reklama

Trápí vás opar? Pojďte s námi bojovat proti virům!

Trpíte na opary a nemůžete se jich zbavit? Pojďte se s námi podívat na virové onemocnění, které ná strápí!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Každý, kdo trpí na opary jistě dokáže potvrdit, že jde o velice nepříjemný problém. Opary nám otravují život, jsou bolestivé a nehezké. Infekční onemocnění kůže patří k civilizační chorobě.

Virus zvaný Herpes nám pěkně znepříjemňuje život. Někoho se opary netknou celý život, jinému stačí nemoc, více lidí v místnosti či stres a oparů má celý obličej. Seznamte se s tímto nechtěným návštěvníkem.

Herpes simplex

Opar vzniká kvůli viru zvanému Herpes simplex typ 1. Onemocnění se přenáší slinami a nositel nákazy nemusí mít ani viditelný puchýřek na rtech. U některých nakažených se vyskytne teplota, celková slabost a puchýřek v oblasti rtů. Jakmile jednou získáte vir do těla, můžete trpět opakovanými výsevy oparů celý život. Virus se usídlí ve zdravém těle a vyčkává. Opar se objeví v momentě, kdy se organismus přetíží nebo imunitní systém je oslabený. Stačí prochladnout, horečka, chřipka nebo jen únava, stres, hormonální výkyv nebo silnější slunění na jaře nebo na horách.

Nákaza a šíření

Virus je velmi nakažlivý. Přenáší se i osobou, která nemá viditelné příznaky. Po celou dobu, co máme opar, tak je vir nakažlivý, a to dokonce ve fázi strupu. Opar můžete dostat fyzickým kontaktem, objímáním, líbáním, přes infikovaný předmět. Zákeřnost tohoto viru je v tom, že si ji sami dokážeme přenést z jednoho místa na těle na druhé. Nejhorší je nákaza očí, kdy můžeme dokonce i oslepnout. Lepší je se oparu nedotýkat a raději jej často mazat. Když vás opar svědí, použijte vatovou tyčinku nebo papírový kapesník. Mějte na mysli, že jde o infekci, kterou snadno předáte dál. Mějte své ručníky i nádobí a onemocnění nepodceňujte.

Stádia oparů

Když se opar objeví, musíte se smířit s ním, že se ho minimálně 7 až 12 dní nezbavíte. První příznak je pocit brnění, pálení a pnutí postižené oblasti. Už v tuto chvíli je vhodné začít opar léčit. Další fáze se nazývá puchýřky a vřídky. Ty časem prasknou a vytéká z nich tekutina. Následně se vytváří strup, který často praská, Doporučujeme jej stále mazat. Někdy po oparu zůstává zarudlé místo, které vymizí časem. Některým pacientům zůstává i jizva, která zmizí jen pomocí laserového ošetření.

Jak na opar

Virus se nedá vyléčit, pouze jeho příznak. K dostání jsou volně prodejné masti a gely, jako je Herpesin, Zovirax, Viru-merz nebo Vectavir. Výbornou záležitostí je náplast Compeed. Když léčbu aplikujete při prvním příznaku, celý průběh se velmi zkrátí. Náplasti je vhodné používat na malé opary v počátečním stádiu. Když puchýřky praskají, sáhněte raději po mastičce, která opar vysušuje a urychluje léčbu.

Celkově se při onemocnění snažte posilovat imunitu vitaminy, které regenerují kůži. Nejlepší je užívat zinek, vitamin C, vitamin E, selen. Vitamin E a C používejte společně, zvětšíte tak účinnost. Z jídelníčku vynechejte ořechy, bílé pečivo a čokoládu. Naopak konzumujte česnek, cibuli, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, ryby, mořské řasy a pijte zelený čaj.

Vhodnou prevencí můžete zabránit nákaze. Posilujte organismus hlavně v období chřipek a nemocí. Výborné jsou i léky na imunitu, jako je Preventan. Posilujte imunitní systém, odpočívejte, relaxujte a vyhýbejte se stresu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama