reklama

Nedopnete knoflík u sukně? Může jít o signál zhoubného onemocnění

Každé dvě minuty se jedna žena ve světě dozví diagnózu rakoviny vaječníků. Jde o tiché onemocnění, které se v počátku téměř nijak neprojevuje. Právě dnešní Světový den připomíná, co boj s rakovinou vaječníků obnáší. Co byste o tomto onemocnění měli vědět?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Právě na dnešek připadá Světový den boje s rakovinou vaječníků, jehož smyslem je především informovat o příznacích, rizikových faktorech, diagnostice a léčbě tohoto závažného onemocnění. Zároveň jde o vyjádření podpory každé ženě, která se zákeřnou chorobou právě bojuje, a apel na všechny, aby nepodceňovaly prevenci a pravidelně podstupovaly prohlídky u svého gynekologa.

Zhoubný nádor vaječníků je v Česku každoročně diagnostikován u více než 900 žen a 600 z nich na následky onemocnění zemře. Přestože jde o velice závažné onemocnění, mají lékaři i dobré zprávy.

Symbolem boje s rakovinou vaječníků je tyrkysově modrá stužka, proto bude letos poprvé touto barvou nasvícen i pražský Tančící dům. Cílem je zviditelnit potřebu o tomto onemocnění více hovořit, a tedy i víc vědět.

"Vinou pandemie onemocnění covid-19 jsme všichni zahrnuti špatnými zprávami. Chceme však, aby se neopomíjely ženy, které s ohromnou silou a odhodláním bojují o život s rakovinou vaječníků. Jejich autentické příběhy pak motivují další ženy, aby samy sebe pozorně vnímaly a při prvních možných příznacích vyhledaly lékaře," vysvětluje Petra Adámková, ředitelka Onko Unie, která edukační kampaň v ČR organizuje spolu s Nadačním fondem Hippokrates. 

Výskyt rakoviny vaječníků v Česku klesá

Dobrou zprávou je, že výskyt rakoviny vaječníků v české populaci během posledních 15 let mírně klesl. Díky špičkovému výzkumu v této oblasti je zřejmé, že riziko vzniku nádoru významně ovlivňuje genetika, konkrétně mutace genů BRCA1 a BRCA2. Touto mutací, která je považována za závažnou genetickou poruchu, je postižen každý 750. Čech. Pravděpodobnost, že vlohu zdědí, mají obě pohlaví stejné. Fenotypové projevy jsou však rozdílné a pravděpodobnost, že se u mužů onemocnění projeví (například ve formě rakoviny prostaty, prsu, pankreatu nebo žaludku), je obecně výrazně nižší než u žen.

U žen mutace genů BRCA1 a BRCA2 způsobuje asi třicetkrát vyšší náchylnost ke karcinomu vaječníků a desetkrát vyšší k rakovině prsu. Dozvědět se svůj BRCA status je za určitých podmínek možné díky genetickému testování hrazenému z veřejného zdravotního pojištění.

Syndrom malé sukně

Syndrom malé sukně

To, že nedopnete knoflík u sukně či kalhot, nemusí vždy znamenat, že jste přibraly. Může jít o jeden z příznaků rakoviny vaječníků, kdy rostoucí nádor začíná tlačit na okolní orgány, objevují se břišní bolesti a citelné zvětšení objemu břicha, zvané syndrom malé sukně. 

Dobrá zpráva pro ženy s již diagnostikovaným onemocněním

Pozitivní zprávou pro ženy, u kterých je mutace zjištěna až po diagnóze rakoviny vaječníků, je dostupnost inovativní léčby. "Pro velkou skupinu žen s karcinomem vaječníků máme kromě operativního řešení a chemoterapie od roku 2018 novou léčbu, která prognózu výrazně zlepšuje. Jedná se o tzv. PARP inhibitory. Zatím je tato léčba k dispozici pro některé pacientky, u nichž se onemocnění opakuje, ale věříme, že bude brzy hrazená i pro ženy nově diagnostikované," vysvětluje David Cibula, vedoucí Onkogynekologického centra VFN v Praze. Zásadní roli hraje samozřejmě včasná diagnostika, perfektní operační přístup, ale i zlepšující se možnosti farmakoterapie. 

V čem je rakovina vaječníků zákeřná

Zákeřnost choroby spočívá právě v tom, že zpočátku nezpůsobuje žádné obtíže. Ženy většinou přivedou k lékaři až příznaky vyvolané velkými rozměry nádoru nebo tvorbou tekutiny v dutině břišní. To pak způsobuje útlak břišních orgánů, nejčastěji střev. Většina pacientek popisuje zvětšování objemu břicha, které způsobuje takzvaný syndrom malé sukně. Dalšími příznaky jsou nechutenství, nevolnost, úbytek váhy nebo bolesti v oblasti břicha a podbřišku. Je důležité, aby ženy žádný z těchto problémů nepovažovaly za banalitu a ihned vyhledaly lékaře, protože čas hraje zásadní roli. 

Další podrobnosti o problematice rakoviny vaječníků a odpovědi na nejčastější otázky najdete v naší grafice v úvodu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama