Stará prvorodička? Tohle označení zapomeňte, je už dávno out
Ženy, které počaly prvního potomka po 35. roku života, mohou od zdravotnického personálu i okolí slyšet termín, že jsou starými prvorodičkami. Je ale dnes těhotenství a rodičovství tolik podmíněno věkem?
Před pár dny vévodkyně Meghan a princ Harry oznámili radostnou událost. Příští rok na jaře se jim narodí dítě. Je pravděpodobné, že těhotenství Meghan její lékaři evidují pod pojmem geriatrická matka. Laicky přeloženo jako stará. Vévodkyni je totiž 37 let.
Na jedné straně mají dnes ženy výhodu: konečně se mluví o platových nerovnostech, složité situaci matky samoživitelky, zkrácených úvazcích pro ženy na mateřské i nutnosti angažovat v péči o rodinu muže. Požádat o pomoc, nerezignovat na sebe, jít si za svými sny. O tom se našim matkám ani nesnilo. Školku a právo nebo spíš povinnost zaměstnání měly sice jisté, ale která neměla doma muže, co si po práci lehl na gauč s novinami, byla čestnou výjimkou.
Najít dnes partnera, se kterým by člověk chtěl sdílet radosti a starosti rodičovství, není povinnost, je to jedna z možností. Proto tlak na ženy, které ani po třicítce ještě matkami nejsou, je vlastně nepochopitelný. Ještě horší je následný stres, když už počaly, že se chovají nezodpovědně, protože s věkem rodičky se zvyšuje riziko vad plodu.
Podle výzkumu, který udělala Americká asociace gynekologů, plodnost po 35 letech klesá, ale hlavně u mužů. Možnost předčasného potratu u žen starších 35 let je podle stejného výzkumu 20 procent, což je sice znatelné číslo, ale samovolný potrat potkává i ženy výrazně mladší. Dále těhotné ženy okolo 45 let riskují, že jejich dítě bude mít Downův syndrom zhruba ve třech procentech případů. Všechna tato čísla si můžete prostudovat ve studii zde.
Jaké jsou výhody těhotenství v pozdějším věku?
Strašáky všichni známe, ženám jsou omílány dokola snad už od ukončení střední školy. "Hlavně neotěhotnět příliš pozdě, nemuselo by se to vůbec povést!" Ale každá situace má svá pro a proti. Starší prvorodičky jsou většinou finančně zajištěnější, mají zázemí, chtějí si mateřství "užít". Do budoucna se věk rodiček nebude tolik řešit, protože to v podstatě nedává smysl. Zabývat se lékaři budou hlavně tím, zda se jedná o těhotenství bez problémů, nebo naopak s komplikacemi. A ty může mít kdokoliv kdykoliv.
Roli hraje také výživa
Během těhotenství a kojení dochází ke zvýšeným požadavkům na spotřebu vitaminů, minerálů a dalších živin. Zvláště pak starší rodičky by měly dbát na jejich pravidelné doplňování. Nejdůležitější je kyselina listová, která je klíčová pro syntézu DNA (deoxyribonukleové kyseliny), ztělesňující genetickou informaci každé buňky.
Odborníci doporučují kyselinu listovou užívat již čtyři týdny před plánovaným těhotenstvím a dále po dobu celého prvního trimestru, který je nejdůležitější částí pro vývoj plodu. Dostatečné množství kyseliny listové v těle je spojováno s nižším výskytem defektů neurální trubice a jiných závažných vývojových vad plodu během těhotenství. "Toto preventivní opatření se týká i žen, které v minulosti opakovaně potratily.
V důsledku bohaté stravy a zlepšených stravovacích návyků oproti minulosti je počet těchto žen minimální. Nicméně preventivní podávání kyseliny listové je vědecky doloženo ve velkém počtu epidemiologických studií," říká primář porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí MUDr. Hynek Heřman, Ph.D., MHA. Spolu se specialisty Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v Praze-Podolí byl vyvinut například preparát GS Mamavit.
Nejste samy
Pokud vás těhotenství potkalo třeba po 40. narozeninách, neděste se a nepropadejte panice či výčitkám, že jste si měla pospíšit. Kromě hollywoodských celebrit existuje řada běžných smrtelnic i známých osobností, které se mateřství nezalekly ani přes kritické komentáře širokého okolí, například Bára Basiková (syn Teodor se jí narodil v 47 letech), Zora Jandová (dceru Ester porodila ve 43 letech), Ilona Csáková (syn Dominik přišel na svět v jejích 41 letech) nebo Sára Saudková (syna Oskara porodila v 45 letech).