reklama

Trpíte při menstruaci? Víme, co vám pomůže od bolesti

Menstruace je častým strašákem nejen dospívajících dívek, ale obecně žen napříč generacemi. Plánují podle ní dovolenou, sportovní aktivity, ale třeba i výběr oblečení. S tímto obdobím se neodmyslitelně pojí i menstruační bolesti, které postihují mnoho žen v reprodukčním věku.

Foto: Žena.cz, Trime

Pokud jimi trpíte i vy, nezoufejte. Existuje přirozený způsob, jak jim předcházet nebo si od nich ulevit - vhodná strava a kvalitní suplementace.

Přibližně 75 % žen zažívá během "svých dnů" bolesti v podbřišku. Menstruace doprovázená silnými bolestmi a křečemi, známá jako dysmenorea, trápí každý měsíc až 50 % žen v reprodukčním věku - u 12 % těchto žen jsou bolesti natolik úporné, že narušují jejich běžný život a někdy je dovedou zcela vyřadit z pracovního nebo studijního života.

Existují dvě formy dysmenorey - primární a sekundární. Primární dysmenorea nemá jasnou příčinu a je spojena s normálním menstruačním cyklem. Naopak sekundární dysmenorea se objevuje obvykle po několika letech menstruace a může znamenat gynekologický problém. Zatímco sekundární forma vyžaduje lékařské vyšetření a léčbu, primární dysmenorea může být zvládnuta úpravou životního stylu a stravy.

"Například některé doplňky stravy mohou menstruační bolesti nejen výrazně zmírnit, ale při včasném použití mohou těmto problémům dokonce i předcházet, zvláště pokud se použijí v kombinaci s úpravou stravovacích návyků," říká Jakub Přibyl, konzultant pro personalizovanou výživu a produktový vývojář startupu Trime.

Menstruační bolesti se nejčastěji objevují první dva až tři dny menstruačního krvácení. Bolesti mohou být mírné až velmi silné a často jsou doprovázeny křečemi v podbřišku, které mohou zasahovat až do dolní části zad. "Bolesti během menstruace jsou často způsobeny zvýšenou hladinou specifických prostaglandinů, kterou umíme ovlivňovat právě úpravou stravovacích návyků a suplementací. Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům a jako takové umí řídit celou řadu pochodů v našem organismu, včetně zánětu, zúžení cév a kontrakcí děložního svalstva. Pokud vyloučíme strukturální změny a různé závažné patologické stavy jako je například endometrióza, je právě zvýšená tvorba prostaglandinů zásadní problém vedoucí k bolestivému průběhu menstruace. Ostatně na prostaglandiny, respektive na inhibici enzymu cyklooxygenázy, který je klíčový pro syntézu prostaglandinů, cílí běžně používané léky proti bolesti, jako je např. Ibuprofen. Tyto léky jsou zbytečně nadužívané a než po nich budete rutinně sahat, nebo problém jen tiše přehlížet, bylo by vhodné zaměřit se na příjem esenciálních živin jako jsou omega-3 mastné kyseliny, hořčík, zinek, vitamín E, K2, vitamín B6 a další," doplňuje Přibyl.

Možná pomoc? Dostatek správných vitamínů a minerálů

Pokud patříte mezi ty, které trpí silnými menstruačními bolestmi, doporučujeme v první řadě navštívit gynekologa, a nechat se vyšetřit. Za menstruačními bolestmi totiž může stát jiná příčina, jako například endometrióza, děložní myomy nebo případně zánět vaječníků či dělohy.

"Samotné vyšetření bez hledání příčiny také nic nevyřeší, protože bolestivá menstruace není fyziologická a nestačí ji pouze "vypnout" léky," doplňuje Jakub Přibyl, a uvádí seznam několika esenciálních látek, které se v praxi z hlediska jejich optimálního příjmu ukazují jako nejčastěji problematické.  

Hořčík

Hořčíku se v kontextu menstruačních bolestí přezdívá zázračný minerál. Má totiž schopnost uvolňovat svaly, zmírňovat křeče, snižovat hladinu prostaglandinů a je důležitým preventivním faktorem bránícím vzniku bolestivých děložních spasmů. Přestože je hořčík široce dostupný v mnoha potravinových zdrojích, většina lidí ho nemá dostatek - odhaduje se, že téměř 50 % populace ve vyspělých zemích v důsledku industrializace potravin nekonzumuje dostatek hořčíku. Pokud do této kategorie spadáte a chcete zvýšit jeho hladinu, doporučuji užívat hořčík ve vysoce vstřebatelné chelátové formě bisglycinátu v dávce zhruba 240 miligramů každý den po dobou několika měsíců. U žen s těžkým deficitem nebo velmi špatným jídelníčkem nebudou stačit ani tyto dávky, ale z mé zkušenosti je to dávka, která většině žen bude pomáhat a přitom nepovede k zbytečnému předávkování.

Omega-3

Druhým suplementem, který vám může od bolestivé menstruace ulevit, jsou omega-3 mastné kyseliny. Ty působí protizánětlivě a rovněž snižují produkci specifických prostaglandinů. Omega-3 jsou navíc bezpečnější alternativou k nesteroidním antiflogistikům, což jsou běžně používané léky proti bolesti, které mají pochopitelně nežádoucí vedlejší účinky. Doporučená dávka čistých omega-3 je 1 až 3 gramy denně. Omega-3 najdete například v pravém kaviáru, tučných mořských rybách nebo je můžete suplementovat. Z doplňků stravy potřebujete takové, které mají vyšší zastoupení EPA a jsou ve správné formě. Než začnete omega-3 mastné kyseliny suplementovat, doporučuji ověřit si, jakou výchozí hladinu omega-3 v organismu máte, podle toho se dá určit dávkovací schéma. To vám prozradí test Omega 3 Index, na kterém jsme pracovali bezmála rok a na rozdíl od běžně používaných testů umí měřit širší spektrum mastných kyselin, které jsou relevantní pro naše zdraví. Jedná se o jednoduchý domácí test, díky kterému zjistíte nejen stav omega-3 mastných kyselin ve vašem těle, ale i dalších pro zdraví důležitých ukazatelů. Na základě výsledků testu a doprovodných doporučení je potom možné i bez specialisty snadněji nastavit vhodnou dávku k suplementaci a provést změny v jídelníčku.

Zinek

Je dalším doplňkem, který může účinně pomoci od bolestivé menstruace. Zinek reguluje imunitní systém, podporuje reprodukční funkce a snižuje zánětlivé cytokiny a metabolismus prostaglandinů. Je to minerální látka, která má poměrně komplikovanou cestu do našeho organismu a proto mnohdy nestačí jen dostatečný příjem ze stravy. Ve střevě a v buňkách střevního epitelu dochází k celé řadě interakcí s dalšími živinami a tzv. dietními inhibitory. Proto deficit zinku pozorujeme i u lidí s jeho relativně dostatečným zastoupením ve stravě. Nejvíce ohroženou skupinou jsou v tomto kontextu vegani a lidé s vysokým podílem rostlinné stravy. V případech, kdy máme podezření na nízký příjem, respektive zhoršenou vstřebatelnost zinku a chceme zinek použít jako podpůrný prostředek k prevenci bolestivé menstruace, doporučuji užívat chelátový zinek v denní dávce 30 mg, 3 dny před začátkem menstruace a během prvních dní periody.

Vitamin E

který je souhrnným označením pro skupinu 8 sloučenin s antioxidačními vlastnostmi, chrání buňky před oxidačním poškozením a také umí pomáhat zmírňovat menstruační křeče. Doporučuji doplňovat plnospektrální all-trans vitamin E, který obsahuje nejen tokoferoly, ale také tokotrienoly, které mají v tomto směru lepší vlastnosti. Full-spectrum vitamín E najdete v doplňku ProLife.

Vitamin B6

může také pomáhat zmírňovat menstruační křeče. Jedná se o jeden z relativně obtížně získatelných vitamínů z běžné stravy, zejména v kombinaci s náročným životním stylem je potřeba jeho příjem zvýšit nad rámec RDI. Doporučuje se suplementace v terapeutických dávkách 10-30 mg denně, nejlépe se snídaní nebo obědem. Vitamín B6 se v těle vyskytuje v aktivní formě pyridoxal 5'-fosfát (P5P) a pokud investujete do kvalitních doplňků stravy s obsahem této aktivní formy vitamínu B6, postačí nižší denní dávky 2-6 mg.

Mezi další účinné látky, které pomáhají snižovat bolest při menstruaci, patří zázvor, kurkuma a Boswellie. "Tyto byliny mají protizánětlivé účinky a při zmírňování menstruačních křečí mohou být velmi efektivní. Je však důležité používat takové formy, které tělo dokáže využít, proto nestačí konzumovat např. obyčejný prášek z kořene kurkumy, který znáte jako koření. Proto se v praxi používají spíše kvalitní extrakty nebo bylinné tinktury," shrnuje Přibyl.

Hledat kvalitu

Přestože se může zdát, že jsou menstruační bolesti problém, se kterým je jen těžko možné něco dělat, jejich projevy lze potenciálně zmírnit poměrně jednoduchým a přirozeným způsobem. Je to stejné, jako u prevence jakýchkoli jiných problémů - důležité je začít u základů, vhodně se stravovat a chybějící živiny suplementovat. Tak jako v případě běžného jídla, i v případě doplňků stravy je důležité dbát na maximální kvalitu - zajímat se o to, zda jsou živiny přírodního původu a jaké metody zpracování výrobce používá.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama