reklama

Tohle bude bolet...

Jak vnímáme bolest? Vědci zjistili, že pozitivní myšlení umocňuje účinek léků, zatímco negativní postoj ho často snižuje..

Foto: Profimedia.cz

Když vám doktor řekne: „To nebude bolet", nejspíš to znamená, že to bolet bude. Pokud bolest očekáváme, zdá se nám mnohem větší!

Pocit bolesti totiž spočívá v naší mysli. Vědci zjistili, že pozitivní myšlení umocňuje účinek léků, zatímco negativní postoj ho často snižuje..

Muži ve výhodě

Výzkumníci z univerzit v Oxfordu a Cambridgi a jejich němečtí kolegové provedli studii, při níž se snažili zjistit, jakou roli hraje lidské vědomí při vnímání bolesti.

Tentokrát nehrálo roli, zda šlo o muže nebo ženy, ačkoliv je známo a vědeckým i pokusy doloženo, že opačná pohlaví vnímají bolest jinak. Přesněji řečeno, že muži mají při prožívání bolesti obrovskou výhodu.  Jejich nervový systém určitým způsobem propojuje mozek s míchou, a pokud je tento systém aktivován vjemem bolesti, tělo začne vypouštět endorfiny, které vjem bolesti zmírní. U žen tento mechanismus tišení bolesti neexistuje.

Věříte lékům?

Experimentu se zúčastnilo 22 dobrovolníků, kteří nechali na určité místo své pokožky působit vysokou teplotu. Všem byly nitrožilně aplikovány léky proti bolesti na bázi opiátů.

Když měli respondenti označit pocit bolesti před podáním léků na stupnici 1 až 100, jejich průměrný výsledek byl 66. Jakmile jim lékaři léky podali bez jejich vědomí, snížilo se skóre na 55.

Pokud ale o léku věděli, označili svůj negativní pocit pouze číslicí 39. Když jim bylo řečeno, že lék nedostali, stoupl výsledek na 64, ačkoli opiáty stále působily.

Výsledky studie byly zveřejněny v odborném časopise Science Translational Medicine.

Co bolí, to přebolí

Během pokusu experti měřili činnost mozku dobrovolníků pomocí magnetické rezonance. Ukázalo se, že centra zodpovědná za vnímání bolesti jsou aktivnější, pokud pacient neví, že mu léky byly podány.

Problémem také je, když nás něco bolí, a odborník, jemuž se svěříme, naše pocity bagatelizuje a shazuje.

Vedoucí výzkumu, profesorka Irene Traceyová z Oxfordské univerzity, to vysvětluje:
"Lékaři by neměli podceňovat negativní zkušenosti, se kterými za nimi pacienti přicházejí. Například lidé, kteří trpí chronickými bolestmi a už navštívili několik odborníků bez výsledku, v podvědomí neočekávají, že nová návštěva lékaře jim pomůže."

Podle ní by se proto měli doktoři nejdříve zaměřit na změnu psychiku takových pacientů.

ČÍM TO JE, ŽE TO BOLÍ?

Pocit bolesti vzniká v centrálním nervovém systému  spojením procesů začínajících v receptorech kůže nebo vnitřních orgánů. od nichž se impulzy dostávají do mozku. Bolest představuje nejvnitřnější a nejsilnější nepodmíněnou reakci organismu. Reakce bývají  různé. Jednou z nejužitečnějších jsou slzy.   Výzkumy vědců z univerzity v Minnesotě prokázaly, že pláč dokáže organismus zbavit stresu a dostat jej zpět do rovnováhy.

reklama
Doporučené recepty
    reklama