reklama

Pouhých 11 minut pohybu denně vám prodlouží život. Stačí dělat tyhle cviky

Mnoho hodin odsezených za počítačem a nedostatek pohybu a sportu se negativně podepisuje na našem zdraví. Norští vědci přišli nedávno se studií, podle které se stačí hýbat alespoň 11 minut denně, abyste měli delší život. Vyzkoušejte si krátkou sestavu od lektorky jógy a majitelky studia Karma Yoga.

Lektorka jógy Veronika Carmanová je přesvědčená, že i krátká sestava dokáže udělat velkou práci. Prohlédnout grafiku
Lektorka jógy Veronika Carmanová je přesvědčená, že i krátká sestava dokáže udělat velkou práci. | Foto: Dara Rakovcik

Pandemie koronaviru zahýbala s běžným každodenním režimem většiny lidí. Mnohem méně se hýbeme a více času strávíme sezením u počítače. To se pak negativně projevuje na našich tělech a ohlašují se bolesti, únava nebo nedostatek energie. Stačí přitom alespoň 11 minut pohybu denně, aby nám bylo o něco lépe a prodloužili jsme si život. 

Se zjištěním přišli výzkumníci z Norské školy sportovní medicíny v Oslu, kteří sledovali pohybovou aktivitu více než 40 tisíc dospělých v průběhu několika let a porovnávali ji s dobou strávenou pouhým sezením. 

Výsledky jejich studie, zveřejněné v British Journal of Sports Medicine, ukázaly, že účastníci, kteří cvičili 35 minut denně měli statisticky vyšší šanci, že se dožijí vyššího věku. Pozitivní dopad ale mělo už 11 minut pohybu denně, a to bez ohledu na délku sezení. O studii informoval například americký zpravodajský web CNN.

Necelou čtvrt hodinu pohybu denně lze vyplnit různě, od krátké procházky přes rychlý tanec po krátké posilovací cvičení. Zkusit ale můžete i jednoduché jógové cviky.

Podívejte se na krátkou sestavu osmi cviků, kterou zvládnete doma i v práci. Připravila ji pro Aktuálně.cz lektorka jógy a majitelka studia Karma Yoga Veronika Carmanová. Více v naší grafice v úvodu. 

reklama
reklama
reklama