reklama

Pšššt! O tomhle se ve společnosti nemluví...

Křečovými žílami na nohách se také nechlubíme, ale stejný problém o kousek výš už je úplné tabu. Víte, co dělat s hemoroidy?

Foto: Profimedia.cz

6 DOBRÝCH RAD

  • Vyvážná strava s vlákninou a probiotiky (ovoce, zelenina, kysané výrobky), naopak se nedoporučují nadýmavé potraviny
  • Dostatečný příjem tekutin, pokud možno bez kávy a alkoholu
  • Aktivní pohyb, sedavý životní styl je velmi rizikový
  • Pravidelná stolice: nezadržujte ani netlačte,  choďte denně ve stejnou dobu, ať si vypěstujete návyk
  • Pečlivá hygiena - jemný toaletní papír, omývání konečníku po stolici, vzdušné prádlo

 

Křečové žíly na nohách také nejsou nic, čím se chlubíme, ale stejný problém o kousek výš už je úplné tabu. Řeč je (právě že není!) o hemoroidech, jimž se běžně říká hemeroidy.

Hemoroidy jsou velmi zjednodušeně zvětšené žíly v konečníku a jsou vlastně jakousi obdobou křečových žil na nohách. Vznikají na posledních dvou až třech centimetrech tlustého střeva, kde se nacházejí bohaté žilní pletence.

Jak žijete?

Hemoroidy vznikají i při zvýšeném tlaku na žilní stěny. Když se žíla zvětší, začnou se projevovat obtíže, jako je svědění, bolest a v krajním případě i krvácení. Mohou se objevit třeba po porodu nebo při fyzické námaze - třeba  při nesprávném posilování -, takže se rozhodně nejedná o nějakou výsadu vyššího věku. Trpí jimi proto často i docela mladí lidé.

Rozšířené žíly se v malém rozsahu vyskytují i u zdravých lidí, za normálních okolností ale nezpůsobují žádné problémy. Když se ale začnou objevovat obtíže, hovoří se o hemoroidálním onemocnění.

Chce to pohyb

Vede k němu často genetická dispozice, ale příčin bývá obvykle více. Je to zejména špatný životní styl, který se vyznačuje nevyváženou a nezdravou stravou chudou na vlákninu a probiotika, dále sedavé zaměstnání a nedostatečná aktivita.

Hemoroidy v prvních třech fázích nejsou zvlášť problémové, jedná se spíše o nepříjemnosti a je možné je odstranit z pohodlí domova a bez nutnosti návštěvy lékaře.

Velkou službu udělá pár jednoduchých preventivních opatření, která zároveň slouží i jako léčba lehčích stadií. Prvním krokem je úprava tělesné hmotnosti a dostatek pohybu!

Co jíst a co ne

Lidé by se měli vyhnout nadýmavým jídlům a alkoholu. Důležité je, aby stolice byla měkká, nedráždila střevní stěnu, a nezpůsobovala tak bolesti. Toho docílíte konzumací potravin s vyšším obsahem vlákniny, zvýšením příjmu probiotik a pitím dostatečného množství tekutin. Již při prvních náznacích svědění či nepříjemného pocitu v oblasti konečníku si můžete v lékárně pořídit některý z preparátů určených na hemoroidy. Můžete sáhnout po tabletách, čípcích či mastech.

Pokud neléčíte první příznaky, obvykle se dočkáte rozvoje dalších fází onemocnění. Problémy  pak člověka často dovedou až k chirurgickému zákroku.

Kam se obrátit?

Mnoho dalších zajímavých a důležitých informací o zdraví naleznete na stránkách Zdraví jako vášeň. Jde o internetový projekt Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhé největší veřejné pojišťovny na území ČR.

ZP MV ČR má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

* přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění

* přináší široké spektrum slev a výhod

* vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, se kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné služby

* poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ

* poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění

* přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na www.zdravijakovasen.cz/, kde v současné době probíhá pro pojištěnce soutěž o auto. Pokud si zřídíte Kartu života, můžete vyhrát rovnou dva vozy Suzuki SX4. Více o této soutěži najdete ZDE.  Soutěžit můžete až do konce září!

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama