reklama

Tubera je tady!

Ve Zlínském kraji onemocněla jedenáctiletá holčička dětskou tuberkulózou. S podobným případem se lékaři nesetkali už asi 20 let. Proto bylo před nedávnem ukončeno plošné očkování, proti čemuž část odborné veřejnosti silně protestovala.

Foto: Profimedia.cz

Ve Zlínském kraji onemocněla jedenáctiletá holčička  dětskou tuberkulózou. S podobným případem se lékaři nesetkali už asi 20 let. Proto bylo před nedávnem ukončeno plošné očkování, proti čemuž část odborné veřejnosti silně protestovala.

Tuberkulóza u dětí je velmi vzácná, loni se objevily jen tři případy v celé ČR. O to důležitější je věnovat pozornost projevům, jako je kašel, dušnost, hubnutí a únava, zvýšená teplota a pocení ve spánku. Tuberkulóza je infekční a přenáší se vzduchem nebo dotykem.  Vakcinace se dnes provádí jen, pokud: 

  1. jeden nebo oba z rodičů dítěte nebo sourozenec dítěte nebo člen domácnosti, v níž dítě žije, má aktivní TBC,
  2. dítě nebo člen domácnosti se narodilo nebo souvisle pobývalo/pobývá aspoň 3 měsíce v zemi s výskytem TBC větším než 40/100 000 obyvatel (seznam zemí vydává ministerstvo zdravotnictví),
  3. dítě bylo v kontaktu s nemocným s TBC.

Nemysleme si však, že tuberkulóza patří do historie a do románů typu Dáma s kaméliemi. Je tady - možná jede autobusem hned vedle vás... Vzhledem k vysokému počtu imigrantů, bezdomovců a narkomanů je proč se bát.

Zatím dobrý, ale...

Navíc ve světě se lavinovitě šíří - především v bývalém SSSR, Číně a Indii -  tzv. multiresistentní tuberkulóza. Původci této nemoci jsou odolní proti klasické léčbě a úmrtnost je takřka zaručená.

ČR sice patří mezi země s příznivou situací a fungující kontrolou, ale leží na hranici zemí, kde je situace mnohem horší (viz bývalý Sovětský svaz) a kontrola vázne.

Tuberkulóza je přitom ve světě nejčastější příčinou smrti z infekčních chorob. Přestože Světová zdravotnická organizace vynakládá na kontrolu TB částky řádově v desítkách miliard dolarů, nedaří se tuto chorobu udržet pod kontrolou a počet onemocnění tuberkulózou celosvětově stoupá průměrně ročně o 0,4%, nejvíce v subsaharské Africe a právě v zemích bývalého Sovětského svazu.

Za posledních deset let se například v Rusku počet onemocnění TBC zdvojnásobil - dnes je to téměř 200 000 osob ročně. V EU bylo zjištěno 65 000 nemocněných.

Může napadnout celé tělo

Tuberkulóza je celkové infekční onemocnění vyvolané mykobakteriemi, které je řazené mezi specifické zánětlivé procesy.

Nejčastěji (v 85 %) postihuje dýchací ústrojí a v ostatních případech napadá ostatní orgány, např. mízní uzliny, klouby a kosti, urogenitální trakt, kůži, pleny mozkové, perikard a další orgány.

Dejte si pozor

Každou jednu vteřinu se infikuje tuberkulózou jeden člověk. Nakažena už je vlastně celá jedna třetina lidstva! Každý rok na celém světě onemocní touto chorobou téměř 9 miliónů lidí.

Pokud tedy nejste přeočkovaní, vyplatí se minimálně v rizikových místech, jako jsou nádraží, letiště, čekárny, dopravní prostředky, případně známá shromaždiště lidí na okraji společnosti, dodržovat zvýšená hygienická opatření a rozhodně se vyhýbat přímému styku.

Kočičí psycholožka: Kočku hajzlíka jsem zatím nepoznala, moje kočky umí i aportovat | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama