reklama

Tři zázračné koupele pro krásu i zdravé tělo a duši

Není to luxus, ale nutnost: aspoň občas si udělat chvilku jenom pro sebe a využít ji pro uvolnění, regeneraci a zklidnění. Vana je na to ideální místo. A zamkněte za sebou dveře!

Foto: Thinkstock

I ve chvílích, kdy si myslíme, že odpočíváme, nás současná doba nutí neustále nad něčím přemýšlet. Lidský mozek tak pracuje takřka nepřetržitě a má menší možnost k regeneraci než v minulosti.

Dobrým tipem, jak nasát trochu energie a odpočinout si, jsou právě relaxační koupele, které si připravíte během pár vteřin.

Na dobrý spánek 

Máte-li náročnou práci nebo právě procházíte stresovým obdobím, ideálním řešením může být mléčná koupel. Připravíme ji tak, že do horké vody nalijeme litr kvalitního mléka a přidáme levanduli.

Po koupeli se opláchneme čistou vodou. Tato lázeň nám pomůže v mnoha směrech. Nejenže se díky ní příjemně uvolníme, ale vyléčí i popraskanou a suchou pokožku a nastartuje spánkový režim. Omamná vůně oblíbené bylinky je osvědčeným prostředkem.

"Levandule, a to nejen v koupeli, působí příznivě právě v době stresu. Pomáhá navodit pocit dobré nálady, podporuje kvalitní spánek a příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů. Navíc jsou prokázány její blahodárné účinky proti stárnutí," radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Z bylinných výtažků podporujících spánek můžeme využít také kozlík, třezalku či  prostředek z pupenů lípy. "Pokud bychom chtěli maximalizovat účinek mléka, těsně před spaním si dopřejte známou kombinaci teplého mléka s medem. Lidé dodržující veganskou stravu mohou místo živočišného mléka použít čtvrt hrnku mléka kokosového, které taktéž zvláčňuje pokožku a zanechává ji sametově jemnou," připomíná nejznámější česká bylinkářka..

Na bolavá záda a svaly

Příčinou bolestivých zad může být například těžká fyzická práce, ale také naopak sedavé zaměstnání, nesprávné cvičení či skřípnuté nervy. Pro zlepšení stavu pohybového aparátu jsou vhodné bylinky, které působí protibolestivě a protizánětlivě, jako třezalka, olše, vrba, topol. Jedním z prvních pomocníků je pak právě ozdravná bylinná koupel.

"Osvědčeným léčivým pomocníkem je  směs smrku, borovice a kostivalu, který napomáhá při problémech s pohybovým aparátem," vysvětluje odbornice na přírodní léčbu. Doporučuje směs z osmi bylin Koupel: klouby, záda, která navíc působí i jako osvěžení svalů při únavě. Lázeň si jednoduše připravíme tak, že do horké vody přidáme pár kapek této směsi. Po koupeli se opláchneme čistou vodou a můžeme se těšit z jejích účinků.

Koupel na pročištění lymfy

Lymfa je často označována jako kanalizace organizmu, která tělo zbavuje škodlivých látek. Proto je nesmírně důležitá její očista. "Perfektně k tomu slouží účinek thúje, který pomůže vyčistit celý lymfatický systém," říká Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Skvěle pomáhá speciální směs bylinek Koupel: lymfatický systém. Tu nejdříve vetřeme do hlavních lymfatických žláz v tříslech a prsou, případně můžeme aplikovat na místa otoků. Necháme působit 10 minut a poté se položíme do připravené lázně. Po koupeli se neoplachujeme čistou vodou, ale pro nejlepší účinky na sobě naopak necháme ozdravnou směs uschnout.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama