Počet žen s rakovinou prsu stoupá: Udělejte si z vyšetření rutinu
V Česku každoročně onemocní 6500 žen karcinomem prsu. Mnohdy lze nemoc odhalit v počátečním stadiu právě díky samovyšetření a pravidelným kontrolám.
Za klíčový moment ale lékaři stejně považují skutečnost, že se ženy naučí vnímat své tělo a veškeré jeho odchylky a že se nebudou stydět s jakoukoliv pochybností svěřit odborníkovi.
Každá žena starší pětačtyřiceti let má nárok na opakované preventivní vyšetření mamografem. Období mezi dvěma vyšetřeními jsou dva roky. Jak je možné se v tomto čase o sebe starat? Pravidelným samovyšetřováním. A týká se to v podstatě žen v jakémkoliv věku, nejen v rizikové skupině pětačtyřicet plus.
Plastika prsou? Ne rakovina
Ovšem i v mladší generaci mezi dvaceti a čtyřiceti lety, která tvoří většinu zájemkyň o plastickou úpravu poprsí, přibývá pacientek s karcinomem prsu. "U mladých žen se absolutní počty nádoru prsu zvyšují jen o desítky, tedy málo. Nicméně tím, že standardně plošně nejsou nijak vyšetřované, přichází často až v pozdním stadiu k prvnímu vyšetření," upozorňuje mamoložka z Perfect Clinic Renáta Kalajová s tím, že právě včasná diagnóza karcinomu prsu je hlavním smyslem screeningových vyšetření. Primárním cílem preventivního předoperačního vyšetření je odhalit všechny nemocné pacientky. A přestože výsledek mamologického vyšetření není pro zvětšení či modelaci prsou povinné předložit, měli by se o to snažit nejen lékaři, ale především ženy samy.
Samovyšetřování po menstruaci
Ideální doba pro samovyšetřování je ihned po menstruaci, to jsou prsa nejlépe prohmatná a nejméně bolestivá. Pokud je žena již po přechodu, měla by si určit jeden den v měsíci, například každého prvního v měsíci, a v tuto dobu vždy samovyšetření provádět. Nejprve se zkontrolujeme pouhým pohledem v zrcadle. Ruce dáme v bok a sledujeme kůži prsu, jestli se neobjevuje nějaké vyklenutí nebo vklenutí kůže. Zaměřujeme se také na bradavky, zda nedošlo k jejich vtáhnutí či šupinatění.
Prohmat protilehlou rukou
Při samotném fyzickém, pohmatovém vyšetření je nejlepší volit polohu vleže. "Prsa prohmatáváme vždy protilehlou rukou. Krouživým pohybem (používáme bříška tří prstů) začínáme od horního zevního kvadrantu prsa. V těchto místech je nejvíce mléčné žlázy, takže můžeme cítit případné nerovnosti či uzlíky. Pokud jsou tyto nerovnosti každý měsíc stejné a na omak měkké, nemusíme se strachovat. Samozřejmě je ale důležité vše zkonzultovat se svým lékařem. Poté postupujeme krouživým pohybem do dolního zevního, vnitřního dolního a horního vnitřního kvadrantu prsa, doporučuje Renáta Kalajová.
Pozor na oblast kolem klíčních kostí
Nezapomeneme si vyšetřit i bradavky - i kolem nich či pod nimi může být bulka. Bradavky bychom měly zmáčknout, zda z nich nevytéká krev nebo zelená tekutina. Kromě prsou si nezapomínejme vyšetřit ani takzvané spádové uzliny. Vsedě si dáme jednu ruku v bok a druhou si prohmatáme oblast nad a pod klíční kostí, v podpaží a hledáme tvrdou uzlinu. Cílem samovyšetření prsů je hledání - vyloučení tvrdé bulky, jak v prsech, tak v podpaží a kolem klíčních kostí.