reklama

SeniorSex: To byste koukali!

Sex po padesátce? Možná! Sex po sedmdesátce? Podivné! Pokud si to myslíte, pořádně byste se spletli. Seniorský sex jede!

Foto: Profimedia.cz

Zkuste se zmínit před …náctiletými, že i po padesátce existuje chuť a vůle „vykonávat" sex… Pokud se rovnou nezalknou smíchy, jakmile popadnou dech, pronesou něco o Jurském parku. V lepším případě! Kdyby tak ovšem věděli…

Roky navíc totiž neznamenají, že ztrácíme chuť na sex. Nejnovější studie z celého světa prokazují, že lidé dříve narození jsou sexuálně aktivnější, než si spousta mladých myslí. Ve stáří se lidé sexu nejen věnují, ale nemají ani zábrany o něm mluvit.

Sedmdesátka není konečná

Četnost sexu a zájem o něj opadá až kolem sedmdesátky. Zdá se, že v této věkové kategorii si ho přesto téměř polovina lidí pravidelně užívá. A pokud si neužívá, tak ne proto, že by na sex neměli chuť. Spíše se projeví zdravotní problémy nebo, především ženám, chybí partner.

„Většina lidí se domnívá, že po dosažení jisté věkové hranice se lidé sexu nevěnují," říká Edward Laumann z University of Chicago. „Naštěstí se ukazuje, že to není pravda. Dozvěděli jsme se, že více než polovina lidí ve věku 57 až 75 let se během posledního roku věnovala aktivně či pasivně orálnímu sexu. Ve věkové skupině 75 až 85 to byla stále ještě jedna třetina."

Sluch, hmat i čich ještě fungují…

Během průzkumu američtí vědci absolvovali dvouhodinové rozhovory s více než třemi tisícovkami mužů a žen z celých Spojených států. Odebrali jim vzorek slin, krve i další vzorky, z nichž zjišťovali hormonální stav dotyčného a další ukazatele, které mají vliv na sex.

Věnovali se i tomu, jak lidé v této věkové kategorii vidí, slyší, jak kvalitně jim funguje hmat a čich. Tedy faktory, které mohou požitek ze sexu ovlivnit.

Celkové výsledky jejich výzkumu ukázaly, že sex s partnerem mělo během posledního roku 73 procent lidí mezi 57 a 64 lety, 53 procent lidí ve věku 64 až 75 a 26 procent lidí mezi 75 a 85 lety.

Komu se nechce?

Nejvíce odpovídali, že mají sexuální styk častěji než třikrát do měsíce. Lidé v dobrém zdravotním stavu byli téměř dvakrát sexuálně aktivnější než jejich vrstevníci se zdravotními potížemi.

Polovina dotazovaných se přiznala alespoň k jednomu problému, který má vliv na sex: 37 procent mužů si stěžovalo na problém s erekcí, 43 procent žen na to, že se jim do sexu příliš nechce a 34 procent žen potvrdilo, že nedosáhnou orgasmu. Jen jeden ze sedmi mužů užíval viagru nebo jiný přípravek na zlepšení sexuálního zážitku.

Slábnoucí libido varuje

Nejvíce vědce překvapil fakt, že o soukromém životě se s nimi odmítl bavit jen každý pátý důchodce ze sta. Ostatní byli velmi otevření. Škoda že otázky na sexuální život pacientů v ordinacích našich obvodních lékařů obvykle chybí. Problémy v sexu totiž mohou být varovným příznakem cukrovky, infekcí, rakoviny i mnoha dalších onemocnění.

SENIOŘI TO CHTĚJ TAKY

Sexuální aktivita neustává s věkem. A pokud ano, pak jde o příznak nemoci a nikoli stáří. Tuhle radost ze života vám může zkazit cukrovka, rakovina nebo infekce.

Lidé umírají smutkem. Jsou už měsíce zamčení a v hrozném stresu, kritizuje Vobořil | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama