reklama

Střevní chřipka? Dejte pozor u dětí!

Poznáte, když vaše dítě trápí střevní chřipka? Jaká je inkubační doba střevní chřipky? Čtěte víc!

Foto: Isifa/Thinkstock

Střevní chřipka se na první pohled tváří, jako neškodný zánět střev a žaludku. Nebezpečí ale hrozí zejména při střevní chřipce u dětí a seniorů.

Jak poznat příznaky střevní chřipky, inkubační dobu střevní chřipky a jak se střevní chřipka léčí? Připravili jsme pro vás pár důležitých informací.

Inkubační doba střevní chřipky a nákaza

Vaše děti se mohou nakazit střevní chřipkou jednoduše ze vzduchu nebo při špatné hygieně. Dále lze střevní chřipku získat od nemocného člověka, když pijeme ze stejné skleničky nebo po požití skažené potraviny. Inkubační doba chřipky se liší. Příznaky střevní chřipky se projeví do několika minut nebo maximálně do pěti dní. U dětí znamená střevní chřipka vážný stav, který je zapotřebí mít pod kontrolou.

Střevní chřipka příznaky a léčba

Střevní chřipka je zánět střev a žaludku, proto se také příznaky nejvíce projevují v trávicím ústrojí. Může docházet k průjmům, které nelze zadržet. K tomu se přidává zvracení. Obzvláště děti mají první příznak zvracení, které ustane tak během půl dne. Vždy vyhledejte lékaře, pokud budete mít podezření na střevní chřipku u dítěte.

Děti odmítají pít a vyžadují své klasické dobroty. Při střevní chřipce je nutné dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci a nesmí se podávat mléko a to ani u dětí, které ho pravidelně pijí. Kojenci musí být okamžitě hospitalizováni, aby jim byla dodána tekutina  a výživa nitrožilně.

Dalšími příznaky chřipky jsou horečka, malátnost, velká únava, bolesti kloubů a svalů a křeče v břiše.

Jak na střevní chřipku?

Střevní chřipka u dětí se léčí dvěma způsoby. Záleží o jaký původ nemoci jde. Někdy stačí jen dodržovat pitný režim a dietu v podobě suchého den starého pečiv, suché rýže. Postupně další dny přidávat kašovitou lehkou stravu a následně až pak pomalu přidávat pevnou stravu.

V případě druhém se podává černé uhlí či antibiotika. Malé děti jsou vždy hospitalizované a dodává se jim výživa a tekutiny. Dehydratace by je totiž mohla ohrozit i na životě. Jako prevence mohou fungovat doplňky stravy laktobacily a také dodržování správné hygieny.

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama