Detoxikujete správně? Nepodceňte přípravu organismu
Chtěli byste se pustit do detoxikace, ale nevíte, který typ bude pro vás a vaše tělo nejvhodnější? A víte vůbec, na co si dát pozor, abyste si nenadělali více škody než užitku?
Také se poraďte s odborníkem. Nevíte totiž, jestli vámi zvolený půst je vhodný zrovna pro vás, nebo jestli to bolení břicha, kvůli kterému jste se rozhodli detoxikovat, není zrovna zánět žaludku, při kterém se detoxikovat nedoporučuje.
Připravte se také na skutečnost, že vám během detoxikace nemusí být nejlépe. Takže ji rozhodně nedělejte v době, kdy máte před sebou nějaké pracovní nebo jiné vypětí.
Průvodce detoxikací
Bylinné směsi
Pozor na správné dávkování. Pokud si neumíte přesně odměřit potřebné množství bylin, je vhodnější zaměřit se na kvalitní směsi, které mohou být např. v louhovacím sáčku.
Odkyselující koupele
Detoxikaci aktivně podpoří tím, že zprůchodňuje póry a odplavuje toxiny kůží. Vybírat můžete např. z bylinných či solných koupelí.
Kombinovaná esence
Detox díky květové terapii pomůže posílit vůli ve svém rozhodnutí detoxikovat. Lepšího pomocníka si nemůžete přát.
Kofeinová káva
Určitě v době detoxu vynechejte kofeinovou kávu, ať už v jakékoliv variantě. Ta totiž překyseluje organismus. Zelená káva s kardamomem organismus nezakyselí a navíc podpoří trávení, díky němuž bude jarní očista mnohem účinnější.
Šťáva z aloe vera
Efektivně zbavuje tělo nežádoucích látek a jedů. Zaměřte se na obsah mukopolysacharidů. Je to nejdůležitější složka aloe vera, neboť ovlivňuje biologickou aktivitu ostatních látek v extraktu této rostliny.
Sauna
Je rovněž vynikající relaxační prostředek a opět napomáhá detoxikacím, neboť dokáže očistit organismus od pesticidů, těžkých kovů nebo třeba dioxinů. Ideální je infra sauna, neboť infračervené teplo proniká dostatečně hluboko dovnitř našeho těla, aby mohlo zahřívat podkožní tkáně, které začnou uvolňovat nahromaděné toxiny a vylučovat je potem ven.
Nezapomeňte na přípravu organismu
Velmi důležitá, avšak stále opomíjená je příprava organismu na samotnou detoxikaci. Při ní je potřeba se zaměřit na vylučovací orgány, kterými jsou játra, ledviny, lymfatický systém, kůže a střevo, abychom předešli nebo minimalizovali takzvanou detoxikační krizi.
Ta vzniká, pokud tělo nemůže uvolněné toxiny vyloučit. Toxiny si pak mohou cestu ven razit například kůží a může se tak objevit ekzém nebo akné, případně stavy podobné chřipce, jako jsou bolesti hlavy, svalů a kloubů či průjmy. Proto je velice důležité otevřít a následně zprůchodnit detoxikační cesty tím, že posílíte vylučovací orgány.
Hormonální jógová terapie a ruční lymfatická masáž
Skvělou metodou je například hormonální jógová terapie. "Tato metoda působí na tělo očistně díky technikám, které používá. Dechové techniky v kombinaci s ásanami zbavují tělo toxinů z míst, kde dochází k intenzivní stimulaci, a tím podporuje metabolické funkce. Aktivuje štítnou žlázu (orgán řídící metabolismus), pozitivně ovlivňuje také slinivku a játra. Podporuje alkalickou rovnováhu vnitřního prostředí a očistně působí i na sliznice nosohltanu. Další techniky stimulují očistu a harmonizaci urogenitální oblasti," říká Jana Černotová, lektorka hormonální jógové terapie.
Jiný způsob detoxikace můžete vyzkoušet aktivací lymfy. Jedná se o speciální jemnou masážní techniku vybraných částí těla jemnými hmaty, žádné rozmasírování či tlakové pohyby. Kvalitní proudění lymfy zvyšuje imunitu a jedná se o výborný způsob detoxikace a regenerace organismu po infekční nemoci. K tomu, abyste rozproudili lymfu a pořádně ji pročistili, případně aby se odstranily dlouhodobé potíže, je potřeba minimálně šest opakování, ale ideálně deset.