reklama

Veterinářka varuje: Zdraví zvířat ovlivňuje i vás

Skoro v každé české rodině žije nějaké zvíře. Stále víc lidí si uvědomuje, že zdraví jejich mazlíčků ovlivňuje i jejich vlastní zdravotní stav - a často i naopak. Radili jste se on-line, jak dosáhnout, aby byl co nejlepší.

Foto: Thinkstock

Veterinární lékařka Kateřina Skalová často odpovídala na vaše dotazy ohledně ochrany před parazity. Lidé se bojí, že by se tak různé nemoci mohly přenést ze zvířat i na ně. 

"Myslím si, že současná hysterie parazit x člověk je přehnaná. Při rozumném používání antiparazitárních přípravků a průběžné hygieně člověku nic nehrozí. Současná populace domácích mazlíčků je dle mého názoru zdravá a soužití s němou tváří člověku prospívá už od pravěku," uvedl náš host. 

Čím chránit zvířata i sebe? 

Doktorka Skalová ale zároveń upozornila, že parazité jsou v současné době rezistentní na řadu dříve používaných přípravků. Nejlepší zkušenosti jsou v současné době s perorálně podávanou žvýkací ochucenou tabletou Bravecto. "Jedná se pamlsek, který psi často s chutí přijmou. Pořídit ji můžete u vašeho veterináře. Výhodou je, že se koupáním nesnižuje účinnost a nemá žádný vliv na dítě při kontaktu se psem," uvedla veterinářka.

Na našem území se také objevují nové nemoci, které přenášejí klíšťata na psy i na lidi. "Jedná se o onemocnění z oblasti Středozemního moře, jako je například babesiosa, ehrlichiosa, leischmaniosa atd. Jsou to v našich podmínkách prozatím hůře léčitelné nemoci, neboť nejsou k dispozici potřebné léky. Důležité je chránit psy kvalitními antiparazitárními přípravky před klíšťaty," připomněla lékařka.

Mnoho otázek se také zaměřilo na vhodnost granulí nebo jiného způsobu krmení. "Osobně dávám přednost kvalitním granulím od firmy, která má za sebou léta výzkumu. V případě, že krmíme připravovanou stravou doma, je důležité řádně vyvážit denní dávku. Je to o čase, řádném nastudování vyváženosti stravy a také financích. Je to věda, zvláště u velkých plemen," upozornila v jedné ze svých odpovědí doktorka Skalová.

Odpovídala také na konkrétní dotazy ke zdravotnímu stavu psů a koček, a často doporučovala kastraci u fen, které nejsou určeny k chovu. "Vyhnete se v budoucnosti zánětu dělohy a snížíte riziko nádoru mléčné žlázy. Odpadnou vám problémy s háráním a falešnou březostí," uvedla veterinářka.

 Všechny odpovědi na vaše dotazy naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem. 

Náš odborník

MVDr. Kateřina Skalová

Absolventka Fakulty veterinárního lékařství na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně z roku 2006. Do roku 2008 získávala zkušenosti v oboru medicíny malých a exotických zvířat na pracovištích v Písku, Praze, na Kypru a na stážích v Paříži. Od této doby pracuje na veterinární klinice v Písku. V listopadu 2009 se účastnila jako dobrovolný veterinární lékař kastračního programu na ostrově Grenada. V roce 2014 pomáhala jako dobrovolný chirurg v Peru. Momentálně plánuje další dobrovolnický výlet, který je ve fázi příprav.
Ve svém volném čase ráda cestuje, sportuje a věnuje se svým čtyřnohým členům rodiny.

Poraďte se s veterinářkou

Rozhovor byl ukončen. Odpovědi na vybrané dotazy naleznete níže.
?
elaine
| 9. 5. 2016
Dobrý den,

jak je to prosím s toxokarózou? Jak častá je infakce a je proč se bát? děkuji
Kateřina Skalová
Dobrý den, každé štěně parazity má a získává je od matky. Proto je důležité dodržet doporučený odčervovací plán, který vám navrhne váš veterinární lékař. Při běžné hygieně se není u lidí čeho bát.
?
Rosťa
| 9. 5. 2016
Barf versus granule. Děkuji.
Kateřina Skalová
Je to otázka názoru, pokud někdo správně barfuje, určitě má moji podporu. Řada lidí ale připravuje nevyváženou stravu a tvrdí, že barfují a způsobí tím svému psovi řadu zdravotních problémů.
?
Inka
| 9. 5. 2016
Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně výživy a stravování psa. Někdo prosazuje striktně jen granule, někdo pouze vařenou nebo syrovou stravu. Co je tedy nejsprávnější? Jaký je Váš názor na kombinaci všeho - granulí i ostatních potravin: vařené maso, zelenina, těstoviny, rýže, občas tvrdý sýr, tvaroh, vejce, ovoce, rybí tuk, občas psí pamlsek a pod. vše nesolené, nekořeněné, vařené pro psa (stáří 2 roky). Pes v pohodě sežere naprosto vše a vše mu chutná, po kombinaci granulí + uvedených potravin nemá žádné zdravotní ani zažívací problémy. Děkuji
Kateřina Skalová
Dobrý den, o vašem dotazu bychom mohli rozprávět hodiny. Osobně dávám přednost kvalitním granulím od firmy, která má za sebou léta výzkumu. V případě, že krmíme připravovanou stravou doma je důležité řádně vyvážit denní dávku. Je to o čase, řádném nastudování vyváženosti stravy a také financích. Je to věda, zvláště u velkých plemen. Co se zmíněných kombinací týče, závisí na tom, zda to pes dobře snáší. Řada pejsků by po těchto kombinacích měla trávicí problémy. Nepíšete, jak velkého psa máte, zda je to plemeno, které má např. dispozici k dysplazii apod.
?
Hana
| 9. 5. 2016
Dobrý den,
máme doma kočičky z útulku. Nechali jsme jim provést kastraci laparoskopií, která je velice šetrná, protože se neodstraňuje děloha, ale pouze vaječníky. Nebude to do budoucna ve stáří kočičkám vadit zdravotně, když se neodstranila děloha?
Další dotaz: pravidelně necháváme kočičky očkovat a dáváme jim kapičky proti blechám a klíšťatům. Klíšťata se přesto přisávají a musíme je vytahovat. Mohou se kočičky nakazit a za jak dlouho bychom to zjistili a čím se ¨případná nákaza projevuje?
Děkuji za odpověď.
Kateřina Skalová
Dobrý den. Nejprve k prvnímu dotazu: běžně se při kastraci odstraní pouze vaječníky. Děloha následně zakrní, není li stimulována hormonálně. Výjimečně se může stát ve vyšším věku, že zbytek dělohy postihne zánět. Běžně se s tím nesetkáváme.
Co se parazitů týče, většina přípravků, které se v dnešní době prodávají na kočky, nejsou účinné. Úspěchy máme na naší klinice s původně psí tabletou Bravecto, kterou kočky dobře snáší a na klíšťata funguje. Dávkování je ale jiné, než u psa, poradí vám jistě váš veterinární lékař. Co se přenositelných chorob týče, u koček se nemusíte obávat nákaz, primární je zvíře chránit.
?
Jarmila
| 9. 5. 2016
Dobrý den,
náš 3,5 letý rhodesky ridgeback má sestouplé jen jedno varle.Jinak je to zdravý pes. Zvěrolékař nám doporučil vyoperovat nesestouplé varle,je pravděpodobně v dutině břišní. Prosím o Váš názor.Děkuji.
Kateřina Skalová
Dobrý den, určitě doporučuji kastraci. Varle uložené v dutině břišní je náchylné k torzi (přetočení). Jedná se o velmi akutní stav, nutný řešit chirurgicky. Dále je varle náchylné k zhoubnému bujení. Setkáváme se s tím už u mladých psů. Takže kastrace ano.
?
Gabriela
| 9. 5. 2016
Dobrý den, naše kočka má už asi 2 týdny postupně vypadanou srst kolem očí - začalo to jako malá místa, teď už trochu větší. Kočce je 8 let. Může v tomto věku jít o novou alergii, nebo něco jiného? Děkuji, Gabriela
Kateřina Skalová
Dobrý den, důvodů může být celá řada, např.: parazité, plíseň atd. Doporučuji navštívit dermatologa.
?
Marťas
| 9. 5. 2016
Dobrý den, paní doktorko, chtěl bych se zeptat, co je v současnosti veterináři doporučováno na ochranu psa před parazity, mám na mysli hlavně klíšťata a blechy. Použivali jsme nějaké zelené pipety a klíšťata náš boxer stejně pořád nosil, napité krví jsem je občas našel i doma. Děkuji.
