Velmi křehké celebrity: Koho trápí řídnutí kostí?
K osteoporóze jsou náchylné štíhlé ženy křehké tělesné konstituce s tenkými kostmi - takové, jaké jsou celebrity, jimž se tolik chceme podobat! Řídnutí kostí tak může postihnout každého - i muže, ať je zrovna celebritou, nebo "úplně obyčejným" člověkem.
Denní potřeba vápníku v mg:
- Dospívající: 1 300-1 500
- Dospělí do 50 let: 800-1 000
- Dospělí nad 50 let: 1 200-1 500
- Těhotné a kojící ženy: 1 200
K osteoporóze jsou náchylné štíhlé ženy křehké tělesné konstituce s tenkými kostmi - takové, jaké jsou celebrity, jimž se tolik chceme podobat! Řídnutí kostí tak může postihnout každého - i muže, ať je zrovna celebritou, nebo "úplně obyčejným" člověkem.
K vrozeným dispozicím, projevujícím se právě drobnou stavbou těla, navíc ještě přispívá nezdravý životní styl a "hvězdný" kult štíhlosti za každou cenu. Pokud ve stravě dlouhodobě chybí živiny, které jsou stavebním prvkem pro zdravý vývoj kostí, osteoporózy se dočkáte dřív, než se nadějete. Rozhodně se totiž nejedná jen o nemoc starších žen. Přísná dieta tak může být pěkně nebezpečná!
Nebezpečné spojení
"Spojení mezi striktní dietou, stravovacími poruchami a osteoporózou je u mladých dívek jako časovaná bomba," uvedla britská vévodkyně Camilla, manželka prince Charlese, jíž na tuto nemoc zemřela matka a ona sama se intenzivně angažuje v kampani proti tomuto nebezpečí.
V prvotním stádiu této nemoci, zvaném osteopenia, se nachází například herečka Gwyneth Paltrow. Podle jejích vlastních slov lékaři byli doslova v šoku, když zjistili, jak má neuvěřitelně nízkou hladinu vitamínu D, který je pro zdravé kosti podstatný.
Moderátorce Lejle Abbasové zjistili doktoři osteoporózu už ve třiceti letech. Na řídnutí kostí se přišlo během úrazu kolene, který si Lejla způsobila pádem na lyžích.
Ursula Andress - hollywoodská ikona původem ze Švýcarska a hlavně první oficiální Bond girl z filmu Dr. No. Obdobnou úlohu ztvárnila také ve filmu Casino Royal. Někdejšímu sexsymbolu šedesátých let je dnes přes sedmdesát a osteoporóza jí byla diagnostikována již před několika lety. Přinejmenším podle svědectví bulvárního tisku nemohla Andressová zprvu uvěřit, že osteoporóza může potkat i někdejší Bond girl, která rozhodně nikdy netrpěla nedostatkem pohybu. Po krátké době však přece jen osvědčila svou kurážnou povahu a dnes veřejně povzbuzuje ženy, aby se na případnou osteoporózu nechaly otestovat včas.
Herečka Sally Field je přibližně o dekádu mladší než její kolegyně Ursula Andressová, s osteoporózou rovněž žije již několik let. Čeští diváci znají Sally Fieldovou především jako šarmantní a činorodou maminku malého Forresta Gumpa a tyto dvě vlastnosti jí nechybí ani ve skutečnosti. V současné době vede herečka svou vlastní nadaci pro zdravé kosti, která má za cíl informovat ženy o onemocnění osteoporózou a o možnostech, jak s ní začít včas a úspěšně bojovat.
Komičce Joan Riversové diagnostikovali osteoporózu v roce 2002. Postup nemoci se jí však podařilo zvrátit - podle vlastních slov hlavně pomocí cvičení a správné stravy. A dnes jako ambasadorka Národní nadace osteoporózy sdílí s ostatními ženami svůj příběh a také se snaží zvyšovat povědomí o nemoci, kterou nakonec může onemocnět opravdu každý.
Jde vám o krček
V České republice osteoporózou, tedy řídnutím kostí, trpí přibližně 800 000 lidí, ale léčí se jen 75 000 z nich, tedy méně než deset procent!
Diagnózu řídnutí kostí si ročně vyslechne 700 tisíc lidí, a to půl milionu žen a 200 tisíc mužů. Roste také počet lidí, kteří prodělají osteoporotickou zlomeninu krčku stehenní kosti. Za posledních 20 let se jejich počet zdvojnásobil, zlomeniny postihly 14 tisíc žen a sedm tisíc mužů.
Pro lepší představu lze říci, že každých 30 minut utrpí takovou frakturu jeden člověk. Z těchto nemocných umírá do jednoho roku na následky zdravotních komplikací 20 procent lidí. Dalších 50 procent z těch, kdo přežijí, zůstává do konce života handicapováno.
Pijte mléko!
Osteoporóza spadá pod progresivní systémové onemocnění skeletu. Mezi nemoci byla zařazena až v roce 1994. Projevuje se úbytkem kostní hmoty a změnou stavby kostní tkáně. V důsledku toho jsou kosti více náchylné ke zlomeninám. Nemoc se rozvíjí dlouho, může se projevit až zlomeninou vzniklou bez většího násilí nebo úrazu. Její následky způsobují velké bolesti.
Proti nemoci působí potraviny s obsahem minerálů, především vápníku, což je kromě mléka a mléčných výrobků také mák, ryby, zelenina, ořechy a semínka a sója. Potraviny, které obsahují fruktanty z rostliny agáve, chrání před osteoporózou tím, že posilují schopnost organismu lépe vstřebávat vápník.
A nezapomeňte na pohyb: zvlášť chůze a běh zpevňuje svaly a také i kosti, čímž působí preventivně proti osteoporóze.