reklama
 

Tlustá matka - tlusté dítě

Ženám, které mají před těhotenstvím i během něj nadváhu, se rodí děti, které dostávají už do vínku vlohy k obezitě.

Když já už nemůůůůůžu...
Když já už nemůůůůůžu... | Foto: Reuters

Ženám, které mají před těhotenstvím i během něj nadváhu, se rodí děti, které dostávají už do vínku vlohy k obezitě.

Nová studie ukazuje, že genetické mechanismy, které kontrolují váhu novorozence, se mohou v případě, kdy je matka obézní, poškodit.

Změny pak vedou k tomu, že se u dítěte začíná projevovat obezita. Tento mechanismus způsobuje, že každá následující generace je tlustší, než ta před ní. Tyto výsledky byly sice zatím potvrzeny jen u myší, ale vědci jsou přesvědčeni o tom, že tento proces přispívá k "epidemii" obezity, která se šíří po celém vyspělém světě.

"Ve Spojených státech dosáhla obezita epidemických proporcí a čím dál tím víc jsou zasaženy i další země. Proč lidé čím dál tím víc tloustnou? Jedna z hypotéz je, že obezita matky před a během těhotenství ovlivňuje už u nenarozeného dítěte mechanismy, které budou během života kontrolovat jeho váhu. Obezita matky vede k rozvoji obezity u další generace," říká doktor Robert Waterland z Baylor College of Medicine v texaském Houstonu, který studii vedl.

Jak uvádí list Daily Mail, ve Spojených státech v současnosti trpí nadváhou jedna čtvrtina pětiletých dětí a jedna třetina jedenáctiletých dětí. Odborníci povětšinou přisuzují nadváhu nedostatku pohybu a nekvalitnímu jídlu. Nelze však ani vyloučit, že tu hraje roli genetické dědictví po matce.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama