reklama

Naděje při léčbě rakoviny prsu: Jedna radioterapie je stejně účinná jako 30 dávek

Studie vedená britskými vědci přichází s tím, že jedna radioterapie uskutečněná bezprostředně po operaci může mít stejný účinek jako 30 sezení.

Foto: Shutterstock

Ženy s rakovinou prsu, které podstoupily radioterapii ihned po operaci, mají stejně dobré výsledky jako ty, které se léčily 30 radioterapiemi v rozmezí tří až šesti týdnů.

Čím dál více léčebných zařízení na celém světě využívá namísto týdnů bolestivé a vysilující léčby tzv. intraoperativní radioterapii pro raná stadia rakoviny. Dávky záření jsou aplikovány v návaznosti na lumpektomii (operační zákrok, kdy se ženě prs zachová) během vlastního výkonu, přímo do tumorového lůžka a průměrná doba aplikace je kolem třiceti minut.

Studie zkoumala 2298 žen nad 45 let s raným stadiem rakoviny, které měly bulku do 3,5 centimetru. Výsledky jsou překvapující, osm z deseti žen už po tomto zákroku nepotřebovalo další radioterapii. Až 80 procent pacientů se tak může vyhnout dalším 15 až 30 návštěvám nemocnice. 

Studii vedla University College London a data sbírala z 32 nemocnic v deseti zemích. Publikovala ji v britském lékařském týdeníku a ukázala, že ženy s jednou dávku radioterapie měly slabší vedlejší účinky v porovnání s konvenční radioterapií. Léčba nebyla tak bolestivá a nepoškodila jim tolik kůži, celkově se navíc cítily spokojenější, píše deník The Guardian.

"Tato metoda ženám krátí čas v nemocnici, umožňuje jim, aby se rychleji uzdravily a také vrátily zpět do normálního života," říká vedoucí studie a profesor chirurgie a onkologie na University College London Jayant Vaidya.

Tento způsob léčby může mimo jiné ulehčit i pracovní vytížení radiologických oddělení.

I přes pozitivní výsledky se ale stále musí ještě doladit výběr žen, kterým pomůže jen jednorázová terapie. Některé nemocnice dnes jako alternativu k dlouhodobé léčbě nabízejí pět dávek radioterapie. Jednorázová léčba tak bude ještě předmětem dalších výzkumů. 

Mohlo by vás zajímat: Čeká na odstranění prsou, na rakovinu jí zemřela matka i babička

Jsem zdravou nositelkou genu BRCA2, na rakovinu mi zemřela babička i maminka, sestra má také onkologické onemocnění, dostala jsem hrozný strach. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama