Kdo má bolestivou periodu, nemusí pracovat. Tvůrci Zaklínače zavedli zdravotní volno
Vývojářské studio CD Projekt RED, které stojí za herní sérií Zaklínač či videohrou Cyberpunk 2077, oznámilo, že svým zaměstnankyním začne poskytovat menstruační volno. Volno pro ženy trpící bolestivou periodou zavedlo před měsícem plošně Španělsko, česká vláda podobnou možnost zatím nezvažuje.
"Když budou naše zaměstnankyně během periody trpět menstruačními bolestmi, můžou si v zájmu svého pohodlí a zdraví vzít volno. Naším cílem je přispět k vytvoření inkluzivního a podporujícího pracovního prostředí," uvedla vývojářská firma na Twitteru. Stala se tak jedním z prvních studií ve videoherním průmyslu, která tento benefit zavedla.
Na sociální síti se oznámení setkalo s vlnou nadšených reakcí. Řada diskutujících ocenila, že si firma uvědomuje, jak náročná pro ženy práce v době menstruace bývá. Část uživatelů byla na druhou stranu skeptická, protože herní studio neupřesnilo, jestli menstruační volno bude placené, či neplacené. Zároveň firmu podezírala z toho, že chce na sebe hlavně strhnout pozornost.
Koncem března zavedlo menstruační volno také město Saint-Ouen v metropolitní oblasti Paříže. Jako vůbec první obec ve Francii umožní 1200 ženám, které pracují v místní samosprávě, aby si každý měsíc braly dva dny placené dovolené, pokud trpí bolestivou menstruací. Stačí jim k tomu potvrzení od ošetřujícího lékaře. Radní věří, že ke stejnému kroku inspirují i zbytek země.
První evropskou zemí, která menstruační volno uzákonila celoplošně, se letos v únoru stalo Španělsko. Tamní socialistická vláda prosadila legislativní novelu, která ženám bojujícím s bolestivou periodou garantuje, že mohou libovolně dlouho zůstat doma. Výdaje v takových situacích hradí stát, nikoli zaměstnavatel. Podmínkou je opět lékařská zpráva, která dokládá, že se jedná o chronický zdravotní problém.
Český právní řád zatím indispozici z důvodu bolestivé periody nezohledňuje. Ženy mohou využít jedině takzvané sick days - tedy krátkodobé placené volno ze zdravotních důvodů. Firmy ho však umožňují jen v rozsahu tři až pět dní ročně, což v případě chronického zdravotního problému situaci neřeší.