Tubera je zpátky
Tubera? To je přece minulost! Ale pozor, abychom se nemýlili!
Tubera? To je přece minulost! Ale pozor, abychom se nemýlili!
Tisk v USA právě propírá případ školáka z arizonského Phoenixu a Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí rekordní počet případů extrémně agresivní a vůči léčbě odolné TBC. Loni v květnu vznikl rozruch kolem amerického cestujícího na lince 0104 ČSA z Prahy do Montrealu. Poplach vznikl 29. května, cestující letěl 24. května, takže Mucobacteria tuberculosis, které vydrží v místnosti 4 hodiny po odchodu nakažené osoby, byly již nepochybně pryč.
Epidemie se vrací
Úřady tehdy použily vůči dotyčnému izolační opatření, které se objevilo (jde o zcela mimořádné omezení osobní svobody) naposledy v roce 1963 vůči pacientovi s pravými neštovicemi.
Tuberkulóza má totiž obrovský zhoubný potenciál. Padesát let nám ji očkování a medikamenty drží od těla, ale chvílemi se zdá, jako by to nemělo být natrvalo.
Po nárůstu HIV infekcí koncem 80.let (tuberkulóza je jednou z hlavních komplikací AIDS) WHO v roce 1993 spustila globální poplach. V roce 1996 pak vyhlásila 24. březen za Den tuberkulózy a její plán Stop tuberkulóze si klade za cíl zachránit 14 miliónů životů mezi roky 2006 a 2015. V současné době se nemoc objevuje v 81 zemích, z toho v 45 zemích v neléčitelné formě.
Superzabiják TBC
Existují totiž tři úrovně tuberkulózy. Obyčejná, která je dnes spíše banálním onemocněním, se vyléčí léky za asi 30 dolarů.
Druhá forma je MDR, multirezistentní. Vyskytuje se ve vysoké míře v Jižní Africe, Uzbekistánu a Kazachstánu. Nejblíže k nám se MDR vyskytuje ve vyšší míře v Doněcku na Ukrajině, kde 15% s TBC má MDR.
U této nemoci je potřeba více (5-6) léků a více času. Léčba v ceně 32 tisíc dolarů je v zásadě možná, ne vždy však úspěšná.
Třetí formou je extrémně rezistentní XDR TB. Tento superzabiják napadá jak oslabené, tak zcela zdravé lidi a pacienti umírají během 16 až 30 dní od propuknutí nemoci.
Nemoc se šíří
Známým ohniskem nákazy je Tugela-Ferry v JAR, stejně jako Doněck hornické město na břehu řeky s vysokým počtem nemocných AIDS. Ti jsou vzhledem k svému celkovému oslabení něco jako chodící konvertory pro mutaci nemoci.
Během vzplanutí vlny infekce se totiž prokázalo, že 52 zemřelých bylo nakaženo již "hotovým" extrémně rezistentním kmenem, Tedy nikoli běžným druhem, který by si pacienti vyvinuli sami zanedbáním léčby.
O rok později, v listopadu 2007, onemocnělo v Tugela-Ferry už 266 lidí a 84% z nich zemřelo. A infekce se šíří dál. Místní úřady totiž před hrozícím nebezpečí zavírají oči.
Kdo sedí vedle?
V Jižní Africe je celková promořenost populace tuberkulózou 75%, z toho se rekrutuje 330 000 lidí ročně diagnostikovaných s rozvinutými příznaky choroby.
Poměr diagnostikovaných a skutečně nemocných lidí nám nejlépe osvětlí srovnání z pečlivého Německa, kde patologové ročně zjistí tuberkulózu jako příčinu smrti u skoro 700 zemřelých! Z těch ale bylo zaživa diagnostikováno s tuberkulózou jen 240, a to při velmi husté lékařské síti a fungujícím zdravotnictví.
Příště se před nástupem do letadla, kde je po dobu letu uzavřená cirkulace vzduchu, dobře rozhlédněte po pokašlávajících spolucestujících. Nikdy nevíte, který je ten co se před pár dny nakazil XDR TB a teď ze svých plic šíří zmutované mukobakterie, z nichž každá jedna může způsobit nákazu, která minimálně v 84% případů zabíjí...
zdroj: Aktuálně.cz