reklama

Taková horší sebevražda

Víc než třetina Čechů nepoužívá při sexu s náhodným partnerem kondom, a vystavuje se tak zvýšenému riziku nákazy virem HIV. Denně tak přibude jeden nový případ.

Foto: Profimedia.cz

Víc než třetina Čechů nepoužívá při sexu s náhodným partnerem kondom, a vystavuje se tak zvýšenému riziku nákazy virem HIV. Denně tak přibude jeden nový případ.

Změnit to má nová kampaň s názvem Dej si bacha a drsnými obrázky s nápisem Taková horší sebevražda. 

Lidé se přestali bát

Drastický přístup je na místě - lidé se AIDS přestali úplně bát, jakoby se jich netýkalo. Přitom při dnešním stylu života je možnost nákazy stále pravděpodobnější.  Podle průzkumu CVVM nevnímá 82 % Čechů HIV jako hrozbu. AIDS je však stále smrtelná nemoc. 

K infikování virem HIV docházelo zpočátku především mezi homosexuální komunitou. I v současné době reprezentují muži, kteří mají sex s muži, asi 60 až 70 procent HIV pozitivních. Dnes už víc než třetinu nakažených však tvoří heterosexuálové.

Virus se šíří i mezi těmi, kteří zkoušejí homosexuální styky ze zvědavosti. Nebo mezi mladíky, kteří se živí prostitucí s homosexuálně orientovanými klienty.

Dej si bacha

Nová kampaň chce upozornit na rizika, která jsou s nákazou virem HIV spojena, a otevřít debatu o této problematice. Jedná se o nejvýraznější iniciativu svého druhu za posledních více než deset let. Tváří kampaně se stala zpěvačka Bára Basiková, organizátorem je občanské sdružení Art for Life. Kampaň vznikla bez podpory státu.

„Statistiky, které hovoří o šíření HIV v Česku, i odhad budoucího vývoje mě velmi znepokojily. Myslím, že by měly znepokojovat každého. HIV je celospolečenský problém a je potřeba o něm mluvit," uvedla Basiková.

S vizuály se sloganem „Taková horší sebevražda", na nichž jsou vyobrazeni lidé těsně po spáchání sebevraždy, budou na podzim jezdit některé pražské tramvaje, objeví se také na plakátech, pohlednicích a na internetu. „Fotky mají říct především to, že člověk, který onemocní AIDS, si podepíše jasný ortel smrti. Jen je daleko pomalejší než sebevražda, proto je to podle nás horší verze sebevraždy. Před AIDS respektive před nákazou virem HIV je třeba se chránit. Zároveň víme, že velká část veřejnosti má velmi málo informací," poznamenal předseda Art for Life, o.s. Martin Kámen, který je zároveň autorem fotografií.

Týká se i vás

HIV se u zhruba poloviny pacientů projeví jako chřipka nebo mononukleóza. Až později se objeví zvětšení všech lymfatických uzlin. A pak i potíže s imunitními reakcemi, stejně jako další problémy. Dobré je nespoléhat na příznaky a při pochybách o spolehlivosti partnera okamžitě zajít na test.

V minulosti přenášeli pohlavní nemoci často prostitutky a narkomani, ale také určití lidé pracující ve službách, jako jsou restaurace, hotely, ubytovny apod. V současné době se šíří bez ohledu na povolání a sociální postavení.

Znáte mýty o HIV?

Nakazím se obyčejným polibkem?NE

Muselo by jít o takovou shodu náhod, že se dotkne sliznice jedné osoby s krví infikovaného člověka, což je při běžném polibku velmi málo pravděpodobné. Relativně větší možnost je za stejné podmínky u líbání, ale i tady je šance nákazy oproti jiným způsobům nízká.

Na AIDS jsou léky, které nemoc vyléčí? …NE

Vědci pracují na vývoji účinných léků od doby, kdy se AIDS objevila. Vyvinuli desítky medikamentů, které působení viru v těle zmírňuje a brzdí některé vedlejší příznaky nemoci. Účinný přípravek, který by nemoc vyléčil, ale zatím na trhu není.

Ochráním se očkováním? …NE

Žádné očkování, které by ochránilo před virem HIV dosud není k dispozici. Nejúčinnější ochranou je používání kondomu.

Heterosexuálů se AIDS netýká? …NE

I když je v Česku zhruba 60 procent HIV pozitivních nakazilo při homosexuálním styku, virus HIV napadá i heterosexuály. Mezi nemocnými je skoro třetina lidí, kteří onemocněli HIV při heterosexuálním styku.


p>

KOLIK JE NEMOCNÝCH?

Podle oficiálních údajů Státního zdravotního ústavu je v Česku 1600 HIV pozitivních. V odborných kuloárech se hovoří o dvoj až trojnásobku tohoto čísla, doplnil MUDr. David Jilich z AIDS Centra Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama