reklama

Rekordně jsme utráceli. Teď jsme zavaleni zbytečnostmi

Obchodníci hlásí, že vánoční tržby byly rekordní. Utrácíme i to, co nemáme. Pak si stěžujeme, že jsme k Vánocům dostali samé pitomosti. A ty doma skladujeme, protože je nám líto je vyhodit. Proč to děláme?

Foto: Shutterstock

Některé zprávy se každý rok opakují, nejsou vůbec pozitivní, a přesto jsme se z nich ještě nepoučili. Spíš naopak.

Patří sem třeba zpráva o tom, že si Češi berou ve velkém půjčky na vánoční dárky. Nebo ta o tom, že se tržby v obchodech před Vánocemi rekordně zvýšily. Podle údajů e-shopu Alza.cz se denní tržby v letošním předvánočním období zvýšily až o 500 procent oproti běžnému dni.

Nekupujte tu blbost

A pak je tady ta věc, že kohokoli se zeptám, co dostal k Vánocům, odpoví mi, že většinou blbosti. Když se pak zeptám, jestli ty blbosti, které se mu nelíbí, nebo je nepoužije, vyhodí, nebo alespoň pošle dál, většinou mi odpoví, že ne, že je to přece dárek, tak si ho musí nechat. A taky se to jednou může hodit.

Když to shrneme, znamená to, že si půjčujeme peníze na to, abychom splašeně běhali po obchodech a nesmyslně utráceli za něco, o čem pak někdo řekne, že je to blbost, hodí to do kouta, a má kvůli tomu zaplevelený byt zbytečnostmi. Stávají se z nás vetešníci a mamonáři. A pak z toho máme deprese.

Může to znít jako příliš jednoduchá zkratka, jenže ono na ní něco je. O tom, že špatná finanční situace má negativní vliv na psychiku, se asi nemusím rozepisovat, to je tak nějak jasné. Jenže ono je to tak i s těmi věcmi. 

Věci chátrají a my s nimi

Existuje hromada studií, které vám potvrdí, že jste-li doma obklopeni miliardou věcí, má to na vás neblahý dopad. Jak upozorňuje třeba Sherrie Bourg Carter z Psychology Today, plný byt znamená i plnou hlavu - všechny ty věci kolem například neustále upoutávají vaši pozornost, takže se na nic nemůžete pořádně soustředit, a tak doma zaručeně nic velkého nevymyslíte. Kromě toho vám to vnucuje dojem, že nemáte hotovo, že jste pořád někde na půli cesty.

V takovém prostředí se hůř odpočívá. To, že máte všechny police, skříně a zásuvky nacpané, vás stresuje samo o sobě - ten pocit, že nemáte kam si něco jen na chvíli odložit, je totálně klaustrofobní. Nemluvě o neustálém hledání.

Forma závislosti

Tím shromažďováním a větami typu: "Třeba se to bude někdy hodit" si navíc koledujete ještě o jeden problém. Hromadění věcí, takzvaný hoarding, je totiž regulérní nemoc. Jde o formu závislosti, během níž lidé schovávají nepotřebné věci na později, aniž by je ale používali, nebo se o ně jakkoli starali. Věci chátrají a jejich majitelé bohužel také. Nemoc přitom může vzniknout třeba i z nechtěného zavalení nevhodnými dárky.

Že nastal problém pak poznáte třeba podle toho, že chcete dotyčnému jednu z jeho nepoužívaných věcí vyhodit, ale on se najednou zoufale brání, přestože o věc v posledních klidně několika letech už ani nezavadil.

Staňte se minimalistou

Mají to oba moji rodiče a zničili tím naši krásnou chatu. Přesto jsme se v rodině už dokázali dohodnout na tom, že si nebudeme k Vánocům dávat nic než jednu maličkost, a skutečně se to dodržuje - dárky dostávají už jen děti. I ty jsme ale už naučili, že je fajn před Vánocemi probrat své hračky, a vyřadit pro děti z dětského domova ty, se kterými už si nehrají.

Ve světě tomu říkají životní minimalismus. Je to fajn, zkuste to taky. Klidně dřív, než až o Vánocích.

reklama
Doporučené recepty
    reklama