Kateřina Skalová
Dobrý den, parazité jsou v současné době rezistentní na řadu dříve používaných přípravků. V současné chvíli máme nejlepší zkušenosti s perorálně podávanou žvýkací ochucenou tabletou Bravecto. Jedná se pamlsek, který psi často s chutí přijmou. Pořídit ji můžete u vašeho veterináře.
?
Kamila
| 9. 5. 2016
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou formu ochrany psa před parazity doporučujete v případě, že mám doma malé dítě, které je téměř celý den se psem v těsném kontaktu (jsou to velcí kamarádi). Bojím se tedy na něj kapat nějakou chemii, ani obojkům příliš nevěřím, malá by na něj určitě pořád sahala. Děkuji, K.
Kateřina Skalová
Dobrý den, Kamilo. Doporučuji použití tablety, např. Bravecto, která ochrání vašeho pejska minimálně tři měsíce. Výhodou je, že se koupáním nesnižuje účinnost a nemá žádný vliv na dítě při kontaktu se psem.
?
Zdeněk Majer
| 9. 5. 2016
Dobrý den
Pes Kavkavský pastevecký staří 6let, půl roky lečen na srdeční aritmii a zavodnění / léky Digoxin 0,250,Enap 15 mg , Furon 0,125 , - 1-0-1 /Na RTG nález pod plícemi / voda ,? / Pes zhubnul 20 kg.Nyní asi týden po napití vody zvracení bílé pěny se sliny.Chut k jjídlu by měl ale bojí se zvracení.Krmen stříkačkou vývar a mixovaná rýže.Na zákrok je momentálně slabý.Co může způsobovat zvracení pěny,myslím že se i tímto dost odvodnuje a ještě bere léky,aby nedošlo k dehydrataci.Čím psa pomalu vracet ke zvýšení hmotnosti.
děkuji
[email protected]
Kateřina Skalová
Dobrý den, nemohu bohužel posoudit tak vážný zdravotní problém po internetu. Doporučuji navštívit kvalitní veterinární pracoviště.
?
Jitka Sýkorová
| 9. 5. 2016
Dobrý den, zrovna se s fenkou léčíme na zánět ledvin, bereme antibiotika, byli jsme na injekcích proti bolesti. Zničehonic nám ochrnula na levou stranu těla, ouško jí visí, tlamičku otevře jen z půlky, občas spadne, nevidí na levé oko. Náš veterinář tvrdí, že to není mrtvice, že je to způsobeno léky a zánětem a vše se vrátí do normálu. Trvá to již druhý týden a změna žádná. Je to možné? Děkuji a přeji hezký den
Kateřina Skalová
Dobrý den, Jitko. Opět se opakuji, že těžko posoudím zdravotní stav, aniž bych znala výsledky vyšetření. Doporučila bych zkonzultovat zdravotní stav vaší feny s lékařem neurologem.
?
Petr
| 9. 5. 2016
Pěkný den paní doktorko! Řekněte mně, Vy si opravdu myslíte, že soužití se zvířaty je to, co bychom měli praktikovat?! Správné jídlo? Fajn! Očkování? Fajn! Ale měla byste narovinu říci, jak je to s parazity! Vidíme, jak panelákoví mazlíčci vymetají trávník, strkají čumák do všeho možné i nemožného! Co Vám říká echinokok a to, že pokud žijete se psem, je pravděpodobnost nákazy 20x větší. A další a další! Toxocara! Co s tím!? Lidé se pak ke stáru diví, jak jsou nemocní, co je všechno sužuje a doktoři jim, např. diagnostikují na ultrazvuku rakovinnový nádor. Opravdu? Ona to je cysta od echinokoka! A né jedna ... desítky a vypadá to jako recidiva! Máte o tomhle, když objímáte na fotce svého psa vůbec ponětí?! Děkuji za odpověď, Petr
Kateřina Skalová
Pěkný den, pane Petře. Předpokládám, že vy doma zvířecího parťáka nemáte. Já ano a jsem za něj vděčná. Myslím si, že současná hysterie parazit x člověk je přehnaná. Při rozumném používání antiparazitárních přípravků a průběžné hygieně člověku nic nehrozí. Současná populace domácích mazlíčků je dle mého názoru zdravá a soužití s němou tváří člověku prospívá už od pravěku.
?
Petra
| 9. 5. 2016
Dobrý den, před deseti dny mi zemřel kocourek. Našla jsem ho jako kotě u popelnice, byli jsme spolu 14 let. Je mi smutno. Nepoznala jsem, že je nemocný? O víkendu prohnal ptáky na balkoně, baštil paštiku, v úterý večer začal těžce dýchat, ve středu na veterině dodýchal. RTG ukázal zavodněné plíce. Jak se to dá poznat? Myslím, že měl u nás pěkný život, brali jsme, že už je stařeček.
Pořídit si nové kotě je na spadnutí. Mám syna autistu, kotě chce, jsme zvyklí mít doma zvířátko. Je tu smutno, nikdo nás nečeká, je tu ticho. Nebude si myslet, že lze všechno snadno nahradit?
Kateřina Skalová
Dobrý den, bohužel srdeční problémy se u koček těžko diagnostikují. U psa slyšíme šelest, na jehož základě ho dále vyšetřujeme, ale u kočky to bohužel takto není a srdeční problém se projeví až zavodněním plic. Doporučila bych preventivní vyšetření cca od 8 roku věku. Nového člena rodiny si určitě pořiďte:)
?
Skala
| 9. 5. 2016
Dobrý den,
jedenáctiletý malý pes kříženec z útulku, první 3 roky svého života strávil venku u nějaké zahradní chatky. Po napití nebo při běhání dávivě kašle, jako by se nemohl nadýchnout. Předpokládám, že půjde již o trvalé zúžení průduškových cest. Při nachlazení se stav vždy výrazně zhorší, léčen pak antibiotiky. Má smysl mu např. dávat sirup Stoptussin pro zmírnění příznaků? Děkuji.
Kateřina Skalová
Dobrý den, netuším, jaké vyšetření pejsek absolvoval, zda byl vyšetřen rentgenologicky atd. Proto se nemohu vyjádřit k jeho zdravotnímu stavu. Stoptussin je lidský lék a nemám s ním zkušenost. Existují i veterinární varianty, které by vám zajistil váš veterinární lékař na základě vyšetření.
?
Ludmila Dvorská
| 9. 5. 2016
náš kocour, kterého máme od 15.12.2015 z útulku má neustále vyškrabané chlupy pod oušky. Veterinář předepsal Triancinolon lotio 30g. Po aplikaci asi 14 dní byla situace horší. Přestali jsme mu to tedy aplikovat a potíráme místa odvarem Řepíku lékařského. Trochu to zarůstá, ale občas se opět místa rozdrbe. (svrab vetirinář vyloučil).
děkuji za radu.
Kateřina Skalová
Dobrý den, paní Dvorská. Obecně dermatologické problémy patří mezi obtížně diagnostikovatelné. Doporučuji vyhledat zkušeného dermatologa a váš problém řešit s ním.
?
AvePet
| 9. 5. 2016
Staráme se o dvouletou fenku křížence borderlabrador.Ptám se,zda-li je vhodná kastrace(po čtyřech hárání).Bydlíme na venkově a obtížně hájíme před pejsky v době hárání.Nepomáhá sprej.Pejsci bývají až agresivní.Jaké je nejvhodnější provedení kastrace nejméně zatěžující a v jaké přibližné ceně.Jsme důchodci.Děkuji.
Kateřina Skalová
Určitě bych doporučila kastraci. Vyhnete se tak nežádoucímu nakrytí fenky, problémům s nádory mléčné žlázy či zánětem dělohy. Řešení těchto zdravotních problémů je ve výsledku mnohem nákladnější. Cena se odvíjí od oblasti, kde žijete, běžná cena kastrace u takto velké psa se pohybuje cca 5000 Kč.
?
Zdenek Scharnagl
| 9. 5. 2016
Dobry den mame desetileteho CC psa po kastraci a operaci periaenalni kyly oboustranne dva mesice a psovi se drzi stolice u sverace a sam ji nevytlaci delame to manualne ale pes u toho sili bolesti zrejmne se mu udelala analni vydut nebo mu nefunguje sverac prosim o radu jak krmit a jak mu to usnadnit dekuji Zdenek
Kateřina Skalová
Dobrý den, pokud není problém již jinak řešitelný, doporučila bych vlhčenou stravu, případně přidávat laxativa, která zajistí, že stolice bude vodnatější. Doporučuji například Lactulózu, běžně dostupnou v lékárně. Dávkování vám poradí váš lékař na základě hmotnosti pejska.
?
Hana
| 9. 5. 2016
Dobrý den,mám 7letou fenku Clumber španěla. Dobře jí, vyměšuje a nezdá se,že by ji něco bolelo.Chodily jsme na procházky tak 3-6 km , vše bez problémů.Teď se mi zdá, -asi 14 dní-že se jí nechce moc chodit, popoháním ji, zkrátila jsem procházky. Pro hozenou hračku běží docela svižně,ale při procházkách zdá se "zlenivěla". U veterináře jsem s ní zatím nabyla .Před 2 měsíci měla zánět mazové žlázky- mast, antibiotika- po kontrole v pořádku.Může jít o něco vážnějšího nebo
Kateřina Skalová
Dobrý den, doporučila bych minimálně řádné klinické vyšetření. Vaše fenka může mít ortopedický problém, srdeční problém a řadu dalších, které nejsou na první pohled patrné.
?
Radmila
| 9. 5. 2016
Máme kocoura 13,5 let chovaného v bytě.Je to obyčejný kocourek z ulice,kterého jsme se ujali co by 2měsíčního.Do dnes byl zdarý vyjma situace kdy jsme pořídili koťata.Chytil blechy a musel dostat antibiotika.Opět je doma jen on sám.Ptám se,zda snese nově příchozí 1kotě a zda je třeba mu upravit stravu vzhledem k věku.Je to náš člen domácnosti a je pro nás sobě rovný.Děkuji za odpověď.
Kateřina Skalová
Dobrý den, co se stravy týče, doporučila bych granule pro seniory a kastrované kocoury. Co se nového člena rodiny týče, je to hodně individuální. Nové kotě může vašeho kocourka stimulovat k vyšší aktivitě, ale rovněž může vyvolat i velký stres. Není lehké toto posoudit, závisí na individualitě a povaze vašeho zvířete.
?
Alena
| 9. 5. 2016
Dobrý den,
Mám yorkšírského teriéra je mu šest let,je kastrovaný,krmíme granulemi canin odlehčenéma protože má nadváhu. Okusuje a olizuje si často přední packy. Děkuji
Kateřina Skalová
Dobrý den, okusování a olizování pacek může ukazovat na příznaky alergie, tudíž i následné svědivosti. Může se taktéž jednat o psychický problém. Doporučila bych návštěvu zvěrolékaře - dermatologa.
?
Mirka
| 9. 5. 2016
Dobrý den,
v 3/2015 si vzal syn 4 měs. fenku z utulku, která byla odčervená i očkovaná. Bohužel syn na tom není finančně nejlépe
ale raději koupí jí něž sobě. Prosím o sdělení od jaké ceny se pohybuje očkování,
které již měla dostat a zda-li mi můžete poradit,kde ji nechat oočkovat levněji.Děkuji a přeji pěkný den
Kateřina Skalová
Cena očkování se odvíjí od oblasti, kde bydlíte. Běžně se cena jednoho očkování pohybuje od 300 - 400 Kč. Na malých městech bývají ceny nižší.
?
Přikrylová Jana
| 9. 5. 2016
Dobrý den , mám dotaz ohledně 7-letého psa knírače malého p+s , který trpí na nadýmání i po vet. granulích Hills I/D , vyzkoušená i vařená strava (rýže -kuřecí maso ) . Pejsek má stále problémy s větry, které nezapáchají- (vždy zbrklý útěk z pokoje .) Venčení a procházky má dostačující , chuť k jídlu je . Vet .lékař doporučil vyzkoušet živočišné uhlí. děkuji za odpověď i radu.
Kateřina Skalová
Dobrý den, doporučila bych komplexní vyšetření stolice, případně vyzkoušet granule od jiné firmy. Taktéž můžete přidat probiotika. Efekt černého uhlí bych nečekala, používáme ho především při otravách a je potřeba ho použít velké množství.
?
Ivana Matuštíková
| 9. 5. 2016
Naše 7 letá fenka foxteriera má ráda procházky spolu se hrou s tenisákem. Doma, ale když vstane kulhá. Po chvíli to rozejde. Zvěrolékař nám dal prášky na zánět, ale postrašil nás, že by mohlo jít o artrózu. Nevíme zda v hře s balonkem při procházce pokračovat a nebo striktně ukončit.Procházka bez balónku je pro ní velmi nezábavná!!!
Pomůže nějaká podpůrná léčba při začínající artróze???
Kateřina Skalová
Dobrý den, můžete používat chondroprotektiva, ideálně s přídavkem MSN na snížení bolestivosti. Určitě bych ale doporučila navštívit veterináře - ortopeda, který zjistí důvod kulhání vašeho pejska a případně doporučí cílenou terapii.
?
Iveta Erbenová
| 10. 5. 2016
Vážená paní MVDr. Skálová.
Máme yorskýho teriera mini-fenečku,od loňského roku-květen 2015 po hárání,se změnilo její chování! Je nervózní,hlídá si hračky,jídlo,když nám upadne na zem nějaký drobek-okamžitě se k němu žene a když ho chceme zvednout-tak nás kousne.Stále štěká-na všechno,hodně vrčí, kňučí,třese se.Když k nám přijde návštěva vrčí a štěká,ohání se po každém člověku!Vrčí i když si ji vezmeme do náruče a utěšujeme.Už nás několikrát kousla,jak mně tak manžela.
Nevíme čím to může být,byli jsme u třech zvěrolékařů a všichni se shodli,že to dělají hormony a že ji máme nechat vykastrovat! Milujeme ji a bojím se,aby přežila kastraci a mám obavy,aby to nebyl zbytečný zákrok.Venku je moc hodná,ale nesnese moc jiné psy.Můžete nám prosím poradit.
Děkuji za odpověď s pozdravem Iveta Erbenová
Kateřina Skalová
Dobrý den, doporučila bych vám navštívit veterinárního lékaře, který se zabývá poruchami chování. Kastrace by teoreticky mohla trochu pomoci, ale hlavní problém bude ve výchově a v přístupu k vašemu pejskovi. Lékař vám poradí, jak s vaším pejskem pracovat.
?
Erika
| 10. 5. 2016
Dobry den,

jiz mnoho let mame fenku krizence z utulku.. Je celorocne venku, v zime ji zateplujeme boudu starou matraci a do vstupu umistujeme kus stareho zavesu. Ma hustou srst a pres den ji zima neni, ale jak pozname, jestli ji neni zima v noci?
Nemocna nikdy nebyla.

Dekuji a preji hezky den.
Kateřina Skalová
Dobrý den, pes který je zvyklý být celoročně venku, nebude mít problém ani s nočním poklesem teploty. Tento problém bych řešila v případě, že teploty klesají např. na -15 a více. Co se matrace týče, drží se v ní často blechy a další parazité, doporučila bych nahradit slámou, kterou můžete jednoduše vyměnit.
?
Lenka Veselá
| 10. 5. 2016
Dobrý den, každé léto náš pes NO, 5 let dostane svrab. Místní veterinář neporadil, jak tomu zabránit. Prý tomu nelze zabránit, přenášejí to divoká zvířata. Existuje prevence opakovaného svrabu u psa? Pomohla by každodenní večerní koupel nebo jen osprchovat po každé procházce? Připadně nějaký sprej před procházkou nebo homeopatika? Děkuji.
Kateřina Skalová
Dobrý den, po pravdě řečeno se svrabem se setkáváme výjimečně, především u mysliveckých psů, kteří přijdou do styku s liškou. Na svrab používáme přípravek Stronghold. V případě vašeho problému bych doporučila návštěvu zkušeného dermatologa, aby se k vašemu problému vyjádřil.
?
Robin
| 10. 5. 2016
Dobry den, pani doktorko, prosim o Vas nazor, nas pejsek svycarsky ovcak se dozil presne 11 let, v nedeli mu dopoledne nic nebylo, vecer zacal zvracet, v pondeli jsem s nim byla na veterine, dostal injekce, nezlepsilo se to, celou noc prozvracel, penu i po vode, v utery se nemohl postavit, doktor mu udelal odbery, vsech vyslo bez nalezu, ale pak ochrnul na zadni nohy a uz se nedokazal zvednout vecer vubec, nic nezabiralo a stav se nezlepsil ani po dalsich injekcich, ve stredu to vzdal. Mel vsechny druhy ockovani, jake pro psa jsou, stejne odesel a doktor nevedel, co se mu vlastne stalo (pitvu jsem odmitla). Doktor rikal, ze podle toho akutniho prubehu by to vypadalo na psinku (?), ale od stenatka byl pravidelne ockovan proti vsemu.
Dekuji
Kateřina Skalová
Dobrý den, abych se mohla vyjádřit k vašemu pejskovi, musela bych znát výsledky všech vyšetření a ideálně si ho sama vyšetřit. 11 let je krásný věk a jednalo se již bohužel o stařečka. Mohlo dojít i k multiorgánovému selhání. Nevím, zda se dělalo RTG, sono vyšetření, zda nebyla např. tekutina v dutině břišní atd... Těžko soudit. Určitě by pitva řekla více. Teoreticky, co se psinky týče, je starý organismus více citlivý k infekčním chorobám i přesto, že je očkovaný. S psinkou se ale setkáváme výjimečně.
?
Vladimír
| 10. 5. 2016
Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat co si myslíte o používání antiparazitních obojcích? Opravdu našim miláčkům neškodí?

Děkuji.
Kateřina Skalová
Dobrý den, je třeba vybrat kvalitní obojek, který bude vašeho pejska opravdu chránit. Výhoda obojků je dlouhodobá ochrana psa, pes se může koupat, ani se snižuje účinnost obojku. Aby obojek správně fungoval, musí být v kontaktu s kůží, tedy utažený. Obecně máme dobré zkušenosti s obojky. Negativních reakcí je minimálně. Osobně nedoporučuji do rodin z malými dětmi. Mezi kvalitní obojky patří např. Scalibor. V případě přítomnosti malých dětí doporučuji raději použití tablet proti parazitům.
?
Andrea
| 10. 5. 2016
Dobrý den, mám čivavu kluka 5 let. Pořád problémy se záněty střev, občas krev. Léčba entizol, někdy kortikoidy.Probican.Strašně moc celoročně líná, hodně mu rostou drápky, ač chodí ven. Mám pocit, že se mu "viklají"nožky v kloubu. Co 6 týdnů čistění žlázek na veterině.. Granule intestinal, teď jsem změnila za canin pro čivavy z marketu.Nemůže ani mlsky, ty senzitive mu nejdou a educ mu asi dělají problémy,ač je miluje.Rýže a maso se taky neosvědčilo. Co dělat? Děkuji za Váš čas.
Kateřina Skalová
Dobrý den, těžko mohu posoudit zdravotní stav vaší čivavy, která trpí řadou problémů. Nevím, jaká vyšetření jste absolvovali, určitě je nutné provést komplexní vyšetření a to: řádné klinické vyšetření, vyšetření krve, vyšetření stolice (chemické i parazitologické). Pokud tato vyšetření budou bez nálezu, je velká pravděpodobnost, že máte psa velmi citlivého až alergického na některé složky potravy. Co se nožek týče, čivavy často trpí luxaci čéšky. Doporučila bych vyšetření u ortopeda.
?
Hanka
| 10. 5. 2016
Dobrý den, paní doktorko.
Máme čtyřletou fenku labradora. Nyní se dva měsíce po hárání poprvé dostavila falešná březost. Začalo se jí tvořit mléko, občas je smutná, jinak ji snáší vcelku dobře. Vzhledem k tomu, že neplánujeme štěňata nebylo by vhodné provést kastraci? Nemohu se rozhodnout, nechtěla bych jí nijak ublížit. Děkuji za názor.
Kateřina Skalová
Dobrý den, Hanko. Z mého pohledu bych kastraci určitě doporučila. Vyhnete se v budoucnosti zánětu dělohy a snížíte riziko nádoru mléčné žlázy. Odpadnou vám problémy s háráním a falešnou březostí. Feny mohou mít tendenci po kastraci přibrat na váze, na to je třeba si dát pozor zvláště u labradora.
?
karla
| 10. 5. 2016
Dobrý den. Psi ošetřeni kapičkou Stronghold , je potřeba ještě dávat ochranu proti klíšťatům a když tak po jaké době aplikovat a jaký přípravek. Děkuji
Kateřina Skalová
Dobrý den, Stronghold nechrání proti klíšťatům, přípravek používáme u pacientů, kteří mají např. problémy s blechami nebo vážnější kožní problémy. Pokud toto není váš případ, doporučila bych použít přípravek, který kombinuje účinnost proti blechám a klíšťatům dohromady, např.tablety Bravecto. Nedoporučila bych další přípravek kombinovat současně se stávajícím, ale ideálně cca 4 týdny od chvíle, kdy jste aplikovali Stronghold.
?
Jitka
| 10. 5. 2016
Dobrý den paní doktorko,
mám fenku 11 let westíka. Na jednom oku se jí vytvořil na víčku maličký bílý vřídek, který jí podle mého názoru dělá problémy, že jí oko často kysá, někdy má i přes oko bílý povlak. Čistím jí očičko roztokem heřmánku, to se jí potom na čas spraví. Byla jsem s ní i u našeho pana doktora, ten mi řekl, že by se ten vřídek mohl vyříznout, ale nezaručuje, že by jí tam mohl narůst další. Mohla byste mi prosím k tomu říci svůj názor, nebo poradit jak léčit i jinak? Děkuji.
Kateřina Skalová
Dobrý den, těžko mohu posoudit po internetu nález na víčku. Určitě bych doporučila odstranění, pokud způsobuje zraňování oka, respektive rohovky. V případě pochybnosti bych doporučila i histologické vyšetření "vřídku".
?
Zuzana
| 10. 5. 2016
Dobrý den,
máme 11 letou fenku (8kg) 27.4. operace drobného nádoru na víčku oka (0,8cm),nasazeny antibiotika, užívány do 8.5.2016 a 11.5. jedeme vytahovat stehy. Děláme kratší vycházky a zdá se mi, že je pořád unavená a nechce moc chodit,ani moc neběhá, myslíte si, že se to upraví,jakmile odezní léčba.Děkuji za odpověď.
Kateřina Skalová
Dobrý den, únavu bych primárně nespojovala s terapií, která probíhá. Určitě bych doporučila vyšetření pejska, minimálně vyšetření krve a srdce.
?
Eva Jiříková
| 10. 5. 2016
Dobrý den, paní doktorko. Je pravda, že se na našem území objevují nové nemoci, které přenášejí klíšťata na psy či na lidi? Které to jsou a jak jsou nebezpečné? Jak nejlíp mohu našeho psa chránit? Děkuji!
Kateřina Skalová
Dobrý den, dostávají se k nám onemocnění z oblasti Středozemního moře, např. babesiosa, ehrlichiosa, leischmaniosa atd. Jsou to v našich podmínkách prozatím hůře léčitelné nemoci, neboť nejsou k dispozici potřebné léky. Důležité je chránit psy kvalitními antiparazitárními přípravky před klíšťaty. Osvědčeným přípravkem je např. tableta Bravecto, která chrání zvíře tři měsíce před napadením klíšťaty i blechami.
?
Lea
| 10. 5. 2016
Dobrý den, jak nejlépe vyčistit pesanovi zubní kámen? Český teriér, 5 let.
Kateřina Skalová
Dobrý den, doporučila bych zhodnocení stupně zubního kamene veterinárním lékařem a následné ošetření v sedaci ultrazvukem a vyleštění speciální pastou.
?
Zuzana
| 10. 5. 2016
Dobrý den.
Ráda bych se optala a kašlání u našeho sedmiletého kocoura, byl na vyšetření, ale podle něho mu nich neschází. Jednalo se o běžné vyšetření, teplota, srdíčko, dýchací cesty, nechala jsem mu udělat také rozbor krve na ledviny, jaterní testy a vše bylo v pořádku. Myslíte si, že je to dostatečné, nebo bychom se měli zaměřit na jiné ověření a čeho? Mnohokrát děkuji za odpověď
Kateřina Skalová
Dobrý den, pokud váš kocour kašle, doporučila bych ještě RTG vyšetření. Kašel u koček je často velmi nepříjemný problém, který se obtížně diagnostikuje.
?
Milan Kadeřábek
| 10. 5. 2016
Dobrý den, máme 10ti měsíční fenku yorka a zatím dostává krmení 2x
denně , granule střídáme protože stále hledáme to pravé, někde jsem četl, že to nevadí, jinde říkají, že se má dávat pořád stejné krmení, jaký
názor na to máte Vy?
Děkuji
Kateřina Skalová
Dobrý den, pokud vaše fenka nemá trávicí problémy při střídání stravy, nevidím v tom žádný problém. V současné době řada pejsků trpí na nadýmání či průjmy právě při střídání stravy. U těchto pacientů doporučujeme monodietu.
?
Monika S.
| 10. 5. 2016
Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit - naši fence (kříženec NO, něco málo přes rok) se zhruba před 2mi měsíci objevily zarudlé strupovité fleky zespod tlapy (zespod nohy, mezi prstními polštářky, přední i zadní levá). Na veterině jsme dostali nějaké mýdlo na vyšičtění (název bohužel nevím), které se naneslo a po chvíli vysušilo (užívalo se týden). Noha se ji trochu zlepšila, ale bohužel se ji to zase vrací. Chci se zeptat, vzhledem k tomu, že má špatný žaludek, máme doporučeno krmivo Hills Canine D/D - může to mít způsobené alergickou reakci na toto krmivo? (i když by mělo být specializované proti alergiím, časově zhruba odpovídá). Odčkovaná, odčervená, odblešena je. Děkuju za odpověď.
Kateřina Skalová
Dobrý den, krmivo by nemělo vyvolat alergické problémy. V případě neúspěšné léčby bych doporučila návštěvu dermatologa. Možná bude nutný odběr vzorků.
?
Barbara
| 10. 5. 2016
Dobrý den, mám fenku Cane corso 2 roky. Po prvním hárání,dostala zánět dělohy a byla provedena okamžitá kastrace.Od té doby skoro každý druhý měsíc trpí buď zánětem močového měchýře nebo zánětem pochvy..Je stále na antibiotikách.Mohla by jste mi doporučit něco jako prevenci.Jinak je veselá a na krmivu BARF.Děkuju moc.
Kateřina Skalová
Dobrý den, nepíšete, zda bylo provedeno mikrobiologické vyšetření moči a zda fenka je inkontinentní. Každopádně existují přípravky, které chrání močové cesty. Poradí vám váš veterinář na základě vyšetření. Můžete vyzkoušet i přípravky které celkově podporují imunitní systém. S úspěchem se používá i lidský přípravek Wobenzym.
?
Petra Fin.
| 10. 5. 2016
Dobrý den, jaký máte názor na krmilo Taste of Wild pro kočky a taky na očkování kočiček, které jsou jen v domě bez přístupu na zahradu (jsme obklopeni psi) děkuji
Kateřina Skalová
Jedná se o kvalitní krmivo. Pokud se jedná o kočičky pouze vnitřní, teoreticky není nutná vakcinace. Nebezpečí od psů nehrozí, v případě výskytu blech je nutné kočky i odčervit. Blecha je totiž mezihostitel parazitů.
?
jarka
| 10. 5. 2016
Paní dr., mám 12ti letou očičku malého vzrůstu a jejího 11tiletého syna kocourka, který je normální velikosti. Oba jsem nechala vykastrovat a podávám jim granule Happy cat hovězí dental a kuřecí. K tomu kočička žere konzervy kitekat nebo ji vozím konzervy z BRD. Do toho jim podávám vařená masa bez soli buď kuřecí nebo hovězí a občas dostanou syrové maso, které se snažím napřed nechat projít mrazákem.
Očkování nezanedbávám. U kočičky se objevuje chrápání a následně podivný kašel nebo až dávení. Kašel trvá chvíli, ale chrápání pořád. Co to může být? Byla jsem upozorněna, že by se mohlo jednat o onemocnění štítné žlázy. Nechci ji nechat trápit operací a pod.,co by pomohlo?
Ještě uvádím, že jsou vždy několik dnů v měsíci volně žijící.
Děkuji za odpověď.
Jarka
Kateřina Skalová
Dobrý den, určitě bych doporučila vyšetření. Může se jednat také např. o astma. Co se štítné žlázy týče, často je to problém starších koček. Kočičky výrazně hubnou, neprospívají a mají problém s vysokým tlakem.
reklama
Doporučené recepty
    reklama