reklama

Chemie nic neřeší, bylinky opravdu pomohou, říká bylinkářka

Ačkoli Hanka Malikovičová rozhodně není žádná bába, bylinkářka je velmi zkušená. Před časem mi ji doporučil kamarád a prozradil, že pro bylinky k ní svého času jezdili i tibetští lámové.

Foto: Thinkstock

Hledala jsem pro povídání o bylinkách někoho, kdo není moc "profláklý", ale mluví za něj jeho práce. Protože sama ve své ajurvédské praxi potřebuji klientům doporučovat zkušeného bylinkáře, hledala jsem a hledala…

Hanka Malikovičová mi tak trochu "spadla z nebe". Žije na své farmě, chová ovce, koně, a hlavně se věnuje bylinkám, které dodává lékařům, bylinkářům a těm, kteří ji znají, to vše dostatečně daleko od ruchu města. Bylinkám se věnuje od dětství a umí skvěle poradit bez zbytečného humbuku – prostě, jasně, čistě, tak nějak Hanka přistupuje k životu i k bylinkám. Protože o velkou popularitu a focení nestojí, vymohla jsem na ní aspoň mail, na kterém ji můžete v případě zájmu kontaktovat a kde vám také poradí - [email protected]

A teď už se společně pojďme ponořit do světa bylin…

Byliny se poslední léta vracejí do obliby, máte nějakou, kterou byste plošně doporučila každému?

Za mě je to určitě meduňka, tu bych doporučila do každé domácnosti.

Hodně žen trpí nejrůznějšími ženskými problémy, ať už se jedná o vaginální výtoky, záněty vaječníků, nebo tvorbu cyst. Měla byste tip na bylinky, které by ženy měly pít nebo jinak užívat preventivně?

Určitě, pokud trpíte zmíněným obtížemi, doporučuji kombinaci měsíčku, řebříčku a kontryhelu, a to jak preventivně, jednou za čas (v období kolem menstruace), nebo jako léčivo právě když mátě obtíže.

Když mají dva lidé stejný zdravotní problém, hodí se pro oba stejná medicína, nebo je použití bylinek individuální?

Léčba by měla být rozhodně individuální, nicméně stejný problém vychází z principů, které jsou si podobné…

Myslíte, že je možné si doma vytvořit bylinkovou lékárničku, tedy mít pár bylin stále při ruce, kdyby bylo potřeba? A které by to pak měly být?

Většinou každý doma má pár takzvaných léků první pomoci, a s bylinami je to stejné. Doporučila bych například třezalkový olej na popáleniny, rány všeho druhu, pak určitě kostivalovou tinkturu na podvrtnutí, pohmoždění, meduňkový čaj na uvolnění, lepší spánek a pro celkový klid, šalvějovou tinkturu na záněty ústní dutiny (bolesti a záněty zubů, bolesti v krku - angíny) a podobně. Každá z nich má ale i další široké spektrum použití.

Jak se díváte na spojení bylin a moderní medicíny, funguje? Nebo si myslíte, že se tyhle dva světy moc propojit nedají?

No, propojit? Jak se to vezme. Pokud jde o život a čas, je třeba použít rychle to, co opravdu rychle zabere, a tím je v krizovkách opravdu chemie. Byliny nám pomáhají najít zpět cestu k sobě samému. Buď jsme se někde zapomněli, nebo si sami sebe nikdy ani neuvědomili, a tak fyzická potíž dává příležitost pochopit, přijmout a navrátit se ke své přirozenosti. Byliny jsou cesta. Chemie je rychlá pomoc, ale ne cesta, nic neřeší, jen umí věci zastírat…

Jak jste se vlastně dostala k bylinkářství? Radíte lidem, jak řešit konkrétní zdravotní problémy, nebo za vámi musí přijet osobně?

K bylinám jsem se dostala původně už v dětství, kdy jsem trávila spoustu času na vesnici. Tam když se něco přihodilo, natrhalo se něco, to se uvařilo a to něco pomohlo. Žádná věda. V každé chalupě si věděli rady a můj děda taky. Jednoduše a prostě... Nijak ani lidem neradím. Kdo se ptá, tomu jen odpovím, co a jak vnímám já sama. Ale je-li to tak skutečně, nebo ne, kdo ví?

Máte nějakou bylinku, kterou byste doporučila dětem na imunitu?

Dětem bych doporučila trnkový sirup, vlastně i dospělým, od nula do sto let – posiluje i doplňuje potřebné látky a tak nějak hladí na těle i duši.

Existuje nějaká tinktura nebo jiný lék proti stresu, kterého je teď všude okolo plno?

Prostě pít furt - ve stresu, proti stresu, v nemoci, po nemoci, proti nemoci…

reklama
Doporučené recepty
    reklama