reklama

Se sluníčkem odchází i dobrá nálada. Jak se vyrovnat s podzimní depresí?

Slunce je míň a hned je po náladě. Pokud na vás příchod podzim ovšem dopadá s větší tíhou a každý rok se to opakuje, radši zpozorněte: je možné, že trpíte sezonní afektivní poruchou.

Foto: iStock

Zatímco někdo se těší z červenajícího se listí, pro jiného podzim může znamenat začátek několikaměsíčního utrpení. Nepřispívá tomu ani napěchovanější rozvrh, kdy se po letních oddechových měsících obvykle vracíme do rušného pracovního procesu. Určitý útlum prožíváme v tomto období více méně všichni, citlivější lidi ovšem můžou bojovat s výkyvy nálad, výrazným poklesem energie a nespavostí. Důsledkem je přejídání, nezájem o intimnosti, a někdy dokonce i oslabená imunita.

Pokud vnímáte, že se vám tyto symptomy opakovaně vracejí v určitém ročním období, je možné, že trpíte sezonní afektivní poruchou (SAP), které se neoficiálně říká i podzimní deprese. Jedná se o emoční poruchu, která nejčastěji trápí lidi mezi dvacátým až čtyřicátým rokem života a podstatně častěji postihuje ženy. Děti s ní ovšem můžou také zápasit. Jak se s ní vypořádat?

1. Jděte na světlo

Během dne se snažte trávit co nejvíce času na denním světle, i v případě, že počasí není zrovna ideální. Stačí i krátké procházky. Příznaky můžou zmírnit také domácí světelné terapie pomocí biolampy nebo LED světelných boxů.

2. Zůstaňte v pohybu

Pravidelné fyzické aktivity, zejména ty outdoorové, zlepšují náladu a zvyšují energii. I když se vám nechce, zkuste se zatnout a věnovat aspoň půlhodinu denně chůzi nebo běhu. Pokud radši zůstáváte doma, protáhněte si aspoň tělo jógou. A i za chladnějších podzimních dnů se můžete věnovat třeba kolu nebo si zajet na túru.

3. Kvalitní strava

Ruku v ruce s fyzickou aktivitou jde i zdravá, vyvážená strava bohatá na vitaminy a minerály. To znamená hodně zeleniny a ovoce, celozrnné výrobky, bílkoviny v podobě masa, sýrů a ryb. Ty jsou, stejně jako ořechy a semínka, bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které přispívají k lepší náladě.

4. Zdravý duch

I když se vám zrovna nechce, zkuste se přemoct a zavolejte nebo aspoň napište rodině a kamarádům. Kontakt s blízkými lidmi a jejich podpora hrají klíčovou roli u duševního zdraví. K němu si můžete pomoci i meditací, relaxacemi a hlubokým dýcháním.

5. Plánujte a dodržujte rutinu

I malé cíle můžou být dostatečnou motivací. Nebojte se plánovat svůj den, vytvořte si plán a stanovte si cíle, jejichž dosažení vám posléze přinese uspokojení. Dodržujte pravidelný spánkový režim a denní rutinu - to vám pomůže udržet si v životě řád a stabilitu.

6. Vyhledejte profesionální pomoc

Jestli cítíte, že sezonní změny nálad jsou na vás moc, vyhledejte pomoc odborníků, psychologa nebo terapeuta. V některých případech pomůžou antidepresiva, to je ovšem potřeba konzultovat s lékařem.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama