reklama

Rande s doktorem? Radši si ho dejte ujít!

Víte, co je Rendez-vous s lékařem? Nic hezkého - tímto názvem se označuje relativně nový systém vyjíždění vozů se záchranáři. K některým případům jezdí lékaři  jen v upravených osobních autech.

Foto: Profimedia.cz

NA POMOC VYJÍŽDÍ

  • rychlá zdravotnická pomoc (RZP) ve složení řidič (případně řidič-záchranář) a paramedik, neboli zdravotnický záchranář 
  • rychlá lékařská pomoc (RLP) ve složení řidič (řidič-záchranář) a lékař

Podle toho, jaké rande - kafíčko a vínko se sympaťákem v bílém plášti vůbec nemusí být špatné. Rendez-vous  doktorem však může taky znamenat, že máte vážný problém!

Lékař za vámi v tom případě přijede osobním vozem. Názvem Rendez-vous se totiž označuje relativně nový systém vyjíždění vozů se záchranáři.

Není proč se bát

K některým případům jezdí lékaři v upravených osobních autech. Jinam se naopak vydá sanitka bez lékaře, jen se záchranářem. Díky tomu se zvýší celkový počet záchranářských posádek.

Pokud se dostanete do potíží, dispečink rozhodne, jaký druh vozu k vám pošle. Může to být:

  • rychlá zdravotnická pomoc (RZP) ve složení řidič (případně řidič-záchranář) a paramedik, neboli zdravotnický záchranář 
  • rychlá lékařská pomoc (RLP) ve složení řidič (řidič-záchranář) a lékař

A nemusíte se bát,  pokud bude potřeba, postarají se o vás oba týmy - ten druhý se dostaví co nejdřív.

Výhoda pro města i samoty

Důvody jsou dva. Jeden samozřejmě finanční, aby se ušetřily peněžní prostředky. Lékařů v tomto systému je méně a provoz záchranky díky tomu vyjde levněji.

Druhým je čas - lékaři  v osobních autech se pohybují rychleji, takže se dostanou k pacientovi dřív a mohou jich také stihnout víc. Osobní auto projede přeplněnými ulicemi ke svému cíli snáze, jak se osvědčilo hlavně v Praze, kde má tento systém nejdelší tradici.

Nejčastěji se systém RV používí právěš ve velkých městech a nebo naopak v hodně řídce osídlených oblastech.

Posádka rendez - vous je určena například pro pacienty s akutním zhoršením chronického onemocnění, například astmatem, žlučníkovým záchvatem nebo cukrovkou.

U těchto chorob je reálný předpoklad, že pacientův stav se po zaléčení lékařem na místě upraví natolik, že nebude nutné jej transportovat do nemocnice.

Zaujalo vás toto téma? Rozeberte ho v diskusi na Facebooku:

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama