reklama

Studentka vymyslela unikátní roušky pro neslyšící. Její nápad má obrovský ohlas

Americká studentka začala vyrábět speciální roušky pro lidi se sluchovým postižením, kteří mají kvůli ústenkám daleko ztíženější podmínky komunikace.

Ashley Lawrencová
Ashley Lawrencová | Foto: Ashley Lawrence / GoFundMe

Ashley Lawrencová studuje vysokou školu v Kentucky a její hlavní obor je vzdělávání neslyšících. Když se v médiích v souvislosti s pandemií koronaviru začaly objevovat zprávy, jak lidé nosí roušky, napadlo ji, že neslyšícím to zkomplikuje vzájemnou komunikaci.

Na Facebooku o tom napsala příspěvek, ve kterém vysvětlila, že lidé pak nemohou odezírat ze rtů a nerozumí, co jim kdo říká. A navíc jim to ztěžuje používání znakového jazyka.

"Pokud někdo onemocní, tyto speciální roušky pomohou i ošetřujícímu lékaři a mohou se tak vzájemně se sluchově postiženým pacientem domluvit," vysvětlila Lawrencová, která k výrobě roušek spustila i sbírku na webu GoFundMe.

Dobrovolníci jí během pár dní poslali 3387 dolarů (v přepočtu asi 86 500 korun) a momentálně již peníze nevybírá. V nejbližší době navíc plánuje zveřejnit návod i na YouTube, aby si každý mohl "průhledné" roušky vyrobit sám.

"Děláme to všechno zadarmo, na GoFundMe jsme vybírali peníze na materiál a poštovné. Další prostředky, které vybereme navíc, darujeme organizaci Hands & Voices," řekla Lawrencová.

Speciální ochranné pomůcky využívají i tlumočníci do znakové řeči v České televizi, a to průhledný plexisklový štít. "Je důležité, aby nám bylo vidět na ústa," říká Pavlína Zarubová, která do znakové řeči začala tlumočit zpravodajské Události v regionech. Již dříve mluvčí organizace Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR Veronika Cézová uvedla, že neslyšící nemají k informacím stejný přístup jako slyšící. Veškerá sdělení vlády týkající se koronaviru již Česká televize vysílá s tlumočením do znakové řeči.

Video: Roušky stokrát jinak. Radí Martin Veselovský

Nosit jakékoliv roušky má smysl. Zejména proto, že tak budeme chránit své okolí před našimi, možná nakaženými kapénkami. | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama