reklama

Recept na dlouhověkost: Jak se dožít 100 let?

Touha žít věčně je stará jako samo lidstvo. Není divu, že se lékaři zaměřili na lidi, kteří překonali bájnou hranici sta let. To, co odborníci zjistili, se vám ovšem moc líbit nebude!

Stařenka
Stařenka | Foto: Profimedia.cz

Touha žít věčně je stará jako samo lidstvo. Není divu, že se lékaři zaměřili na lidi, kteří překonali bájnou hranici sta let. To, co odborníci zjistili, se vám ovšem moc líbit nebude!

Hodně let přes stovku se dožili chudí lidé, kteří většinu života tvrdě pracovali a někdy dokonce trpěli hlady. V drtivé většině byli štíhlí. K jídlu mívali fazole, hrách, čočku, chléb, zeleninu, brambory a ovoce. Mléko a maso přišlo na stůl jen ve svátek. Sladkosti? O těch se jim mohlo pouze zdát! Většina staletých respektovala biorytmy přírody. Drželi pravidelné půsty a nahrazovali si je spánkem, kterým strávili alespoň osm hodin.

Základem jsou geny

V těch máme naprogramovaný čas života už od narození. Existují dva typy lidí: dynamický a vytrvalostní. Ten první, sprinter, rychleji spaluje a zpracovává spoustu energie. Krátkodobě dokáže obrovské výkony. Ale v jeho těle také vzniká víc škodlivin, čímž roste riziko onemocnění, které zkrátí život. Protipól reprezentuje maratonec. Umí si rozložit síly a vydrží déle. Jeho metabolismus je pomalejší, díky čemuž se v těle hromadí méně toxických odpadů. Má šanci na delší přežití.

Zázračná laktóza

Stárnutí organismu způsobují toxiny, uvolňující se z nezpracovaných zbytků jídla v tlustém střevě. Nebýt jich, zdvojnásobí se délka života. Možná proto se nejvíce stoletých obyvatel nachází v Bulharsku. Tento národ často konzumuje kyselé mléko, kefír a jogurty - laktóza v nich obsažená živí střevní bakterie, které čistí trávicí trakt.

Průzkum mezi Bulhary staršími sta let ukázal, že hlavní část jejich potravy tvořilo čerstvé mléko a mléčné výrobky, zelenina a ovoce z vlastní zahrádky. Pravidelně mívali jogurt z ovčího mléka, domácí med, kysané zelí a slunečnicová semena.

Vitaminy zas a znova

Slyšíte to ze všech stran - a je to pravda. Jízdenku do 22. století představuje ovoce a zelenina tím, že díky vitaminu C působí proti volným radikálům. Blahodárné účinky „céčka" potvrzuje kmen pákistánských Hunzů. Tito modroocí blonďáci se považují za potomky řeckých vojáků Alexandra Makedonského. Žijí v odlehlém údolí obklopeném nedostupnými horami a jsou to převážně vegetariáni, kteří s láskou pěstující ovocné sady. Skoro v každé zdejší rodině oslavil někdo 100 let.

Jedna z nejstarších populací světa žije se pak nachází v jihoamerickém městečku Vilcabamba na jihu Ekvádoru. Nejvyšší množství srážek v zemi dělá z jeho okolí rajskou zahradu, kde se daří banánům, melounům, papáje, pomerančům, maracuje, rajčatům, paprice, cukrové třtině, kávě a kakau. A místní lidé je konzumují v pořádném množství, protože jsou levné.

Tak tedy vypadá recept na dlouhověkost v kostce: střídmost a dřina! Tak co, stojí to vůbec za to?

reklama
Doporučené recepty
    reklama