reklama

Tabu jménem menstruační kalíšek: Vše, co jste chtěly vědět a bály jste se zeptat

O menstruačním kalíšku slýchám už léta a nechával mě naprosto chladnou. Když o něm začaly bájit ženy, jejichž názoru si obecně vážím, řekla jsem si, že si na něj "posvítím". Třeba to bude zajímavá inspirace pro vás i pro mě.

Foto: iStock

Kamarádka Helena je doktorka a na menstruační kalíšek nedá dopustit, Jana je zase ženská terapeutka a také je z něj nadšená, obě se shodují, že menstruace je s ním příjemnější a svobodnější než s klasickými vložkami nebo tampóny. Tak jsem si řekla, že prozkoumám fakta.

Co to vlastně je?

Dámská hygienická pomůcka – kalíšek se zavádí dovnitř pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev. Když je menstruace silná, je nutné ho měnit zhruba po čtyřech hodinách, při slabší pak až po dvanácti hodinách. Když je kalíšek plný, opatrně se vyjme z pochvy, krev se vylije a kalíšek vymyje. Je pak znovu připraven na další použití. Obě moje kamarádky se shodují, že začátek s kalíškem nebyl lehký, protože použití je úplně jiné než u vložek, takže se vlastně učíte "menstruaci" od začátku. Zhruba po dvou třech menstruacích se ale proces vyndavání a nandavání kalíšku zautomatizuje a tady prý začíná pohoda a svoboda.

A co materiál

Dost žen se hrozí, když kalíšek vidí poprvé, je to nezvyk a něco naprosto jiného než vložky nebo tampóny. Menstruační kalíšek se vyrábí z měkkého lékařského silikonu, z latexu a v poslední době také z termoplastu (TPE), při zavádění do pochvy se vlastně zmáčkne a jemně aplikuje na místo kolem čípku, tam se pak rozvine, aby zachytával menstruační krev. Nejdražší jsou dle mého výzkumu kalíšky z lékařského silikonu, stojí okolo sedmi set korun. Silikon je vhodný i pro alergiky, což je nesporná výhoda. Latexový kalíšek je k dostání asi za čtyři sta korun, ale u latexu se alergie občas objevují a je třeba to brát na zřetel. TPE je na tom podobně jako lékařský silikon, jen je zhruba o sto korun levnější.

Zavedení kalíšku…

Výrobci kalíšků radí, abyste zavedení vyzkoušela ještě před menstruací. U každé ženy je umístění kalíšku malinko jiné. Pokud si pak nejste jistá, jestli je zaveden správně, je dobré použít zároveň i vložku až do té doby, než se celý "proces" zautomatizuje.

Nejlepší poloha pro zavedení kalíšku je dle zkušených "kalíškářek" v podřepu. Můžete ho navlhčit, aby se lépe zaváděl, ale prý to není vůbec třeba. Když náhodou kalíšek někde odložíte, je dobré ho pak zlehka vyvařit, aby se do pochvy nedostaly nečistoty. I když to zní celé trochu "divně", viděla jsem několik videí, jak se kalíšek zavádí, a nijak dramaticky to nepůsobí, je to celé jen otázka cviku a zvyku, jako všechno.

Vyjmutí kalíšku

Když máte pocit, že je čas kalíšek vyměnit – dejte na svůj instinkt nebo se řiďte radou, že čtyři hodiny jsou ta správná doba –, je dobré ho jemně chytit za spodní část a malinko stisknout, aby se ústí kalíšku oddálilo od poševní stěny, pak už se dá prý vytáhnout snadno. Pokud si nevíte rady, tak prý stačí chytit kalíšek za "stopku" na jeho konci a opatrně vytáhnout. Při výběru správného kalíšku nezapomeňte také na velikost, nabízí se různé a je opravdu jen na vašem uvážení, který vám přijde optimální.

Zvažujete?

Nikdy jste o kalíšku neslyšela, ale přijde vám zajímavý, nebo už o něm přemýšlíte dlouho, ale nemůžete se odhodlat? Myslím, že v obou případech je dobré navštívit specializované stránky výrobců, pročíst možnosti, inspirovat se zkušenostmi jiných žen a pak se rozhodnout. Menstruační kalíšek určitě není řešení pro každého, ale něco na něm bude, pokud se stal oblíbeným u tolika žen.

reklama
Doporučené recepty
    reklama