reklama

Proklaté osmičky: Trhat, nebo ne? A co pak? Jděte na zmrzlinu

Zuby moudrosti jsou často jenom k zlosti - zlobí, když se prořezávají, a když už jsou jednou venku, tak se zase často kazí.

Foto: Thinkstock

Poslední stoličky se prořezávají mezi sedmnáctým a pětadvacátým rokem, kdy už by měl člověk mít rozum - odtud jejich název. Ne každému ale vyrostou, což samozřejmě na chytrost žádný vliv nemá, ale o to složitější je rozhodování, co s nimi.  

Často se stává, že zuby moudrosti nejsou v čelisti ani založené, nebo aspoň ne všechny, což je ta lepší varianta. Jindy tam na ně není dost místa v čelisti, jejíž rozměr je geneticky daný, a pak je jejich 'klubání' dost nepříjemné.

Proč to tak bolí?

Navíc tak kolem nich není dost místa ani v měkkých tkáních - dásních, takže kolem nich vznikají v ústní sliznici "kapsy", kde se hromadí bakterie. Co to dál způsobí, je jasné - kaz.

Ke stejnému výsledku se obvykle dopracujeme, pokud osmičky rostou v nesprávné pozici, šikmo do strany. Už proto, že těžko přístupná místa se špatně čistí. A od jednoho zkaženého zubu se obvykle "chytí" i ten sousední. 

V takových případech asi není co řešit a zlobivá osmička musí ven, jedna, nebo postupně všechny. Co ale když s nimi žádné větší potíže nemáte? Na to se názory odborníků různí.

Moudré rozhodování

Starší stomatologové se častěji přiklánějí k řešení nechat je být, podle hesla každý zub dobrý, a čím méně zásahů do těla, tím lépe... Ti mladší bývají přesvědčeni, že jde beztak jen o odložený problém a že je lepší se jich rovnou zbavit. Někdy je ani nechtějí opravovat a rovnou doporučí vytrhnout. Je ale docela možné, že časem se odborníci zase obloukem vrátí k dřívějším názorům. 

Pokud ale osmičky zlobí, nejspíš budou muset pryč. Poradíme vám, jak trhání (a hlavně dobu zotavování) přežít co nejlépe. Při samotném zákroku se bolesti bát nemusíte. Osmičky se extrahují (trhají) v lokálním znecitlivění. Horší je období po zákroku, kdy anestezie odezní.

Míra bolesti závisí na:

  • Množství odstraněných tkání – aby bylo možné zub vybavit z lůžka, bývá někdy nutné odstranit kost, která ho drží na místě. Klíčové je, aby lékař postupoval jemně a pomalu.
  • Zánětu – pokud vás k lékaři dohnala bolest nebo otok, bude zotavování vždy horší. Proto se často s trháním vyčkává, až akutní infekce odezní, ne vždy je to ale možné.
  • Individuálním prahu bolesti – každý snáší bolest jinak, a co jeden ani nevnímá, může druhého přivádět k šílenství.

Tři tipy pro úlevu po zákroku

Samozřejmostí je dokonalá anesteze při samotném trhání, která ještě několik hodin po něm přetrvává.

Léky proti bolesti: Následujících pár dní si pacient může pomoct od bolesti kombinací paracetamolu a ibuprofenu, které se obvykle střídají po 3 hodinách (takže je dodrženo doporučené dávkování jednotlivých léků po 6 hodinách).

Chlad a zase chlad: V prvních hodinách po zákroku doporučujeme chladit tvář ledem. Čím více a čím dříve, tím lépe, otok pak bude mnohem menší. Chladit je možné i zevnitř, takže od doktora vyrazte rovnou na zmrzlinu. Pozor jen na oříšky a kousky čokolády, které by se mohly do rány dostat.

Bez výplachů: Ránu nikdy cíleně nevyplachujte, ani z ní nevysávejte krev, zhoršili byste si průběh hojení.

Bolest je normální jen do určité míry

Úleva by měla přijít během několika dní. V případě, že se bolest nezmírní, a co hůř, stupňuje se, je něco v nepořádku. Pravděpodobně se jedná o poměrně častou komplikaci trhání osmiček, takzvané suché lůžko.

Jde o narušení procesu hojení, kdy v zubním lůžku z nějakého důvodu nevznikla (nebo byla odstraněna například nešetrným výplachem) krevní sraženina, která je bezpodmínečně nutná pro hojení. Pacienti trpící touto komplikací mají teplotu, krajina u vytrženého zubu je extrémně bolestivá, často je přítomen silný zápach z úst. V takovém případě je namístě ihned vyrazit k lékaři, který lůžko vyčistí od případných nečistot a vhodně ošetří.

Zdroj: www.todaysdentistry.com.au

více na uLékaře

reklama
reklama
reklama