reklama

Jak poznáte kvalitní čaj? Vyberte ten nejlepší přímo pro vás a připravte jej správně

Čaj u nás dnes patří mezi nejoblíbenější nápoje. Mnoho lidí se ale mylně domnívá, že každý čaj je zdravý prospěšný. Pojďte s námi zmapovat, jaké druhy čaje existují a jak je dobré je připravovat a pít.

Foto: iStock

Čaj v našich končinách zdomácněl, ne každý ale ví, jak poznat čaje kvalitní, jak je připravovat a jaké druhy čajů vlastně rozeznáváme.

V Británii se popíjí čaj o páté, v Číně či Japonsku je čaj a jeho příprava skutečným obřadem. Ačkoli v našich zeměpisných šířkách takové renomé nemá, i tak je čaj velice oblíbeným nápojem. Jen málokdo však ví, jaký druh čaje je vhodné konzumovat kupříkladu dopoledne, protože na večer už by mohl spíš škodit. Nebo jak vlastně čaj připravit tak, aby ze sebe vydal to nejlepší. V tomto článku budeme dále mluvit jen o čajích sypaných, které berou čajoví experti na milost, pytlíkovou variantu totiž prohlašují za "odpad", někteří dokonce za urážku tak vznešeného nápoje, jakým čaj je.

Ranní nabuzení

Černý čaj je silný a obsahuje velké množství kofeinu, respektive theinu. Je proto skvělé pít jej ráno. Dokáže nás totiž nabudit i probudit a pro tělo je jistě vhodnější než káva. Tento druh čaje pochází z listů rostliny Camellia sinensis a na rozdíl od zeleného čaje má za sebou delší proces oxidace. Šálek či menší konvičku s lístky černého čaje byste měli zalít opravdu horkou vodou a nechat vyluhovat asi tři minuty.

Pokud po příchodu do práce trpíte únavou či malátností a do ničeho se vám nechce, i tady kávu dobře zastoupí čaj. Tentokrát volte zelený či bílý čaj, oba jsou jemnější a obsahují méně kofeinu, ale nabudí spolehlivě. Zelený čaj je navíc dobrým pomocníkem při hubnutí.

Po obědě volte "nečaj"

Bylinkové či ovocné nápoje (záměrně píšu nápoje, protože jako čaj je odborníci neoznačují - nejsou totiž tvořené z čajových lístků) jsou skvělou vzpruhou pro unavené tělo i mysl. Já určitě doporučuji bylinky po vydatném obědě. Pokud vám to totiž ne zcela dobře tráví, určitě vašemu tělu pomůže slavná ájurvédská směs nazvaná K2F, skládá se z římského kmínu, koriandru a fenyklu. Kombinace těchto tří trávení povzbuzujících druhů koření by se měla zalít horkou vodou. Asi jedna čajová lžička je vhodná na dvoudecový šálek. Směs se nechá deset minut odstát. Na běžné popíjení jsou pak vhodné jednoduché, u nás běžně užívané bylinky nebo koření. Na zlepšení trávení je skvělý mátový čaj, čerstvý zázvor nás krásně prohřeje a pomůže, když na nás "leze chřipka", levandulový či meduňkový čaj zase zklidní nervy. Pokud potřebujete bylinkami léčit, je vždy dobré vyhledat zkušeného bylinkáře, který vám směs namíchá na míru.

Večerní kouzlo ovoce

Černý, zelený či bílý čaj jsou na večerní popíjení příliš silné. Jak bylo řečeno, obsahují čajový kofein - tedy thein - a citlivější lidé by po nich mohli trpět nespavostí nebo být moc nabuzení na večerní čas, kdy je žádoucí spíše zklidnění. Proto později odpoledne a večer se doporučuje pít spíše ovocné čaje, můžete si ovoce nasušit sami a vytvářet z něj lahodné směsi nebo si vybrat z nepřeberného množství prodávaných ovocných čajů. Na večerní popíjení jsou pak vhodné i zklidňující bylinkové čaje, o kterých byla řeč výše.

reklama
reklama
reklama