Velká lahůdka: Elixír života v podobě červa
Zní to jako tajemná pověst: vysoko v horách dálné země lidé sbírají vzácnou látku - elixír života a mládí, jehož cena se vyvažuje zlatem.
Zní to jako tajemná pověst: vysoko v horách dálné země lidé sbírají vzácnou látku - elixír života a mládí, jehož cena se vyvažuje zlatem.
Čínští lidoví léčitelé už před 5000 let cordyceps používali jako životabudič a silné afrodisiakum. Říkali mu „letní tráva, zimní červ", což přesně vystihuje jeho podstatu.
Zázrak z hor
Patřil prý k tajným prostředkům čínského císařského dvora a dnes stojí za mnoha světovými úspěchy čínských sportovců. Cena cordycepsu na čínském trhu v roce 2003 vzrostla až na 3000 dolarů za kilogram.
Každý rok na jaře lidé z nepálských, tibetských, bhútánských a čínských náhorních plošin proto zanechají své vesnice zcela opuštěné a vyrazí do kopců hledat nenápadné nahnědlé stvoly, jež pro ně znamenají bohatství, a pro druhé naději na život a zdraví.
Proti čemu zabírá?
Cordyceps léčí údajně až 200 druhů nemocí, přičemž nejsou známy žádné vedlejší účinky. Reguluje krevní tlak a zlepšuje činnost srdce a cév. Podporuje plíce a dýchací soustavu i při astmatu, a chrání proti chřipkovým epidemiím.
Zmírňuje únavu a celkově zvyšuje tělesnou a duševní odolnost a výdrž, i schopnost snášet stres. Prokázán je také pozitivní vliv na činnost jater a ledvin.
Housenice se osvědčila i při léčbě lymské boreliózy a karcinomu plic. Má totiž všestranné protinádorové účinky - pomáhá i proti následkům chemoterapie a ozařování. Všechny tyto úžasné účinky dosahuje tím, že revitalizuje a regeneruje lidský organismus, a klíčem je obsah tzv. betaglukanů.
Co jsou betaglukany?
Desítky studií prokázaly, že betaglukany mají téměř univerzální použití pro udržení zdraví. Tyto složité sacharidy totiž zásadním způsobem zvyšují výkonnost imunitního systému.
Aktivují makrofágy, které ničí všechny nežádoucí vetřelce, a stimulují funkce NK buněk (natural killer cells), jež jsou odpovědné za likvidaci nádorových buněk či buněk napadených viry ve vlastním organismu.
Kromě toho cordyceps obsahuje vysoké množství nukleotidů, což jsou stavební jednotky všech buněk, napomáhající biologickým pochodům. Každý organismus nepřetržitě spotřebovává nukleotidy při množení buněk a pro vznik buněk nových.
Jak vlastně vypadá?
Popis toho, co vlastně cordyceps je, jsme nechali až po výčtu jeho zázračného působení, abychom vás neodradili.
Jde o druh parazitující houby. V létě vyroste z podhoubí a její spóry se usazují na housence můry Hepialus armoricanus. Nakažená housenka se na zimu zahrabe do země, a než zajde, zaujme polohu hlavou vzhůru.
Houba, která postupně zničila vniřní orgány housenky, vyplní a mumifikuje její tělo. Na jaře pak prorazí stěnu hlavy, odkud vyroste plodnice asi 7-8 centimetrů vysoká. Cyklus se opakuje a z plodnice se uvolňují spory, které se buď vzduchem, nebo smíšené s dešťovou vodou dostávají do těl nových larv.
Sama housenka, na které cordyceps parazituje, má extrémně vysokou schopnosti přežití. Živí se oddenky vysokohorských rostlin a během svého dvouletého vývoje v zemí snáší dlouhé hladovění, chlad a nedostatek kyslíku. Tělo houby je díky tomu bohaté na živiny a specifické enzymy a další látky.
Zázračné účinky
-
Funguje jako vysoce efektivní prostředek k posílení a harmonizaci imunity. Cordyceps nejen imunitu zvyšuje, ale dokáže také ve značné míře snížit nepřiměřené projevy imunitního systému (např. při alergii).
-
Vykazuje účinky antibiotické - působí bakteriostaticky proti několika desítkám patogenních bakterií včetně pneumokoků, streptokoků a zlatého stafylokoka. Působí protizánětlivě.
-
V přiměřené míře rozšiřuje cévy, zlepšuje zásobování srdce a plic krev; tím í zvyšuje schopnost odolávat únavě, kyslíkovému dluhu. Cordyceps též může preventivně ochránit srdce před infarktem. Cordyceps též snižuje hladinu lipidů krvi, zklidňuje a má antioxidační účinky.
-
Cordyceps zlepšuje vitalitu a dynamiku látkové přeměny buněk jater, ledvin, plic a výměnu látek v celém organizmu, čímž napomáhá k odstraňování toxických látek z organizmu včetně toxických zbytků léků.
Jaké jsou možnosti?
Cordyceps si můžete koupit ve formě doplňků stravy. S ohledem na cenu se však stává mnoha lidem zcela nedostupným. Proto se pěstuje laboratorně (bez hostitelské housenky), ale znalci tvrdí, že to snižuje její účinky.
V současné době se místo obtížně pěstované housenice čínské začala pěstovat housenice červená Cordyceps militaris, která se dá lépe pěstovat bez hmyzího hostitele, jen ve sklenici na směsi zrní. S touto houbou se můžeme setkat občas i v naších lesích. Procházka s atlasem hub vám tak může ušetřit peníze a přinést zdraví!
zdroj: nationalgeografic.com, houbar.cz, mineralfit.cz