reklama

Úspěch sportovců: Geny, nebo doping?

Vrcholoví sportovci denně trénují do posledních sil, aby dosáhli co nejlepších výsledků. Překonat světový rekord se ale podaří jen několika vyvoleným.  Mnohdy za to vděčí nejen své důslednosti, vůli a taktice, ale také genetické výbavě a vhodnému sportovnímu úboru

Jamaican runners Bolt and Powell compete in the men's 4x100m relay in Kingston
Jamaican runners Bolt and Powell compete in the men's 4x100m relay in Kingston | Foto: Reuters

Vrcholoví sportovci denně trénují do posledních sil, aby dosáhli co nejlepších výsledků. Překonat světový rekord se ale podaří jen několika vyvoleným.  Mnohdy za to vděčí nejen své důslednosti, vůli a taktice, ale výhodám, o které se vlastně vůbec nezasloužili.

Hýbeme se a sportujeme pro radost a pro zdraví. Nejlepší sportovci světa ale provozují svou činnost ne kvůli pocitům, ale kvůli úspěchu. Jenže některé úspěchy má na svědomí genetická výbavá, vhodný sportovní úbor ... anebo také doping.  

"Širší" než delší

Obdivuhodné výkony amerického plavce Michaela Phelpse mohl sledovat celý svět. Sedmadvacetiletý muž nasbíral na olympijských hrách rekordních osmnáct zlatých medailí. Při bližším prozkoumání postavy Michaela Phelpse si lze povšimnou neobvyklého rozpětí paží, které dosahují při výšce 193 centimetrů celých 203 centimetrů. Jeho nepopiratelnou výhodou je i mimořádná flexibilita kotníku a délka chodidla. 

Odlišná tělesná stavba se objevuje také u amerického plavce Matta Greverse, pro něhož jsou rovněž charakteristické dlouhé ruce. 

Rozhodují plavky i bazén

Pokud chce ale profesionální sportovec dosáhnout mimořádných výkonů, musí se zabývat i svým úborem. Vhodná kombinace tvaru a materiálu totiž dokáže výrazně zlepšit výkony. Objevem pro sportovní plavání byl speciální úbor, na jehož výrobě se podílela i NASA a Australský sportovní ústav.

Zvyšuje flexibilitu, umožňuje snížení odporu a zajišťuje odolnost proti chlóru. Unikátní celotělové plavky byly ale od roku 2010 zakázány a povoleny pouze textilní a rozměrově specifikované modely.

Vyšších výkonů mohou sportovci dosáhnout i díky parametrům bazénu. Například olympijský bazén v Pekingu měl kromě standardních osmi závodních drah navíc dvě dráhy na každé straně. Zamezil tím odrážení vln od stěn. Hloubka dosahující tří metrů potom snižovala víření vody pod závodníky.

Na koš dosáhli rovnou

Výborným basketbalistou se díky kombinaci talentu, tréninku a netypické postavy stal Manute Bol. Američan se súdánskými kořeny totiž dosahoval výšky 231 centimetrů. Mimořádného vzrůstu dokázal využít i americký basketbalista čínského původu Sun Ming Ming. Výška 236 centimetrů mu umožnila hravě dosáhnout na koš a snadno provést smeč. Mezi ženami se vyjímala Malgorzata Dydeková s 218 centimetry.

Dva druhy běžců - i bot

Excelentní běžci se rodí s předpoklady pro dosažení nadprůměrných výsledků. Pozornost je přitom směřována na charakter jejich muskulatury. Zatímco u maratonských běžců převažují silná vlákna, dominují u sprinterů rychlá vlákna.

Rekordmanem ve sprintu je Jamajčan Usain Bolt, držitel již tří atletických světových rekordů. Výborných výsledků dosahuje nejen díky vrozeným vlastnostem a pravidelného tréninku, ale i díky užití speciální obuvi.

Podle šéfa pohybové laboratoře Coloradské univerzity Rogera Krama je obuv důležitá, protože podrážka a podešev vhodně redukuje napětí ve svalech. Dobré běžecké boty potom mají vykazovat znaky tlumení, stability a flexibility. Záleží přitom na jejich materiálu, tvaru, konstrukci podrážky i systému šněrování.

Doping: Olejové útvary ve svalech

Kulturisté zaujatí růstem své svalové hmoty někdy překračují hranice lékařských doporučení i zdravého rozumu. To když vedle posilování někteří z nich přistupují k chemické berličce v podobě dopingu. Jednou z často zneužívaných látek je také růstový hormon. Jeho nadužívání však může namísto krásnějšího těla vést k noční můře jménem palumboismus.

Tímto slovem jsou ve světě kulturistiky nazývány změny v tělesné podobě vzniklé následkem zneužívání vysokých dávek růstového hormonu. Onemocnění získalo název od svého nejslavnějšího nositele, kulturisty Davea Palumba. A hlavní znaky?

  • enormní rozšíření trupu do stran s nápadným rozepnutím břicha, zatímco svaly končetin se postupně vlivem katabolismu "scvrkávají"
  • po čase se vyvine na první pohled znatelná disproporce mezi malými končetinami a obrovskou střední částí těla
  • typické změny v obličeji, včetně zvýraznění brady
  • celkový zjev palumboika při troše fantazie připomíná pravěkého neandertálce
  • při pitvě zemřelých s touto poruchou bývají někdy popisovány zvláštní olejovité struktury přítomné ve svalech horních končetin.

Aplikací hormonálních látek u kulturistů, často včetně anabolik nebo inzulinu, dochází k narušení křehké rovnováhy v produkci a působení vlastních hormonů. To vede k řadě nebezpečných poruch na úrovni metabolismu. Změny spojené s tímto typem dopingu jsou bohužel nevratné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rady a tipy pro posilování svalů pánevního dna

Sex v Česku: Máme to rádi na hraně

Nikdy nebudu mít vnoučata? Jediná dcera je lesbička!

POZADÍ SPORTOVNÍCH VÝKONŮ

Další zajímavosti o sportech a sportovcích či zkoumání limitů lidských schopností a sportovních výkonů můžete sledovat každou sobotu a neděli od 21 hodin v pořadu Sport očima vědy na stanici Spektrum.

reklama
Doporučené recepty
    reklama