upravena do formy jako lék se stejným vzhledem a chutí. U každé třetí ženy, která placebo užívala, problémy intimního rázu ustoupily.

Díky placebu se u třetiny pacientek během následujícího čtvrtroku dostavilo znatelné zlepšení. Podle vyjádření psychologů ženy začaly pociťovat vzrušení a zvýšil se počet jejich intimních styků s muži.

Vysvětlení může být jednoduché a zároveň "smutné":  ženy prostě chtěly řešit svůj problém a už tím, že se odhodlaly k akci a zašly k odborníkovi, se problému částečně zbavily.  Toto vysvětlení potvrzují  i slova lékařů, kteří studii provedli. 

Pouhý výmysl?

Psychologové zdůraznili, že účastnice výzkumu se snáze svěřovaly se svými potížemi a díky tomu sexuologové mohli detailněji sledovat intimní život pacientek.

"Už sama účast na výzkumu je patrně přivedla k důležitým rozhovorům," prohlásila Bradfordová. "Přiměřené působení sexuologa na intimní život ženy trpící poruchami libida může mít pozitivní účinky," dodala.

Jenže podle jiných vědců je ženská "sexuální dysfunkce" jen výmyslem farmaceutických společností
Výrobci léků si prý vymysleli "problém" nízkého libida, jinak řečeno nezájmu o sex, aby se mohly prodávat léky, které tuto "dysfunkci" řeší.

Zájem farmafirem?

Zaměstnanci farmaceutických společností pak platí lékařům, aby s pacientkami mluvili o tomto stavu, jako by šlo o rozšířený problém, který by měl být diagnostikován a řešen. Vyplývá o ze studie australského vědce Raye Moynihana z University of Newcastle.

V článku v prestižním British Medical Journal píše, že testy léků, které jsou určeny k zvýšení chuti na sex u žen, zatím nepřinesly žádné viditelné zdravotní zlepšení.

Tato nová studie je jen poslední v řadě zpráv, které hovoří o tom, že se objevují stále nové diagnózy, které jsou spíš jen nálepkami na normální nebo mírně neurotické chování.

Kdo to platí?

Kritici již dříve poukazovali, že ženská sexuální dysfunkce je vlastně jen lékařské označení pro to, když ženu již nepřitahuje její partner. Také podle většiny výzkumů většina žen své chování nevidí jako problém - dokud jim někdo neoznámí, že to problém je.

V případě ženské sexuální dysfunkce se ale podle Moynihana jde o směs vědy a marketingu, která se rovná "korporátnímu sponzoringu" vymyšleného problému.

"Marketing léků se prolíná s lékařskou vědou fascinujícím a hrozivým způsobem. Farmaceutické společnosti nejen podporují výzkum některých syndromů - občas se i aktivně podílejí na jejich tvorbě," píše Moynihan ve své knize Sex, lži a farmacie.

Průzkumy zdánlivě prokazující rozšířenost ženské sexuální dysfunkce prý byly sponzorovány výrobci léků.

reklama
Doporučené recepty
    reklama