reklama

Věřte svému vnitřnímu hlasu. Intuice se dá vycvičit

Kolikrát už jsme ho okřikli, ten tichý hlásek, vycházející odněkud zevnitř? A kolikrát jsme pak litovali, že jsme svou intuici neposlechli.

Foto: Thinkstock

Ten člověk se vám nějak nelíbil, ale nevěděli jste proč, a tak jste vnitřní varování rázně zaplašili. Jenže nakonec vás mrzelo, že jste s ním vůbec něco společně podnikali. 

Nemusíte být hned esoterik s korálky, abyste věřili na sílu a pravdivost intuice. Spoléhají se na ni manažeři, podnikatelé, umělci, vizionáři i vědci. Legendární Steve Jobs ji dokonce považoval za sílu "mocnější než intelekt". Lidé však s ní docházejí k přesnějším, rychlejším a důvěrohodnějším výsledkům, jak prokázala studie vědců z australské University of New South Wales.

Archív v naší hlavě

Zvoní telefon a přesně víte, kdo volá. Několikrát zahlédnete v davu známou tvář, až konečně toho konkrétního člověka skutečně potkáte. Čím to je? Intuici je těžké popsat. Definice, že jde o poznání, odhad nebo rozhodnutí, které není zprostředkováno vědomým uvažováním, není úplně výstižná, ale většinou význam tohoto slova stejně chápeme - tak nějak intuitivně...

Víme, že se ve světě orientujeme pomocí pěti smyslů, ale intuice je tím šestým. Říká se jí také čich, nos, předvídavost. Mívají ji většinou ženy, a obzvlášť silně funguje v mateřství ve vztahu k dětem. I když je těžké ji popsat slovy, v našem každodenním životě hraje důležitou roli. Je to pokaždé, kdy mozek sáhne "do archivu“ a bleskově porovnává uložené údaje, o nichž ani nevíme, že tam jsou. To vše se děje bez kontroly rozumu, ale najednou je tu: nápad, tušení, pocit nebo rozhodnutí.

Na co se spolehnout?

Jde o výsledek vyhodnocení kdysi naučených znalostí, zážitků,, přečtených knih, životní zkušenosti, zřejmě i instinktů a mnoha dalších věcí, které nelze ani pojmout. Jde tedy o mnohem komplexnější rozhodování, i když podvědomé, než když zapojíme jen racionalitu. Což je o důvod víc řídit se intuici i v situacích, kdy obvykle používáme analytické myšlení.

Stačí se naučit víc rozumět signálům, jimiž k nám vnitřní hlas promlouvá. Co bychom měli vnímat?

  • Tělesné pocity: Mrazení v zádech, tíha, která na vás padne, kámen v žaludku a další "divné" pocity a vnitřní diskomfort mohou být skvělým vnitřním kompasem a kanálem, jímž promlouvá intuice.
  • Vnitřní hlas: Neobvyklá myšlenka či popud (jestli však říká "jdi sníst tu čokoládu, neposlouchejte ji!). Může to být nepříjemná nutkavá myšlenka, která nám nejde z hlavy, přestože se uklidňujeme a vysvětlujeme si, že odporuje rozumu a je nesmyslná.
  • Vize, sny, obrazy: K mnoha lidem intuice spontánně přichází ve formě "vizí", nenadálých představ, obrazů, někdy zcela konkrétních a realistických, jindy mají skrytý význam.
  • Znamení: Někdy k nám promlouvají nějaké detaily a dávají nám náhodný a individuální smysl či význam.

Naslouchejte sami sobě

"Je těžké najednou začít poslouchat své emoce, když jsme dosud celý život od rodičů, učitelů i šéfů slýchali 'mysli logicky, co je teď tvým cílem, jaký bude výsledek, co potřebuješ…' Málokdy se nás někdo zeptal: Jak se cítíš? Co ti radí tvoje srdce, nebo dokonce tvoje intuice," vysvětluje Jitka Ševčíková, lektorka emoční inteligence, která pořádá semináře v České republice, v Indonésii a na Mallorce.

Jenže právě rozum a logika nemusí být tím nejlepším rádcem. Podle psychologa Jana Bendy nám naopak ve správném pochopení situace může bránit. "Máme-li hlavu plnou myšlenek, není ve vědomí prostor k uvědomění si signálů intuice." 

Náš mozek bombarduje každou vteřinu okolo 11 milionů podnětů! Vědomé myšlení, sídlící v šedé kůře mozkové, jich zvládne zpracovat jen nepatrný zlomek, všechno ostatní se ukládá do podvědomí. Okamžiku, kdy z nich "vyloví" přesně to, co je pro daný okamžik vhodné, se také říká intuice.

Vnímejte emoce z břicha

Dobrým pomocníkem jsou emoce. Angličtina používá dokonce výrazu gut feelings pro pocity, kterým máme většinou tendenci říkat instinktivní. Útrobní mozek obsahuje více neuronů než celá mícha nebo než celý periferní nervový systém. Jeho hlavním úkolem je zřejmě řídit trávící systém, ale  90 % všech těchto informací vede prostřednictvím bloudivého nervu (nervus vagus) do centrálního nervového systému. Tedy přímo do mozku, který je tak jimi významně ovlivňuje. Proto vnímejte emoce z břicha.

Jak intuici vycvičit? 

  • Dopřávejte si volno, nevyhýbejte se s chvílím samoty, nechte na sebe působit ticho.
  • V klidu si se zavřenýma očima uvědomujte své tělo, své smysly, své duševní pochody jako při meditaci. Tak se naučíte lépe vnímat sami sebe,
  • Vciťujte se do ostatních lidí. 
  • Pozorujte svět kolem sebe s otevřenýma očima, soustřeďte se na detaily a zdánlivě nevýznamné věci.
  • Buďte kreativní a nebojte se snít.
  • Používejte intuici v maličkostech. Uvidíte, že se bude ozývat stále silněji a vy si budete čím dál jistější.
reklama
Doporučené recepty
    reklama