reklama

U zubaře v narkóze? Větší riziko, než si myslíte

Dát si ošetřit zuby je stále pro mnoho lidí splněnou noční můrou a hororem. Pokud patříte k nim a uvažujete o vrtání v narkóze, měli byste něco vědět.

Foto: Isifa/Thinkstock

Dát si ošetřit zuby je stále pro mnoho lidí splněnou noční můrou a hororem. Pokud patříte k nim a uvažujete o vrtání v narkóze, měli byste něco vědět.

I přesto, že je u nás stomatologie na velmi vysoké úrovni, na jednotlivé zákroky již existují účinná lokální anestetika, která zajistí, že nebudete při vykonávání zákroku cítit žádnou bolest. Stále se ale objevují dotazy, zda není možné ošetření při celkové anestezii. Celková anestezie je pro organismus člověka zátěž, proto se k ní přistupuje až jako k té nejkrajnější možnosti.

Kdy k narkóze přistoupit

Nejčastěji se k celkové anestezii přistupuje u tří hlavních indikačních skupin. V první řadě jde o klienty, kteří mají naplánovaný velmi rozsáhlý chirurgický zákrok a jejichž zdravotní stav jim nedovoluje ambulantní ošetření. Pokud například hrozí nějaký kolaps, pak se o celkové anestezii uvažuje.

Doporučujeme: Téma Péče o chrup

"Druhou skupinou jsou lidé, kteří mají velký strach (trpí tzv. odontofobií) a běžné relaxační prášky na ně nezabírají. Poslední indikovanou kategorií jsou nespolupracující děti, u kterých je ošetření při vědomí zcela vyloučeno, a přitom je zákroků naplánováno mnoho. Samozřejmě je vše posuzováno individuálně a každá celková anestezie stojí za pečlivé zvážení," vysvětluje MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Rizika anestezie

Celková anestezie je opravdu velký zásah, ke kterému je nutné přikročit jen výjimečně. Pokud opomeneme, že zde existuje možnost, ač velmi malá, že se z ní neprobudíte, stále tu jsou i další rizika, která stojí za zmínku. Doslova celý váš život svěříte do rukou anesteziologa, který nastaví správnou dávku pro uspání a dále kontroluje a dávkuje účinnou uspávací látku dle náročnosti zákroku.

Po probuzení se anesteziolog postará o to, abyste dostali správnou dávku léků proti bolesti. O celkové anestezii je vhodné se informovat v dostatečném předstihu.

Pokud jste kuřáci či trpíte obezitou, je vhodné zkusit s tím něco udělat. Nevhodná je celková anestezie u malých dětí - cca do 2,5 roku dítěte.

Výhody a nevýhody ošetření

Pokud jde o výhody, pak věřte, že jich mnoho není - pacient si nic nepamatuje, necítí bolest a nevytvoří se ani žádné trauma pro další zubní ošetření. Pro zubního lékaře je tu také jedna výhoda - nemusí se starat o to, zda pacient dostatečně spolupracuje, otvírá ústa, a také nemusí při svém výkonu dělat pauzy v případě, kdy má jedinec křeče v čelisti.

Na samotném ošetření ale mnoho dalších výhod nenajdeme. Naopak. Anestezie znamená hned několik nepříjemností. "Klasicky může klienty trápit mírná nevolnost po celkové anestezii a škrábání v krku po intubaci. Nemůžeme ale ani vynechat složitost přípravy a finanční náročnost zákroku," upozorňuje MDDr. Šíma.

Pojišťovna většinou takové ošetření u soukromého zubního lékaře neproplácí. Je třeba, aby zařízení, kde se bude zákrok provádět, mělo operační sál, anesteziologa a dospávací pokoj. Navíc je nutné podstoupit všechna klasická předoperační vyšetření, stejně jako na každou jinou operaci, která je prováděna při celkové anestezii. "Sám se vždy snažím najít jiné řešení a celkové anestezii se vyhnout. Dnešní lokální anestetika jsou velmi dobrá, a lze tedy zajistit, aby klient nic necítil, i když bude v bdělém stavu," uzavírá doktor Šíma.

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Po dovolené: Jak se nenechat semlít v práci

Jak se zabít v autě: 4 věci, co zvyšují nebezpečí

Zuby: Čistit jen shora dolů, do stran ne!

reklama
Doporučené recepty
    reklama