reklama

Rakovina děložního čípku: Proč postihuje tolik žen?

Rakovina děložního čípku je dobře léčitelná, pokud je zachycena včas pomocí preventivních gynekologických kontrol. Přesto patří mezi čtvrté nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen. Jak této skutečnosti čelit?

Foto: iStock

Mám kolem sebe opravdu hodně žen jakéhokoliv věku, které buď s rakovinou děložního čípku bojují, bojovaly, nebo zažily prekancerózní stadium a byly na konizaci čípku. Jedno je absolutně jisté: Češky podstatně zanedbávají prevenci. A úplně nejvíc na ni nemyslí ženy po padesátce, tedy po přechodu. Nevím, co si říkají: Nemám menzes, už nemůžu mít problém?

S infekcí se setká až 80 procent žen

Jeho vznik ve většině případů způsobuje přetrvávající infekce lidskými papilomaviry (HPV), které se přenáší pohlavním stykem. Až osmdesát procent žen se s touto infekcí během svého života setká a jejich imunitní systém se s ní vypořádá bez následků. Ovšem při přetrvávající infekci začne v děložním hrdle (děložní čípek je jeho součástí) docházet k buněčným změnám, které předchází vzniku nádoru. Jejich včasným odstraněním lze nemoc zastavit. "Děložní hrdlo je snadno přístupné při gynekologickém vyšetření a časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit," říká doktor David Cibula, vedoucí onkogynekologického centra v Praze.

Prevence, prevence a zase prevence

Prevence onemocnění spočívá v očkování proti HPV. Druhotnou prevencí je včasný záchyt onemocnění během preventivního gynekologického vyšetření. "Běžně užívané cytologické vyšetření odhalí pouze přítomnost změněných buněk. K odhalení viru HPV je potřeba provést HPV DNA test, který spolehlivě odhalí přítomnost všech typů HPV, včetně vysoce rizikových," uvádí David Cibula.

Příznaky mohou být nejprve nenápadné

Karcinom děložního hrdla se vyvíjí postupně a zpočátku se nemusí projevovat žádnými příznaky. Proto mohou ženy, které nechodí na pravidelné prohlídky, zjistit svou nemoc až ve velmi pokročilém stadiu. Příznaky většinou již rozvinutého zhoubného nádoru děložního čípku mohou být:

1) nepravidelné menstruační krvácení
2) neobvyklý poševní výtok
3) bolest v pánevní oblasti
4) krvácení po pohlavním styku

Na závěr si dovolím jednu osobní poznámku. Chodím léta pravidelně jednou ročně na sonografii prsou. Vždycky, když ležím na lehátku v ordinaci a čekám, až paní doktorka začne pracovat, hemžím se tam nervozitou z výsledku a řeknu to nahlas. Na to mi lékařka pokaždé odpoví: "Vy nervózní být nemusíte za žádných okolností, nervózní mají být ty ženy, co na prevenci nedbají."

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama