reklama

Rakovina prsu: U mladých žen je agresivnější

V mládí nikdo s rakovinou nepočítá. O to horší bývá, když se na ni skutečně přijde.

Foto: Isifa/Thinkstock

Karcinom prsu u nižších ročníků se neobjevuje příliš často, riziko tu ale je. Každé dvacáté diagnostikované ženě je méně než 40 let. Nespoléhejte proto na věk jako na přirozenou ochranu a braňte se všemi dostupnými prostředky.

Z hlediska léčby rakoviny prsu se za mladé považují všechny ženy před menopauzou. To je ale zřejmě na dané nemoci to poslední pozitivní. Jak vypadá věkové rozdělení osob, u nichž byl tento karcinom diagnostikován?

Situace v ČR

Podle dostupných dat z roku 2011 bylo v témže roce nově diagnostikováno 6 620 žen se zhoubným nádorem prsu, což představuje 124 případů na 100 tisíc žen. Výskyt nemoci se tak více než ztrojnásobil oproti roku 1970. Úmrtnost ale nijak výrazně nestoupla, což je pravděpodobně právě díky zachycení nádorů v časných stadiích, která jsou lépe léčitelná. V roce 1970 v důsledku rakoviny prsu zemřelo 1 343 žen, v roce 2011 to bylo 1 725 pacientek. A jak je to u nás s věkovým rozložením?

  • Méně než 19 let: nikdo
  • 20-29 let: 34 žen (méně než jedno procento)
  • 30-39 let: 325 žen (4,9 procenta)
  • 40-49 let: 800 žen (12,1 procenta)
  • 50 a více let: 5 461 (82,5 procenta)

Stav je velmi podobný údajům ze světa. Jen každé dvacáté pacientce je v okamžiku diagnózy rakoviny prsu méně než 40 let. Proč je tedy tolik pozornosti a kampaní věnováno právě mladším ženám?

Ani těhotenství nechrání

Zákeřnost karcinomu prsu tkví právě v tom, že nižší ročníky s ní málokdy počítají. Tyto ženy tak mohou podcenit pravidelné samovyšetřování a podezřelého útvaru si všimnout pozdě. Nádory prsu u mladších osob jsou obecně agresivnější a diagnostikovány ve vyšším stupni. Navíc, ačkoliv je to vzácné, může se toto onemocnění vyskytnout i během těhotenství  (sedm případů na 10 tisíc těhotných žen).

Doporučujeme: Rakovina prsu: České ženy mají riziko 7 procent. A vy?

V takovém případě není kvůli možnému poškození plodu doporučena radioterapie. Některé ženy se tak raději rozhodnou pro chirurgické odstranění prsu (mastektomii). Je-li nutná chemoterapie, část pacientek se rozhodne vyčkat až na období po porodu, nicméně nedávné studie neprokázaly škodlivé účinky této léčby na plod.

Reprodukce v ohrožení

Co naopak může být ovlivněno léčbou, je plodnost. Účinkem hormonální terapie a chemoterapie může dojít k jejímu snížení. To samozřejmě záleží na okolnostech, proto je nejlepší případný dopad terapie na plodnost probrat s lékařem. V případě očekávaného poklesu lze využít možností, jako je zmražení vajíček nebo embryí.

Přečtěte si: Kojení před rakovinou prsu nechrání, říká známá lékařka

Důsledkem hormonální léčby zase může být sestup hladiny estrogenu, což může vést k dočasnému přerušení menstruace nebo i k předčasné menopauze. Ta s sebou občas přináší stejně nepříjemné stavy jako běžná menopauza (například návaly horka). O riziku, že k těmto změnám dojde, a o způsobech, jak budete v takovém případě postupovat, by vás měl informovat ošetřující lékař, proto se ho nebojte zeptat.

Návod na prevenci

Pro každý věk platí, že nejlepší je rakovinu prsu odhalit co nejdříve. Nepodceňujte proto samovyšetřování. Návod, jak na to, naleznete například na www.prsakoule.cz. Nezapomínejte také, že ženy nad 45 let mají nárok na mamografické vyšetření hrazené ze zdravotního pojištění. Více informací o mamografii najdete zde www.mamo.cz.

(marz)

Zdroje: www.bcna.org.au, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rozhovor: Jak se léčí rakovina prsu

Cholesterol: Opravdu škodí tak, jak si myslíme?

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama